https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Poszukiwania IPN na Cmentarzu Rakowickim. Ujawniono szczątki kilkunastu osób

Ewa Wacławowicz
W dniach 12-15 września 2022 po raz kolejny pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzali prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Podczas badań archeologicznych, zleconych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, ujawniono szczątki kilkunastu osób, w tym prawdopodobnych ofiar represji niemieckich. W lipcu br. badacze ujawnili szczątki sześciu osób, z których część nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej.

Celem wrześniowego etapu prac było odnalezienie szczątków partyzantów poległych w walce oraz żołnierzy podziemia skazanych na karę śmierci, których ciała w latach 1945-1947 trafiły przed pogrzebaniem do Zakładu Medycyny Sądowej lub Zakładu Anatomii Opisowej UJ. Ponadto poszukiwane były osoby zamordowane lub zmarłe na skutek represji niemieckich wiosną 1944 r., przywiezione na cmentarz Rakowicki m.in. z więzienia policyjnego przy ul. Montelupich w Krakowie oraz z obozu koncentracyjnego KL Plaszow.

Odnalezione szczątki kilkunastu osób przekazane zostały do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin lekarskich i badań genetycznych.

To nie jedyne tegoroczne odkrycia badaczy IPN na krakowskiej nekropolii. Nie dalej jak dwa miesiące wcześniej, w dniach 18 i 20 lipca 2022 r. pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w trakcie prac na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, zleconych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie ujawnili szczątki sześciu osób. Część z nich nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej. Przy szczątkach znajdowały się także pojedyncze przedmioty – fragmenty ubrań, guzik mogący pochodzić od bluzy mundurowej oraz połamany grzebień.

Zamiarem archeologów było odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego – partyzantów (m.in. z oddziału NSZ sierż. Ludwika Byrskiego „Żbika”) oraz członków organizacji konspiracyjnych, którzy zostali skazani na śmierć na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie i straceni w więzieniu przy ul. Montelupich w latach 1946-1951.

Czy Polska ma szanse uzyskać reparacje od Niemiec?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Gdzie jak gdzie, ale na cmentarzu szczątków nie brakuje. IPN celnie wybrał miejsce poszukiwań.
E
Ehh
Ooo,jest zmiana.Wczesniej to były o

Ofiary Ruskich ale z nimi już sie udało otworzyć front ,to teraz szukamy Ofiar Niemców, co by odpalić drugi front na Zachodzie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska