FLESZ - Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?
Pływające biura na Wiśle. Koncepcja umożliwia pracę zdalną
W projekcie obiekty architektoniczne dryfują w pobliżu Wawelu, symbolu miasta. Nie ingerują w naturalne środowisko. Elementy pozwalają na różnorodne aranżacje poprzez zmianę ich położenia nad rzeką. W procesie twórczym kierowano się przede wszystkim wartościami ekologicznymi, ograniczeniem degradacji naturalnych ekosystemów, umożliwiając współistnienie przyrody i architektury.
Projekt zapewnia użytkownikom tych konstrukcji przestrzeń do pracy i możliwość zachowanie dystansu od innych - a to rzeczy tak ważne w dzisiejszych, pandemicznych czasach.
Kraków. Łączka Nowohucka na nowo... z wielkim tarasem widoko...
Jednakże praca zdalna stała się normą dla większości firm i będzie obowiązywać jeszcze przez długi czas. W konsekwencji pracownicy będą mogli wybrać jej czas i formę. Zauważamy też zmęczenie przestrzenią domową. Z chęcią przeniesiemy strefę pracy w inne miejsce. Koncepcja umożliwia pracę zdalną, staje się wygodnym miejscem do spotkań online lub relaksu w nowej rzeczywistości ograniczonego dotyku.
Odważny pomysł absolwentki krakowskiej ASP
Konstrukcja zapewnia ochronę przestrzeni osobistej i prywatności potencjalnym użytkownikom. W czasach dystansu społecznego tworzy wyjątkową strefę komfortu i poczucie bezpieczeństwa. Łatwiej skupić się na wykonywaniu określonych zadań podczas pracy w tej projektowanej przestrzeni.
Autorka sugeruje godzinowy system rezerwacji tej przestrzeni na rzece. Lilie są aktywne w dzień lub w nocy, bez ograniczeń czasowych. Natomiast dodatkowym ograniczeniem dostępności dla osób postronnych jest problem dotarcia do tych enklaw. Należy korzystać z kajaka!
Kraków niczym Monte Carlo! Port Płaszów zmieni się w osiedle...
Punktem wyjścia do tworzenia grup komórek było środowisko naturalne - bąbelki wody. Piana rzeczna kształtuje geometryczne układy, które stały się główną inspiracja dla formy architektonicznej. Innym wpływem były unoszące się na tafli lilie wodne i ich system korzeniowy. Fragmenty komórek tworzące pomosty przypominając liście tych roślin, a enklawy umieszczone na komórkach przypominają ich kwiaty.
Koncepcja wykorzystuje nowe technologie oraz metody tworzenia i projektowania. Konstrukcje mogą być drukowane w 3D przy użyciu wodoodpornych, nadających się do recyklingu materiałów.
Autor: Agnieszka Białek, licencjat
Redakcja: Paula Fronc
Profesor: prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
Asystent: mgr Kaja Czajczyk
- Uważajcie na świąteczny makowiec! Wydano pilne ostrzeżenie!
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Na Kasprowym Wierchu pusto jak nigdy. Turystów brak. A widoki olśniewające!
- Płace w Krakowie: w których branżach zarabia się najlepiej, a w których najgorzej?
