FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Wniosek o pozwolenia na budowę nowej oranżerii wpłynął końcem czerwca do krakowskiego magistratu. Są plany, projekt, wizualizacje pokazujące, jak ma wyglądać. Będzie to piękna, kilkunastometrowej wysokości szklarnia o powierzchni ok. 100 mkw.
- Dość duża, okazała, nawiązująca do starej oranżerii z połowy XIX wieku, która stała w tym miejscu, pośrodku ogrodu, a została wyburzona pod koniec lat 60. XX wieku. Nowa oranżeria została zaprojektowana z dbałością o odtworzenie szczegółów architektonicznych, z ładnym otoczeniem, przewidziany jest też podjazd dla osób niepełnosprawnych - wymienia dr hab. Józef Mitka, kierownik Ogrodu Botanicznego UJ.
W tej chwili w otoczeniu tego miejsca istnieje teren gospodarczy ogrodu, służący jako zaplecze działalności ogrodniczej. Natomiast docelowo, w efekcie planowanej inwestycji, powstanie tam punkt centralny ogrodu o charakterze reprezentacyjnym. - To będzie wizytówka Ogrodu - zapowiada jego kierownik. Zaplecze gospodarcze natomiast przeniesie się w inną część ogrodu.
Kraków ma już 24 parki kieszonkowe. Jak wcześniej wyglądały ...
Oranżeria ma być ciepłą szklarnią, z roślinami tropikalnymi, obiektem o funkcji ekspozycyjnej. Pomieści też stoliki kawiarni, która "spod chmurki" przeniesie się pod jej szklany dach. Uruchomiona jest cała procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę itp. Nie wiadomo jeszcze, jaki byłby dokładny koszt przedsięwzięcia - jak słyszymy od kierownika Ogrodu na pewno wynoszący ponad 5 mln zł.
Oprócz nowej oranżerii planowane jest na terenie ogrodu rozebranie starej, zarośniętej bluszczem stolarni (która należała do kompleksu dawnej szklarni) i odtworzenie jej. Nowy niewielki pawilon, który powstanie, ma mieć funkcję edukacyjna i wystawienniczą.
Jak wygląda obecna kawiarnia na wolnym powietrzu oraz jak prezentuje się ogród w środku lata - można sprawdzić w galerii zdjęć naszego fotoreportera. Pokazujemy też wizualizacje planowanej oranżerii.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
