Uczestnikom akcji sadzenia mikrolasu nie straszna była deszczowa, jesienna pogoda.
- Tworzymy kolejną enklawę bioróżnorodności w Krakowie. W rejonie ulicy Nad Sudołem powstaje Mikrolas, czyli rodzaj ekosystemu, w ramach którego sadzimy blisko 40 różnych gatunków drzew oraz krzewów - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
- Nie zbrakło i tym razem najmłodszych pomocników, którzy przybyli ze Szkoła Podstawowa nr 21 im. Władysława Jagiełły w Krakowie. Szpadle były w ruchu. Dziękujemy za ten wyjątkowy czas! Mamy nadzieję, że już wiosną będziemy mogli podziwiać jak nasz Mikrolas się zieleni - dodają w ZZM.
Las sadzony metodą Miyawakiego jest tworzony poprzez sadzenie rodzimych drzew i krzewów w bliskiej odległości jako sposób na szybkie przywrócenie rodzimych gatunków roślin w zniszczonych ekosystemach. Podczas gdy lasy naturalnie rosną przez fazę pierwotną, a następnie wtórną, zanim osiągną klimaks, lasy kieszonkowe są tworzone przez gęste sadzenie gatunków w klimaksie, które szybko rosną, konkurując o światło słoneczne.
Koncepcja ta opiera się na pracach japońskiego botanika Akiry Miyawaki, którego "lasy Miyawaki" zainspirowały różnorodne metodologie lasów kieszonkowych dostosowane do różnych klimatów i ograniczeń przestrzennych. Lasy kieszonkowe zostały przyjęte przez ekologów jako sposób na ponowne zalesianie przestrzeni miejskich i edukowanie mieszkańców miast o rodzimych środowiskach leśnych.
Z DZIENNIKA OGRODNIKA. Krokusy i zimowity jesienną porą. Z jednych drogocenna przyprawa, drugie są wysoce... toksyczne [video]165897[/video]
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie
