Historia
Kamienica została wywłaszczona w październiku 1989 r. na wniosek Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z przeznaczeniem na hotel. Zanim jednak adaptacja została rozpoczęta, córka byłego właściciela dra Zygmunta Kernera, który mieszkał i zmarł w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła próby odzyskania nieruchomości. Począwszy od roku 1993 składała ona do urzędów krakowskich wnioski o wszczęcie różnych postępowań administracyjnych, w tym o zwrot działki i o wznowienie postępowania wywłaszczeniowego. Kończyły się one dla niej niepomyślnie, ale nie rezygnowała z kolejnych prób odebrania kamienicy.
W 1994 r. Urząd Miasta Krakowa zwrócił się do Ministerstwa Finansów o informację, czy były właściciel dr Zygmunt Kerner otrzymał odszkodowanie za tę nieruchomość w ramach polsko-amerykańskiego układu indemnizacyjnego (międzynarodowa umowa o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych, która zawierana jest z rządami niektórych państw przez polski rząd). Ponieważ odpowiedź była twierdząca, Prezydent Miasta Krakowa złożył wniosek o wydanie przez ministra finansów decyzji potwierdzającej przejście nieruchomości przy ul. Krakowskiej 29 na rzecz Skarbu Państwa.
W tej sytuacji oczekiwano, że postępowanie będzie trwało kilka miesięcy, ostatecznie zajęło aż 24 lata, od 1997 do 2021 roku.
W 2016 r. córka byłego właściciela zmarła, a pracownicy Urzędu Miasta Krakowa ustalili, że spadkobiercą jest jej mąż. Te informacje zostały przekazane do ministerstwa wraz z kolejnymi prośbami o przyspieszenie postępowania. Wydawało się, że sprawa jest na dobrej drodze, i uda się ją wreszcie zakończyć, a w budynku znajdzie swą siedzibę Biblioteka Kraków.
Przygotowano nawet stosowne projekty i dokumentację. Tak się jednak nie stało. Zanim minister finansów zdążył wydać nową decyzję, mąż córki byłego właściciela również zmarł i już wydaną nową decyzję trzeba było unieważnić. Do postępowania przystąpili wnukowie byłego właściciela.
W 2019 r. po wyczerpaniu wszelkich środków, Prezydent Miasta Krakowa złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o stwierdzenie bezczynności ministra finansów i zobowiązanie go do wydania decyzji w określonym terminie. Sąd – po pandemicznej zwłoce, która wstrzymała prace – orzekł zgodnie z wnioskiem prezydenta.
Ostatecznie w czerwcu 2021 r. minister finansów wydał decyzję, zgodnie z którą Skarb Państwa nabył nieruchomość przy ul. Krakowskiej 29 jako mienie objęte polsko-amerykańskim układem indemnizacyjnym z 1960 r. Jest to naturalna konsekwencja faktu przyznania dr. Kernerowi odszkodowania, co nastąpiło w 1964 r.
W sierpniu 2022 r. wojewoda zakończył postępowanie, co było ostatnim etapem regulacji stanu prawnego tej nieruchomości.
Kolejny krok krok do reparacji dla Polski

- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?