Obowiązują i wiadomo już też, że nie zostaną unieważnione przez wojewodę uchwały Rady Miasta z marca, które oznaczają powrót do punktu wyjścia w sprawie pomnika AK w Krakowie. Jedna mówi o nowych konsultacjach społecznych. Druga - uchyliła wszystkie wcześniejsze uchwały dotyczące wzniesienia pomnika AK, w tym lokalizacji na Bulwarze Czerwieńskim, obok Wawelu. Co za tym idzie, nie jest już ważne pozwolenie na budowę dla monumentu Wstęga Pamięci, który miał tu powstać.
- Pozwolenie na budowę nie obowiązuje, ponieważ miasto nie ma obowiązującej uchwały lokalizacyjnej dla pomnika - tłumaczy Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.
Rzeczniczka informuje też, że w tym tygodniu odbędzie się spotkanie prezydenta z wojewodą małopolskim i marszałkiem województwa w sprawie pomnika AK. Dokładny termin jeszcze nie jest znany.
Rozmowy bez akowców?
Przypomnijmy, że z inicjatywą takiego spotkania dotyczącego dalszych losów sprawy pomnika AK - o który od dłuższego czasu trwa batalia - wyszedł wojewoda Piotr Ćwik. Jak mówił nam wojewoda, „trzeba przełamać impas”. Pytany, czy pomnik powinien stanąć pod Wawelem (czemu sprzeciwiali się aktywiści miejscy i część mieszkańców), zaznaczył, że co do miejsca - nie upiera się przy nim kategorycznie.
- Jestem optymistycznie nastawiony do tego spotkania - komentuje dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. - Jednak jest jedna rzecz niepokojąca. Spotykają się trzej przedstawiciele władz - a przecież na takie spotkanie powinien być również zaproszony przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jednocześnie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, więc inicjatora przedsięwzięcia - podkreśla Bukowski.
Środowiska kombatanckie i niepodległościowe oczekują więc, że w tych rozmowach będzie uczestniczyć prezes małopolskiego okręgu ŚZŻAK mjr Ryszard Brodowski lub ktoś przez niego wyznaczony, z akowców.
Nie w zaciszu gabinetów!
- Mam ogromną nadzieję, że tym razem nasi lokalni politycy nie będą podejmować decyzji w zaciszu urzędniczych gabinetów, lecz wsłuchają się w głos mieszkańców - mówi z kolei radny Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców, autor projektów przyjętych w marcu uchwał dotyczących upamiętnienia AK.
Radny podkreśla, że potrzeba spokojnej, merytorycznej i obiektywnej dyskusji na temat uczczenia pamięci żołnierzy AK. - A taką będzie z pewnością panel obywatelski, o który zawnioskowali radni. Prezydent, marszałek i wojewoda mogą na ten temat porozmawiać z mieszkańcami, a nie tylko we własnym gronie, i wspólnie z nami planować przyszłość Krakowa. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nasza wspólna historia i pamięć łączyła, a nie dzieliła jak do tej pory - mówi Łukasz Maślona.
Monika Chylaszek, pytana o sprawę konsultacji społecznych - zwłaszcza wobec zapowiadanych rozmów z wojewodą i marszałkiem - zapewnia: - Prezydent jest zdania, że konsultacje są niezbędne i z pewnością się odbędą.
WIDEO: Jak radzić sobie z nieuczciwym kolegą z pracy?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
