FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Chcieliśmy parku z większą liczbą drzew, zieleni, a nie z betonową sadzawką i szeroką alejką. Oczekujemy, że powstanie taki park, na jaki mieszkańcy głosowali w ramach budżetu obywatelskiego. Po rozmowie m.in. z udziałem wiceprezydenta Krakowa Jerzego Muzyka mam nadzieję, że doszliśmy w końcu do porozumienia
- mówi Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.
W odpowiedzialnym za inwestycję Zarządzie Zieleni Miejskiej podkreślają, że wcześniej przygotowano projekt jaki został poddany konsultacjom społecznym, mieszkańcy mieli możliwość składania uwag i wniosków, a teraz jest czas na korekty. - Do końca stycznia tego roku powinien być gotowy poprawiony projekt parku. Plan jest taki, by później - do maja - powstał projekt budowlany. Inwestycja mogłaby więc być prowadzona w drugiej połowie tego roku, a w 2022 roku nowy park byłby gotowy - informuje Piotr Kempf, dyrektor ZZM. Zaznacza przy tym: - Dotychczasowa koncepcja zakładała, że 80 procent terenu parku to powierzchnia biologicznie czynna.
Kraków. Stary Kleparz z parkingiem na dachu? [WIZUALIZACJE]
Przypomnijmy, że budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim w 2019 r. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.
Pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Aktywiści zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego.
Aktywiści zarzucali m.in., że w przedstawionej w konsultacjach koncepcji uwzględniono za dużo betonu, a za mało zieleni. Aktywiści wyliczali błędy: zbyt małą liczbę drzew, zaplanowanie betonowej sadzawki, wyznaczenie betonowego placu od strony ul. Karmelickiej.
W ZZM tłumaczyli, że przy opracowywaniu projektu parku przy Karmelickiej trzeba obecnie brać pod uwagę pomysł utworzenia pod nim w przyszłości przystanku metra - stąd m.in. betonowa część od strony ul. Karmelickiej czy też alejka, którą można byłoby rozprowadzać ruch pasażerów wychodzących z podziemnego przystanku. Przypomnijmy, że powstaje studium dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie, w tym metra. Przy opracowywaniu tego dokumentu uwzględniono lokalizację dla przystanku przy ul. Karmelickiej.
W tegorocznym budżecie miasta na park przy ul. Karmelickiej zarezerwowano 1 mln 950 tys. zł. To ma pozwolić głównie na przygotowanie terenu (park powstanie w miejscu obecnego naziemnego parkingu). W przyszłym roku byłby więc czas na nasadzenia zieleni. W sumie koszt inwestycji szacowany jest na ok. 7 mln zł.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
