Najmodniejsze kąpielisko w Krakowie oblegane przez mieszkańców i turystów zasłynęło gigantycznymi kolejkami i urokliwymi miejscami, do których ściągali plażowicze. Miasto zapowiada, że wraz z podziałem zarządzania Zakrzówkiem poprawią się zasady korzystania z kąpieliska i bezpieczeństwo. ZIS ma wypracować także kompromis pomiędzy potrzebami mieszkańców, przyrodników i sportowców.
"Kluczowe jest pogodzenie rozwoju sportów wodnych i możliwości rekreacyjnych z ochroną unikalnych walorów przyrodniczych Zakrzówka" - wyjaśnia magistrat.
ZIS-owi ma podlegać teren położony przy ul. Wyłom, ul. Norymberskiej, ul. Salezjańskiej i ul. Zielnej (część parku Zakrzówek) wraz z zagospodarowaniem nieruchomości obejmującym między innymi budynek Centrum Sportów Wodnych, budynek wejściowy na baseny, akwen wodny z kąpieliskiem i infrastrukturę towarzyszącą.
Jak wyjaśnia miasto, nowy model zarządzania przewiduje również działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa użytkowników akwenu zlokalizowanego na terenie parku, m.in. poprzez realizację faktycznych funkcji sportowych tego obszaru, co ograniczy nieuprawniony dostęp do niebezpiecznych miejsc na terenie parku Zakrzówek.
Przełożyć się to ma także na ochronę przyrody, w tym gatunków roślin i zwierząt podlegających ochronie prawnej.
Podział kompetencji związanych z zarządzaniem Zakrzówkiem magistrat tłumaczy jako "porządkowanie pewnych kwestii w mieście". To decyzja będąca również odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców wyrażone podczas konsultacji społecznych.
"Przekazanie wspomnianego terenu jest ponadto zgodne z zapisami planu miejscowego oraz z wnioskami wynikającymi z raportu podsumowującego przeprowadzony audyt w Urzędzie Miasta Krakowa oraz miejskich jednostkach organizacyjnych, który wykazał rozproszenie realizacji podobnych zadań w różnych komórkach urzędu oraz jednostek miejskich" - wyjaśnia miasto.
