"Przerażające zjawisko wyrzucania książek na śmietnik ma wiele przyczyn, ale bez względu na to, kto jest winien temu zjawisku, w interesie nas wszystkich jest ratowanie książek pochopnie skazanych na śmierć" - przekonuje w swojej ulotce Fundacja Biblioteka Domowa. Wojciech Pasternak, założyciel i prezes fundacji, zauważa, że najwięcej książek jest wyrzucanych w okresie wakacji i w czasie porządków przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi. A więc jeden z takich okresów właśnie zaczyna się powoli zbliżać.
Fundacja Biblioteka Domowa planuje akcję ratowania „niechcianych książek” przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Poszukuje wolontariuszy, którzy rozlepią w okolicy swojego miejsca zamieszkania ogłoszenia informujące o zbiórce książek i albo odbiorą książki, ratując przed wyrzuceniem na śmietnik, albo pomogą podjąć swoim bliższym i dalszym sąsiadom decyzję o pozostawieniu ich w domu.
W ulotce informującej o tej akcji czytamy: "Dramatyzm sytuacji polega na tym, że wyrzucane książki to nasze dziedzictwo, ale też świadectwo prywatnej i szerszej tożsamości. Ostatnie zmiany przepisów dotyczących cen skupu makulatury - drastyczne ich obniżenie – powodują to, że nawet najbiedniejszym zbieraczom makulatury to zajęcie przestało się opłacać. Książki lądują w śmietnikach. Dopóki znajdywały „swoje miejsce” w skupach makulatury, istniała realna szansa ich uratowania. Od dłuższego już czasu właściciele i pracownicy skupów byli wyczuleni na ratowanie publikacji mogących jeszcze odżyć. Nieprzemyślany przepis absurdalnie obniżający cenę skupu przyczynia się do katastrofy – zagłady części naszego dziedzictwa".
Fundacja dodaje, że w opinii wielu miłośników książek coraz bardziej popularny bookcrossing rozwiązuje problem „niechcianych książek”. Ale kwituje: "To niestety nie jest prawda".
Stąd inicjatywa zbiórki i stworzenia schroniska bezdomnych książek. Fundacja jest właścicielem antykwariatu przy ul. Karłowicza 11. natomiast książki z organizowanej akcji będą - jak zapowiada - magazynowane odrębnie w lokalu udostępnionym nieodpłatnie przez osobę prywatną.
Inicjatywę tę wspiera Biblioteka Kraków.
Wszyscy chętni do pomocy są proszeni o odwiedzenie Fundacji (w siedzibie przy ul. Karłowicza 11, od wtorku do soboty w godz. 12-18) począwszy od wtorku po Targach Książki lub kontakt - mail: [email protected], tel. 604 339 271.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
