Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pomysł na schronisko bezdomnych książek

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Akcję organizuje Fundacja Biblioteka Domowa, której szefuje Wojciech Pasternak
Akcję organizuje Fundacja Biblioteka Domowa, której szefuje Wojciech Pasternak Fot. Adam Wojnar
Fundacja Biblioteka Domowa, promująca ratowanie książek, organizuje ich zbiórkę. Szczególną, bo tak ocalone książki mają trafić do tworzonego dla nich schroniska.

"Przerażające zjawisko wyrzucania książek na śmietnik ma wiele przyczyn, ale bez względu na to, kto jest winien temu zjawisku, w interesie nas wszystkich jest ratowanie książek pochopnie skazanych na śmierć" - przekonuje w swojej ulotce Fundacja Biblioteka Domowa. Wojciech Pasternak, założyciel i prezes fundacji, zauważa, że najwięcej książek jest wyrzucanych w okresie wakacji i w czasie porządków przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi. A więc jeden z takich okresów właśnie zaczyna się powoli zbliżać.

Fundacja Biblioteka Domowa planuje akcję ratowania „niechcianych książek” przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Poszukuje wolontariuszy, którzy rozlepią w okolicy swojego miejsca zamieszkania ogłoszenia informujące o zbiórce książek i albo odbiorą książki, ratując przed wyrzuceniem na śmietnik, albo pomogą podjąć swoim bliższym i dalszym sąsiadom decyzję o pozostawieniu ich w domu.

W ulotce informującej o tej akcji czytamy: "Dramatyzm sytuacji polega na tym, że wyrzucane książki to nasze dziedzictwo, ale też świadectwo prywatnej i szerszej tożsamości. Ostatnie zmiany przepisów dotyczących cen skupu makulatury - drastyczne ich obniżenie – powodują to, że nawet najbiedniejszym zbieraczom makulatury to zajęcie przestało się opłacać. Książki lądują w śmietnikach. Dopóki znajdywały „swoje miejsce” w skupach makulatury, istniała realna szansa ich uratowania. Od dłuższego już czasu właściciele i pracownicy skupów byli wyczuleni na ratowanie publikacji mogących jeszcze odżyć. Nieprzemyślany przepis absurdalnie obniżający cenę skupu przyczynia się do katastrofy – zagłady części naszego dziedzictwa".

Fundacja dodaje, że w opinii wielu miłośników książek coraz bardziej popularny bookcrossing rozwiązuje problem „niechcianych książek”. Ale kwituje: "To niestety nie jest prawda".

Stąd inicjatywa zbiórki i stworzenia schroniska bezdomnych książek. Fundacja jest właścicielem antykwariatu przy ul. Karłowicza 11. natomiast książki z organizowanej akcji będą - jak zapowiada - magazynowane odrębnie w lokalu udostępnionym nieodpłatnie przez osobę prywatną.

Inicjatywę tę wspiera Biblioteka Kraków.

Wszyscy chętni do pomocy są proszeni o odwiedzenie Fundacji (w siedzibie przy ul. Karłowicza 11, od wtorku do soboty w godz. 12-18) począwszy od wtorku po Targach Książki lub kontakt - mail: [email protected], tel. 604 339 271.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pomysł na schronisko bezdomnych książek - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska