FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń
Park Reduta został otwarty w wakacje 2019 roku. Jednym z jego elementów był pawilon w centralnej części parku. Od blisko dwóch lat stoi on pusty.
Piotr Kempf, dyrektor ZZM, przypomina, że po zakończeniu prac w parku dwukrotnie był ogłaszany konkurs na operatora pawilonu, ale za każdym razem zakończył się fiaskiem. - Były odwołania i kłótnie między firmami, które się zgłaszały do obsługi pawilonu. A potem była pandemia i wszystko stanęło w miejscu – mówił nam Piotr Kempf jakiś czas temu.
Trzecie podejście do wyłonienia operatora pawilonu w parku Reduta
Udało się w końcu za trzecim razem. 20 kwietnia w ZZM otwarto oferty, jakie wpłynęły w przetargu na operatora parku. Nie chodzi jednak o cały park. Nowy operator ma odpowiadać za pawilon oraz za animowanie parku, czyli prowadzenie zajęć warsztatowych o charakterze edukacyjnym w zakresie edukacji przyrodniczej, ekologicznej, artystycznej oraz ogrodniczej, zajęcia mające na celu integrację społeczną mieszkańców (spotkania tematyczne, koncerty) oraz pokazy kinowe. Utrzymanie parku pozostaje w gestii ZZM.
Ostatecznie zgłosiły się dwie firmy, ale jedna z nich została odrzucona z powodu niespełnienia wymogów formalnych. Po odrzuceniu skargi już w maju wyłoniono zwycięzcę, czyli firmę Meta s Krakowa. Zaoferowana stawka za miesięczną dzierżawę pawilonu to 11,7 tys. zł brutto.
- Operator będzie również udzielał wsparcia mieszkańcom w utrzymaniu rabat ogrodniczych znajdujących się na terenie parku poprzez działania angażujące mieszkańców, udostępnianie powierzonego sprzętu ogrodniczego – mówi Tomasz Borek, kierownik Zespołu Zasobów Gruntowych w ZZM.
Sam pawilon będzie funkcjonował jako kawiarnia „prowadzona z dbałością o ekologię, która według operatora ma dołączyć i tworzyć wręcz eko-rewolucję w gastronomii”. - Hasłem przewodnim kawiarni ma być sparafrazowana przez operatora myśl Tadeusza Kantora: "Każda rewolucja artystyczna i ekologiczna zaczyna się w kawiarni" - dodaje Tomasz Borek.
Zanim pawilon zostanie otwarty, ZZM musi się uporać z aktami wandalizmu, jakie pojawiły się w parku. Na elementach infrastruktury pojawiły się szpetne bazgroły. ZZM zapewnia, że wkrótce zostaną usunięte.
Park Reduta w liczbach
Przypomnijmy, że Park Reduta znajduje się w Dzielnicy III Prądnik Czerwony pomiędzy ul. ks. Kuczkowskiego (na wschodzie), blokami przy ul. Reduta (na południu) i potokiem Sudół Dominikański (na północnym zachodzie). Powierzchnia parku wynosi 7,8 ha.
Ogółem podczas budowy parku, na jego terenie posadzono ok. 300 drzew, 8 tys. krzewów, 131 drzew owocowych, prawie 900 krzewów owocowych, 3,5 tys. sztuk bylin, ponad 2 tys. pnączy. Założono ponad 25000 mkw trawników i łąk kwietnych. Zamontowano również elementy małej architektury: około 100 ławek, 135 koszy na śmieci, 20 leżaków, 20 hamaków oraz poidełko. Ścieżki zostały wyposażone w nawierzchnie betonowe, szutrowe, a w części leśnej także z kruszywa.
Na przełomie 2019 i 2020 roku w mediach zwracano uwagę na nadmierną liczbę koszy na śmieci - 135, rozmieszczonych na terenie parku oraz ich znaczny koszt - 0,5 mln zł.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!
