- Celem tej ustawy jest wzmocnienie roli rodziców, którzy bardzo często nie wiedzieli o zajęciach w których brały udział ich dzieci, a których treści były sprzeczne z wartościami przekazywanymi przez rodziców dzieciom w domach. Chcemy też wzmocnić rolę dyrektorów szkół i zobowiązać ich do tego, by każde nowe stowarzyszenie/organizacja było poddane pewnym rygorom. Ten projekt ustawy zakłada również, że zajęcia dotyczące seksualizacji nie będą mogły być prowadzone m.in. w przedszkolach i szkołach podstawowych - zaznaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Twórcami obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej są rodzice z całej Polski, którzy chcą mieć "realny wpływ na edukację najmłodszych i treści, które są im przekazywane". Wśród ich postulatów znajdziemy te dotyczące m.in. większej kontroli nad tym w jakich zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia uczestniczą dzieci, weryfikację organizacji i kontrolę nad nimi czy zakazanie działalności organizacji "promujących seksualizację małoletnich".
- Projekt ten jest wart poparcia z kilku względów. Po pierwsze wyraźnie wskazuje na problem z przekazywaniem dzieciom treści związanych z seksualnością człowieka. Po drugie, nie do przecenienia jest danie rodzicom możliwości prawnych, efektywnego działania blokującego niepożądane treści i organizacje znane z działalności deprawującej i szkodliwej dla dzieci oraz młodzieży. To istotne wzmocnienie głosu rodziców - mówiła Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty.
Małopolska Kurator wbiła również szpilkę samorządowcom z Gdańska, Poznania, Słupska i Warszawy, wskazując na te ośrodki jako "genderowe samorządy", które "wykorzystują swoją pozycję organów prowadzących, szkolą nauczycieli oraz wprowadzają do szkół programy o treściach demoralizujących, promujących środowiska lgbt, (...) a równocześnie zwalczają tradycyjne wzorce patriotyczne".
By tę formę aktywności samorządów powstrzymać, Barbara Nowak zaproponowała "dookreślenie obszaru działalności i kompetencji samorządu w art. 10 Prawa Oświatowego (odpowiedzialność i zadania organu prowadzącego szkołę lub placówkę)" oraz "pozostawienie kwestii szkolenia uczniów i nauczycieli w ramach nadzoru Kuratorów i Ministerstwa".
W biurach parlamentarnych trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy i jak zaznaczył obecny na konferencji wicemarszałek Łukasz Smółka, cieszy się ono dużą popularnością i zainteresowaniem również wśród Małopolan. Listy będą dostępne w biurach poselskich PiS, tam też będzie można oddawać uzbierane podpisy. Prócz tego parlamentarzyści i przedstawiciele młodzieżówki PiS będą zbierać podpisy na ulicach Krakowa oraz na terenie Małopolski.
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!
Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA
