Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja zbada spaliny w naszych autach [WIDEO]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Przekazanie analizatora spalin.
Przekazanie analizatora spalin. fot. Andrzej Banaś
Będzie więcej policyjnych kontroli jakości spalin. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał Komendzie Miejskiej Policji trzy urządzenia. Analizatory będą wykorzystywane do sprawdzania, czy pojazdy poruszające się po Krakowie spełniają normy.

WIDEO: Kraków. Policja zbada spaliny w naszych autach

Autor: Marcin Karkosza, Gazeta Krakowska

Przekazane urządzenia to tzw. wieloskładnikowe analizatory spalin silników typu KANE AUTO 4-1. Urządzenia zostały zakupione przez Miasto za kwotę prawie 36 tys. zł i przekazane policji.

Analizatory będą wykorzystywane w ramach rutynowych kontroli w ruchu drogowym. Urządzenia już w najbliższych dniach znajdą się na wyposażeniu wybranych radiowozów.

Kierowcy, u którego w czasie kontroli zostanie wykryte przekroczenie norm zanieczyszczeń w spalinach grozi mandat, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego, który odzyska dopiero po naprawie pojazdu.

Policjanci będą tez używać nowego sprzętu podczas cyklicznych organizowanych przez miasto wydarzeń proekologicznych, np. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Analizatory to kolejny element systemu, który ma wyeliminować z krakowskich dróg niesprawne technicznie pojazdy.

Wcześniej stacje kontroli pojazdów zostały zobowiązane do wpisywania wyniku emisji spalin na zaświadczeniu potwierdzającym przeprowadzenie okresowego badania technicznego.

Zobligowano diagnostów do bezwzględnego wydawania negatywnych wyników badania okresowego w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm.

Kontrole przeprowadzane analizatorami mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście.

Zgodnie z programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, emisje komunikacyjne stanowią w Krakowie ok. 17 proc. udziału w zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10 i ok. 52 proc. udział w zanieczyszczeniu powietrza dwutlenkiem azotu.

Dlatego miasto czeka na zapowiadane przez rząd zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, które pozwolą na wytyczanie w miastach stref bez emisji komunikacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska