Przez niemal 20 lat - bo tyle minęło od pierwszego pomysłu zagospodarowania miejsca na placu Inwalidów - plan zmieniał się wielokrotnie. Teraz jest już pewne: zamiast pomnika ofiar stalinizmu, podziemnego parkingu i pomnika Orła Białego na placu Inwalidów zostanie posadzony wielki dąb.
Trawnik, ławki i kwietniki
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonanie prac związanych z przebudową placu Inwalidów. W projekcie jest mowa o posadzeniu dębu (według wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej), postawieniu ławek, zagospodarowaniu istniejącej zieleni oraz wykonaniu trawników i obsadzeniu kwietników mających powstać w tym miejscu. Ogłoszenie o przetargu na wykonanie prac może oznaczać koniec sporu wokół pomysłów zagospodarowania tej przestrzeni, których do tej pory było już wiele. Zamiast więc strzelistego pomnika jego elementy będą wmurowane w wyeksponowany mur, a miejsce samego monumentu zajmie drzewo.
Za i przeciw
Pomysł spełnia oczekiwania mieszkańców, którzy jeszcze w styczniu tego roku sprzeciwiali się budowie kolejnego pomnika w centrum miasta, do tego za pieniądze publiczne. Także radni prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków przygotowali apel do prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, w którym wzywali go do rezygnacji z planów budowy pomnika Orła Białego na placu Inwalidów, wnioskując, by pieniądze zaplanowane na jego budowę przeznaczyć na remonty ulic i chodników w dzielnicy XV Mistrzejowice.
Ostateczny projekt nie wszyscy jednak uważają za kompromis. Skarżą się zwłaszcza ci, którzy do końca mieli nadzieję, że w tym miejscu zostanie zrealizowany pomysł zatwierdzony przed laty przez Radę Miasta.
- Cały czas zależy nam na koncepcji z końca lat 90., gdy wielu żyjących jeszcze żołnierzy wyszło z inicjatywą upamiętnienia poległych za Polskę w latach 1944-1956 - mówi Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, związany z Komitetem Budowy Pomnika Tym, co Stawiali Opór Komunizmowi w Latach 1944-1956. Wówczas Rada Miasta zaakceptowała ten projekt i w 2001 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny.
- Wydawało się, że skoro miasto zatwierdziło ten plan, to wszystko zostanie wykonane. Zwłaszcza, że władze przyjęły ten projekt z uznaniem i obiecały pomoc finansową - dodaje Jerzy Bukowski. Jednak w 2007 roku radni postanowili zmienić uchwałę i projekt monumentu. Zamiast Tym, co Stawiali Opór Komunizmowi w Latach 1944-1956 zdecydowano o pomniku Orła Białego, upamiętniającego wszystkich Polaków poległych za wolność ojczyzny w latach 1939-1989. Dodatkowo, przez pewien czas planowano tam parking podziemny, ale ZIKiT wycofał się z tego pomysły w lutym br. Teraz członkowie komitetu nie sprzeciwiają się posadzeniu dębu, ale chcą, aby pomnik i tak został w tym miejscu wybudowany.
- Nie ma żadnego przeciwwskazania, żeby wokół tego pomnika posadzić dęby. Ale nie chcemy ich zamiast obiecanego pomnika. Również pomnik Orła Białego jest dobrym pomysłem, ale jako osobna inicjatywa - podkreśla Bukowski.
Przebieg prac
Jednak klamka już zapadła, a teraz ustaleniu podlegają tylko terminy prac. Jak informuje ZIKiT, czas składania ofert w przetargu kończy się 7 września br. o godz. 12. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, przetarg uda się rozstrzygnąć w dwa tygodnie.
- Na razie nie przewidujemy znacznych utrudnień w ruchu, jednak będziemy mogli się jednoznacznie wypowiedzieć, gdy wykonawca przedstawi nam harmonogram robót i sposób ich organizacji - podaje zespół prasowy ZIKiT. Inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy grudnia 2018 roku.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Dzieje się w KrakowieCo Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza
Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o Smog! from Polska Press Grupa on Vimeo.