Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Po gorącej dyskusji radni zdecydowali się przyjąć projekt uchwały ws. regulaminu Parku Zakrzówek

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W środę, 29 czerwca na sesji Rady Miasta Krakowa odbyło się II czytanie prezydenckiego projektu uchwały ws. nadania parkowi miejskiemu nazwy Zakrzówek, określenia jego granic oraz przyjęcia regulaminu. Jego surowe zapisy dotyczą m.in. zakazu grillowania, biwakowania, czy używania sprzętu pływającego. Nie wszystkim radnym przypadły one jednak do gustu. Swoje poprawki zgłosili Michał Drewnicki, Łukasz Gibała i Iwona Chamielec. Późnym wieczorem nastąpiło głosowanie, w którym przeszły trzy z czterech poprawek Michała Drewnickiego i dwie poprawki Iwony Chamielec. Łukasz Gibała swoją poprawkę wycofał. W ostatecznym głosowaniu radni zdecydowali się przyjąć projekt uchwały ws. Parku Zakrzówek.

Według projektu uchwały Park Zakrzówek obejmie działki ewidencyjne lub ich części, a jego łączna powierzchnia wyniesie 48,8 ha.
Regulamin tego miejsca zobowiązuje osoby korzystające z parku m.in. do: stosowania się do znaków i tablic informacyjnych znajdujących się na terenie parku, zachowania ciszy i spokoju w godzinach 22-6, czy poszanowania istniejących urządzeń, wyposażenia parku oraz zieleni.

Wśród zakazów znalazły się m.in. te mówiące o: skakaniu ze skałek do wody, biwakowaniu, grillowaniu, organizowaniu imprez bez zezwolenia zarządcy parku, korzystaniu ze sprzętu pływającego, poruszaniu się poza wyznaczonymi szlakami, przekraczaniu barierek zabezpieczających, w tym przechylaniu się przez nie i siadaniu na nich, czy wspinania się na skały poza miejscami do tego wyznaczonymi.

"Działania te pomogą w znacznym zakresie sprecyzować i określić użytkownikom parku zasady korzystania z przestrzeni parkowej, natomiast dla zarządcy parku, którym jest Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, ułatwią one prowadzenie swoich zadań statutowych" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Do projektu uchwały zgłoszono kilka poprawek. Poprawki Michała Drewnickiego dotyczyły m.in. zakazu grillowania. Chciałby on, aby grillowanie było dopuszczone jedynie w specjalnie wyznaczonych przez ZZM miejscach lub też by wykreślono ten zakaz z regulaminu. Radny odniósł się również do kwestii zakazu używania sprzętu pływającego. Proponował dodanie zapisów dopuszczających używanie indywidualnego sprzętu pływającego, "popularnego na polskich plażach i akwenach". Michał Drewnicki zwrócił również uwagę na zapis w regulaminie mówiący, że "młodzież poniżej 15 lat nie mogłaby samodzielnie przebywać na terenie parku". Zdaniem radnego wiek ten powinien zostać obniżony do 13 lat.

Swoją poprawkę złożyła również radna Iwona Chamielec, która chciała dopuszczenia możliwości wprowadzania zwierząt domowych do akwenu czy nurkowania z butlą. Podobną poprawkę w kwestii dopuszczenia zwierząt do akwenu złożył radny Łukasz Gibała.

Prezydent Jacek Majchrowski zaopiniował wszystkie złożone przez radnych poprawki negatywnie. W uzasadnieniu podanym do wiadomości przez Łukasza Pawlika z Zarządu Zieleni Miejskiej włodarz wskazywał, że odnośnie wprowadzania do wody zwierząt nie ma ku temu warunków ze względu na krótką i niebezpieczną linię brzegową z bardzo głęboką wodą, co może sprawiać problemy z powrotem na brzeg zwierzętom. Prezydent odniósł się również do kwestii nurkowania. Zaznaczył, że powstające na Zakrzówku Centrum Sportów Wodnych będzie dysponowało osobnym regulaminem, który umożliwi sportowcom realizację ich zamierzeń w bezpieczny sposób.

Grillowanie, o którym pisał z kolei Michał Drewnicki również zdaniem prezydenta nie ma racji bytu, ze względu na położenie terenu, jego osłonięcie i związaną z tym uciążliwość dla mieszkańców. Prezydent Jacek Majchrowski zaznaczył również, że w kwestii sprzętu pływającego dla kąpieliska utworzony zostanie osobny regulamin, który zależnie od popularności miejsca będzie regulowany tak, by wszyscy mogli z niego bezpiecznie korzystać.

- Panie Dyrektorze, wszystkiego nie da się zakazać. Za dużo przepisów, zakazów sprawi, że ludzie albo zniechęcą się do tego miejsca, albo przestaną w ogóle regulamin respektować. Regulamin nie jest dla urzędników, którzy chcą mieć w razie czego ochronę. Dajmy ludziom swobodę – mówił Drewnicki.

Iwona Chamielec wnioskując do radnych o poparcie jej poprawki zwróciła uwagę, że za wydzieleniem miejsca dla zwierząt na Zakrzówku optowało m.in. 400 mieszkańców, którzy złożyli w tej sprawie podpisy pod petycją.

Radny Łukasz Gibała dodał, że podobne miejsca dla zwierząt wyznaczone są na Bagrach czy w Kryspinowie i cieszą się ogromną popularnością. Zwrócił również uwagę na zapisy prawne, które powinny być skonstruowane tak, by w razie agresywnego zachowania zwierzęcia Straż Miejska czy ochrona miały szersze narzędzia egzekwowania przepisów i zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom poprzez np. nie wpuszczenie agresywnego czworonoga na teren parku.

Poprawki radnych i ich propozycje wywołały gorącą dyskusję wśród radnych, którzy mieli podzielone zdania zarówno w kwestii grillowania, jak i dopuszczania zwierząt na teren Zakrzówka.

Radny Łukasz Wantuch sprzeciwił się propozycji dot. grillowania, argumentując iż przyjęcie tego zapisu spowoduje, że Zakrzówek przestanie być miejscem przyjaznym dla dzieci i młodzieży.

- To kąpielisko nie musi być miejscem uniwersalnym. Ono ma być przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Dlatego uważam, że również w kwestii zwierząt potrzebne są pewne ograniczenia. Matka z dzieckiem może mieć obawy, że zwierzę ugryzie, chyba, że zezwolimy psom kąpać się w kagańcach, ale to byłby już obłęd – zaznaczył Wantuch.

Włodzimierz Pietrus pytał, czy zakaz grillowania rozwiązuje problem, bo przykład Bagrów pokazał, że zapis ten nie ma racji bytu, prócz tego, że daje narzędzia Straży Miejskiej do wystawiania mandatów.

- Podobna sytuacja z kwestią braku miejsca do kąpieli dla zwierząt. Jaki ma cel więc wprowadzenie zakazu takiej czynności? Jeżeli takie miejsce się wytyczy, to nikt nie będzie miał wątpliwości i pretensji dlaczego ktoś przyszedł ze zwierzęciem – mówił radny

Odpowiadając na wątpliwości radnego Jacka Bednarza, Michał Drewnicki zaznaczył, że czy grill będzie czy nie, każdy i tak może wyciągnąć piwo. Przypomniał również, że nie chodzi tu jedynie o linię brzegową, ale o cały teren parku, który ma wynieść 48 ha.

- To jest spory teren i są miejsca na grilla. Jeżeli ludzie chcą i da się to zrobić w ramach pewnych rozsądnych ram to trzeba to zrobić. To ma być park dla mieszkańców, a nie dla urzędników – podkreślał Drewnicki

Łukasz Pawlik z ZZM podkreślił, że negatywna opinia prezydenta w kwestii choćby grillowania bierze się również z tego, że na terenie Zakrzówka są cenne przyrodniczo gatunki roślin i zwierząt, w tym np. węża gniewosza. Nie wyklucza też utworzenia specjalnych stref do grillowania dla chętnych mieszkańców, ale poza Zakrzówkiem. Urzędnik zaznaczył również, że wprowadzenie zapisu uchwały o dopuszczeniu pływania kajakami, pontonami, dmuchanymi materacami czy kołami na całym akwenie jest bardzo niebezpieczne, mając na względzie, jak wiele osób chciałoby z tego skorzystać i jak trudno byłoby urzędnikom zapewnić bezpieczeństwo.

- Podobnie ze zwierzętami. Na razie, mając na względzie brak miejsca do kąpieli dla nich, mogę zadeklarować, że będziemy monitorować jak mieszkańcy korzystają z tego terenu i być może w trakcie się okaże, że takie miejsce się znajdzie, które nie będzie kolidowało z funkcjonowaniem akwenu czy Centrum Sportów Wodnych. Wprowadzanie tego zapisu w tym momencie, kiedy jeszcze nie wiemy, jak to do końca będzie funkcjonować, niesie zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale i ich właścicieli – podsumował Pawlik

Po godzinie 23.00 radni zebrali się, by przegłosować poprawki i uchwałę. Przyjęto trzy z czterech poprawek Michała Drewnickiego (m.in. te dot. grillowania i sprzętu pływającego), dwie poprawki Iwony Chamielec (dot. możliwości kąpieli zwierząt domowych i nurkowania z butlą), a radny Łukasz Gibała wycofał swoją poprawkę ze względu na wyczerpanie tematu w poprawkach Iwony Chamielec. Decyzją radnych prezydencki projekt uchwały ws. nadania parkowi miejskiemu nazwy Zakrzówek, określenia jego granic oraz przyjęcia regulaminu został przegłosowany i przyjęty wraz z poprawkami stosunkiem głosów: 34 za, przeciw 1 i 5 wstrzymujących.

Prace nad pływającymi basenami na Zakrzówku

Kraków. Pływające baseny na Zakrzówku: kiedy otwarcie? Na ką...

FLESZ - Na czym najbardziej zaczęliśmy oszczędzać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska