Podwórko za budynkiem przy pl. Świętego Ducha 3, otoczone murem od strony ul. św. Marka i Świętego Krzyża, zamieni się w ogród. Co najważniejsze - ma to być miejsce urządzone zgodnie z potrzebami mieszkańców śródmieścia i dostępne dla wszystkich. To kolejny teren w ścisłym centrum, w obrębie Plant, gdzie dzieci znajdą elementy zabawowe dla siebie.
Wcześniejszy był Plantuś - plac zabaw urządzony na tyłach Muzeum Archeologicznego. - Teraz mamy pomysł na drugie takie miejsce. Plantuś pochłonął 500 tys. zł, ale to górna granica - mówi Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.
Dopiero zaprojektują
Dzisiaj podwórko, na które prowadzi furtka z ul. św. Marka, to skwer z drzewami, chodnik plus zestaw kubłów na śmieci. Jaką dokładnie metamorfozę miałoby przejść, dopiero określą rozmowy z mieszkańcami, konsultacje pomysłów i, w efekcie, projekt. Na razie przymiarki są do zagospodarowania tej około 7-arowej działki gminnej. - Dogadaliśmy się już z Zarządem Budynków Komunalnych, przejmujemy ją - mówi dyr. Pawlik.
Ale teren za murem jest większy, ma w sumie 15 arów. Jest przedzielony niskim ogrodzeniem. Z działką gminną sąsiaduje tu działka województwa małopolskiego, na którą wchodzi się z parkingu na pl. Świętego Ducha. ZZM zapowiada, że będzie podejmował rozmowy, by również tę część można było urządzić jako miejsce rekreacji. Wtedy wejście byłoby z dwóch stron.
Ogród prawdopodobnie będzie zamykany na noc.
Zazielenić Stare Miasto
W tym roku może uda się go zaprojektować, a w 2019 projekt mógłby być realizowany.
Szybciej, bo w tym roku, ZZM stworzy w Dzielnicy I Starej Miasto ogród kieszonkowy - przy ul. Łobzowskiej, między ul. św. Teresy i Szlak. Pojawią się tam ławki, miejsce do gry w twistera, tulipany, piwonie, jeżówki, liliowce, róże, bluszcz...
Dalsze zielone inwestycje, jakie ZZM planuje w centrum to: park w miejscu parkingu między ul. Karmelicką a Dolnych Młynów (na razie trzeba poczekać na uchwalenie planu miejscowego dla tego obszaru), poprawa istniejącej zieleni na placu Matejki, nowy plac zabaw i wprowadzenie strefy wypoczynku oraz większej ilości zieleni kosztem betonu na placu Sikorskiego (trwają uzgodnienia z konserwatorem). W tym roku ma się też urodzić projekt nowego urządzenia plant Retoryka.
Wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski nie zgodził się na wprowadzenie drzew na ul. Sławkowskiej w ramach jej rewitalizacji. Jak argumentował, drzew nigdy tam nie było. ZZM jednak chce wprowadzać zieleń w przestrzeni publicznej Starego Miasta, dlatego obecnie analizowane są materiały archiwalne. Powstanie mapa historycznej zieleni w ścisłym centrum. I jeśli gdzieś w przeszłości np. rosły drzewa - ZZM będzie starał się o ich przywrócenie przy okazji remontów ulic czy np. prac budowlanych związanych z awarią. Jest więc możliwe, że np. pojawi się więcej drzew na Rynku, jak było to w przeszłości.
ZZM zamierza też zazieleniać teren I i II obwodnicą - ulice dochodzące do Plant. Powstaną kompleksowe projekty. Zależnie od lokalizacji będą się pojawiać np. drzewa lub pnącza.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski