Budowa Małopolskiego Centrum Nauki z poślizgiem
W rejonie alei Bora-Komorowskiego trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki. Aktualnie domykane jest przeszklenie ściany frontowej, co wkrótce pozwoli na dokończenie brakującego fragmentu elewacji, w efekcie czego budynek uzyska docelowy wygląd. Z kolei wokół Cogiteonu powstają chodniki i ścieżki, jak również trwają nasadzenia krzewów oraz bylin. Ku końcowi zmierza natomiast budowa placu zabaw.
Realizacja inwestycji miała się zakończyć 11 sierpnia br., ale już wiadomo, że tak się nie stanie.
- W ubiegłym miesiącu rozpoczęła się realizacja drogi łączącej ul. Stella Sawickiego z ul. Życzkowskiego z odgałęzieniem do Cogiteonu. Pod nią będą przebiegać instalacje niezbędne do uruchomienia obiektu. Między innymi dlatego 11 sierpnia jako termin zakończenia inwestycji nie może być dotrzymany. Aktualnie wypracowujemy z generalnym wykonawcą - firmą Hochtief Polska - nowy harmonogram, a o szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie prasowym - informuje nas Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji Małopolskiego Centrum Nauki.
W miejscu, gdzie powstaje Cogiteon, znajdowały się dwa pola uprawne oraz pozostałości po zaniedbanych ogródkach działkowych. Na terenie objętym inwestycją rosły łącznie 223 drzewa, które kolidowały z budową obiektu, dlatego trzeba było je wyciąć. Piotr Koziarz przekonuje, że ponad 50 z nich było w złym stanie fitosanitarnym. Podkreśla, że w zamian za usunięte drzewa pojawiły się nowe.
- Wszystkie nasadzenia zastępcze są zrealizowane na terenie inwestycyjnym i jest ich prawie trzykrotnie więcej od wymaganej liczby - zapewnia Koziarz. Obok budynku Cogiteonu powstaje park, a na dachu ogród spacerowy z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata.
- 2/3 obszaru inwestycji zajmie zieleń. Posadziliśmy 296 drzew, w tym 12 na dachu. 10 dużych drzew pozostało w swoich lokalizacjach. Oznacza to, że docelowo drzew będzie więcej niż przed przystąpieniem do realizacji projektu, a obok nich będą krzewy, byliny i łąki kwietne - zapewnia Koziarz.
W przestrzeń parkową wkomponowany zostanie również schron z czasów II wojny światowej.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
