https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. PiS promuje akcję "Chrońmy dzieci. Wspierajmy rodziców". Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Ewa Wacławowicz
"Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" - to nowa inicjatywa ustawodawcza, której zasady tłumaczyli dziś przedstawiciele PiS z Krakowa i Małopolski. Obywatelski projekt ustawy ma na celu zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami prezentowanymi w szkołach i tym samym lepszemu zapobieganiu m.in. "seksualizacji dzieci". W biurach parlamentarnych PiS i na ulicach Krakowa rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy.

- Celem tej ustawy jest wzmocnienie roli rodziców, którzy bardzo często nie wiedzieli o zajęciach w których brały udział ich dzieci, a których treści były sprzeczne z wartościami przekazywanymi przez rodziców dzieciom w domach. Chcemy też wzmocnić rolę dyrektorów szkół i zobowiązać ich do tego, by każde nowe stowarzyszenie/organizacja było poddane pewnym rygorom. Ten projekt ustawy zakłada również, że zajęcia dotyczące seksualizacji nie będą mogły być prowadzone m.in. w przedszkolach i szkołach podstawowych - zaznaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Twórcami obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej są rodzice z całej Polski, którzy chcą mieć "realny wpływ na edukację najmłodszych i treści, które są im przekazywane". Wśród ich postulatów znajdziemy te dotyczące m.in. większej kontroli nad tym w jakich zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia uczestniczą dzieci, weryfikację organizacji i kontrolę nad nimi czy zakazanie działalności organizacji "promujących seksualizację małoletnich".

- Projekt ten jest wart poparcia z kilku względów. Po pierwsze wyraźnie wskazuje na problem z przekazywaniem dzieciom treści związanych z seksualnością człowieka. Po drugie, nie do przecenienia jest danie rodzicom możliwości prawnych, efektywnego działania blokującego niepożądane treści i organizacje znane z działalności deprawującej i szkodliwej dla dzieci oraz młodzieży. To istotne wzmocnienie głosu rodziców - mówiła Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty.

Małopolska Kurator wbiła również szpilkę samorządowcom z Gdańska, Poznania, Słupska i Warszawy, wskazując na te ośrodki jako "genderowe samorządy", które "wykorzystują swoją pozycję organów prowadzących, szkolą nauczycieli oraz wprowadzają do szkół programy o treściach demoralizujących, promujących środowiska lgbt, (...) a równocześnie zwalczają tradycyjne wzorce patriotyczne".

By tę formę aktywności samorządów powstrzymać, Barbara Nowak zaproponowała "dookreślenie obszaru działalności i kompetencji samorządu w art. 10 Prawa Oświatowego (odpowiedzialność i zadania organu prowadzącego szkołę lub placówkę)" oraz "pozostawienie kwestii szkolenia uczniów i nauczycieli w ramach nadzoru Kuratorów i Ministerstwa".

W biurach parlamentarnych trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy i jak zaznaczył obecny na konferencji wicemarszałek Łukasz Smółka, cieszy się ono dużą popularnością i zainteresowaniem również wśród Małopolan. Listy będą dostępne w biurach poselskich PiS, tam też będzie można oddawać uzbierane podpisy. Prócz tego parlamentarzyści i przedstawiciele młodzieżówki PiS będą zbierać podpisy na ulicach Krakowa oraz na terenie Małopolski.

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska