Kraków. Odważny budżet miasta na czas kryzysu, ale z ogromnym deficytem. Lista inwestycji do realizacji w 2021 roku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jaki będzie budżet Krakowa na 2021 rok?
Jaki będzie budżet Krakowa na 2021 rok? Michal Gaciarz / Polska Press
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig na środowej sesji Rady Miasta Krakowa (2 grudnia) przedstawił projekt budżetu na 2021 rok. - Trzeba zrobić wszystko, by obecne załamanie spowodowane pandemią nie przerodziło się w długotrwały kryzys. Uznaliśmy, że w tej sytuacji trzeba zaproponować budżet odważny - podkreślił wiceprezydent Kulig.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Projekt budżetu wiceprezydent Kulig przedstawiał w zastępstwie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który z powodu choroby na koronawirusa przebywa w szpitalu. - Prezydent pod koniec tygodnia ma opuścić szpital. Dziękuje wszystkim za wsparcie i życzenia powrotu do zdrowia - podkreślił wiceprezydent Kulig.

Projekt budżetu Krakowa na rok 2021 zakłada, że wydatki miasta ogółem osiągną poziom 7 mld 017 mln zł – co oznacza, że będą o prawie 283 mln zł (4,2 proc.) wyższe od wydatków zaplanowanych na rok 2020 (6 mld 734 mln zł).

Gospodarcze skutki pandemii ujawnią się w postaci niskiej dynamiki wzrostu dochodów. W projekcie przyjęto, że w 2021 roku dochody miasta ogółem wyniosą 6 mld 274 mln zł – to kwota zaledwie o 0,32 proc. wyższa od planu dochodów na rok 2020 (6 mld 254 mln zł).

Wykonanie zaplanowanych wydatków będzie wymagać zwiększenia deficytu do 742 mln zł. Zostanie on pokryty z kredytów i emisji obligacji. Kraków ma utrzymać zasadę, zgodnie z którą z pożyczek finansowane są tylko inwestycje, a więc rozwój miasta (a nie wydatki bieżące).

Kraków. Miasto dostało od rządu ponad 90 mln zł. Na jakie in...

Trzeba zrobić wszystko, by obecne załamanie spowodowane pandemią nie przerodziło się w długotrwały kryzys. Uznaliśmy, że w tej sytuacji zaproponować budżet odważny.

Ma być czytelnym sygnałem dla przedsiębiorców i mieszkańców, że miasto nie zwalnia, myśli o swoim rozwoju w kategoriach długofalowych i planuje działania nie na rok, dwa, ale na dłuższy czas - mówił wiceprezydent Kulig. - Uznaliśmy, że zaplanowane wcześniej zadania są zobowiązaniem, umową. Gdybyśmy zrezygnowali z nich, to miasto zerwałoby te umowy i w trudnej sytuacji odwróciło się od mieszkańców, nie reagując na potrzeby, jakie są od lat. Nie chcemy, by miastu postawiono zarzut grzechu zaniechania.

Wiceprezydent Kulig podkreślił jednak, że odwaga przy projektowaniu budżetu ma jednak ma swoje konsekwencje. - Po pierwsze, budżet jest skrojony inaczej niż w czasach przedpandemicznych. W poprzednich latach mieliśmy do czynienia ze wzrostem dochodów o około 200 milionów złotych. W tym roku planowany jest wzrost o kilkanaście milionów złotych. Po drugie, planujemy rekordowo wysokie nakłady inwestycyjne i utrzymanie wysokich wydatków bieżących. Trzeba też jasno powiedzieć, planujemy rekordowy wysoki deficyt, który zamierzamy sfinansować z obligacji. Nie zamierzamy zrezygnować z żadnych inwestycji, które są kluczowe dla mieszkańców - dodał wiceprezydent Kulig.

Ponad 1,7 mld zł na wydatki Krakowa w 2021 roku

Na wydatki majątkowe miasto zaplanowało w projekcie przyszłorocznego budżetu 1 mld 290 mln zł, w tym na sam program inwestycyjny – 1 mld 179 mln zł. To środki, którymi Kraków zamierza sfinansować realizację 560 zadań inwestycyjnych: 40 strategicznych, 368 programowych oraz 152 w dzielnicach.

Przyjęto, że inwestycje strategiczne – czyli te, których realizacja będzie miała znaczenie w skali całego miasta – pochłoną 485 mln zł (z czego niemal 126 mln zł będzie pochodziło ze środków zewnętrznych, zagranicznych niepodlegających zwrotowi). Na inwestycje programowe – mniej kosztowne niż strategiczne, ale podnoszące komfort życia w mieście i zapewniające jego równomierny rozwój – zarezerwowano 681 mln zł (z czego 49 mln zł będzie pochodzić ze środków zewnętrznych, zagranicznych niepodlegających zwrotowi). Z kolei na inwestycje dzielnic zapisano prawie 13 mln zł.

Priorytetem są inwestycje, które będą kontynuowane

Przy planowaniu budżetu inwestycyjnego na rok 2021 wzięto pod uwagę cztery grupy zadań. Priorytetem miasta jest zagwarantowanie pełnego finansowania dla inwestycji kontynuowanych – zarówno tych, które są w trakcie budowy, jak i dla przedsięwzięć z podpisanymi umowami w trybie zaprojektuj i wybuduj, a także z umowami podpisanymi oddzielnie tylko na samą dokumentację. Zaplanowano również środki miasta dla wszystkich zadań, które są współfinasowane ze środków bezzwrotnych, głównie z UE.

W tej grupie zadań, które są kontynuowane znalazły się m.in.:

 • budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową,
 • przebudowa stacji kolejowej SKA „Swoszowice” wraz z budową parkingu park&ride,
 • rozbudowa al. 29 Listopada oraz ulic: Igołomskiej, Klasztornej, Stelmachów i Piaskowej,
 • przebudowa ul. Glinik,
 • budowa Trasy Wolbromskiej,
 • budowa układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu,
 • budowa dwóch szkół podstawowych (osiedla Kliny i Złocień),
 • rozbudowa SP nr 50 przy ul. Katowickiej,
 • budowa basenu przy ul. Eisenberga,
 • budowa basenu przy SP nr 155,
 • budowa hali sportowej przy SP nr 151,
 • budowa hali sportowej przy SP nr 74,
 • park Zakrzówek,
 • zagospodarowanie parku Duchackiego,
 • rewitalizacja Bulwarów Wiślanych Wisła Łączy,
 • rewaloryzacja parku Bednarskiego i Wzgórza Lasoty,
 • adaptacja budynku przy ul. Rakowickiej 22 na centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Fotografii,
 • rewitalizacja fortów Borek i Łapianka,
 • budowa Centrum Kultury Ruczaj,
 • modernizacja Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuk,
 • termomodernizacja Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego oraz budowa w tym szpitalu dodatkowego pawilonu dla potrzeb SOR wraz z wyposażeniem,
 • budowa DPS dla osób przewlekle somatycznie chorych przy ul. Praskiej.
W 2021 r. miasto zaplanowało kilka inwestycji związanych z budową nowych linii tramwajowych i modernizacją torowisk. Przygotowana ma być m.in. nowa linia tramwajowa na Azory.

Kraków. Jakie trasy tramwajowe będą budowane, remontowane i ...

Drugą grupą zadań, którym zapewniono finansowanie w roku 2021, są inwestycje ujęte w aktualnym budżecie i znajdujące się na etapie przygotowania. Chodzi m.in. o przebudowę ul. Fatimskiej, rozbudowę ul. Fortecznej na odcinku między ul. Zakopiańską i ul. Zawiszy, Park Rzeczny Tetmajera, Planty Podgórskie czy budowę sali gimnastycznej przy SP nr 26.

Do trzeciej grupy zaliczono zadania realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Krakowa oraz inwestycje, których realizatorem jest jednostka zewnętrzna (GDDKiA, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Zarząd Dróg Powiatowych itd.), a miasto je tylko współfinansuje.

W planach nowe inwestycje w Krakowie

Czwarta grupa to zadania zupełnie nowe – dla większości z nich w projekcie budżetu na rok 2021 lub w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowano środki na etap koncepcyjny lub opracowanie dokumentacji. Dopiero w budżetach na kolejne lata ujmowane mają być środki na etap budowy. Dokumentacja będzie też gotowa na wypadek, gdyby na realizację tych przedsięwzięć udało się pozyskać środki zewnętrzne.

W grupie nowych zadań znalazły m.in.:

 • budowa Trasy Ciepłowniczej i Nowobagrowej,
 • rozbudowa ul. Bunscha wraz z budową linii tramwajowej,
 • rozbudowa ul. Agatowej i ul. Bochnaka,
 • budowa ul. Jana Buszka,
 • modernizacja DPS przy ul. Kluzeka,
 • modernizacja budynków kilku żłobków samorządowych,
 • modernizacja infrastruktury na cmentarzu Podgórze i Grębałów,
 • zagospodarowanie terenu wokół Stawu Płaszowskiego oraz wokół pomnika na Wzgórzu Kaim,
 • rewitalizacja placu Kossaka, zagospodarowanie zieleni w Nowej Hucie,
 • modernizacja pomieszczeń w bursie na os. Szkolnym,
 • budowa wielofunkcyjnego obiektu sportowego przy al. Powstania Warszawskiego.

Rok 2021 ma być także rokiem z dużymi nakładami na utrzymanie i rozwój terenów zielonych. W projekcie budżetu zaproponowano na ten cel około 155 mln zł, w tym 85 mln zł na inwestycje i 70 mln zł na bieżące wydatki.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

schizofreniczne podejście..najpierw piszą: "Uznaliśmy, że zaplanowane wcześniej zadania są zobowiązaniem, umową. Gdybyśmy zrezygnowali z nich, to miasto zerwałoby te umowy i w trudnej sytuacji odwróciło się od mieszkańców, nie reagując na potrzeby, jakie są od lat."...i z kolei kolejne zdanie: "W planach nowe inwestycje w Krakowie" - czyli te w których nie ma żadnych umów o których mowa wcześniej...no chyba, że umowy nieformalne zostały już zawarte przed oficjalnym rozpoczęciem spraw.....i kolejna rzecz: należy sprawdzić 2 decyzje RIO która jedna po drugiej, w swojej streści, zawiera tę samą zdolność kredytową Miasta....czyli decyzja 2-ga nie uwzględnia planowanego kredytu z decyzji 1-szej - to dla mnie dziwne (zdolność kredytowa w drugiej decyzji powinna zmaleć a jest taka sama)

Dodaj ogłoszenie