Rada Miasta Krakowa 8 marca podjęła uchwałę w sprawie założenia XLVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie przy ul. Dietla 70 oraz włączenia go do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, który funkcjonuje pod tym adresem.
Pierwszy nabór do XLVI Liceum Ogólnokształcącego rozpocznie się zgodnie z harmonogramem rekrutacji, czyli 15 maja br. - Podobnie jak w przypadku istniejących liceów, oferta rekrutacyjna zostanie opublikowana w tym samym czasie - informuje Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.
Dr Bogdan Dobrucki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, ma już pewne pomysły. Docelowo widziałby w liceum przy Dietla po dwa oddziały na każdym poziomie (klasy I-IV), uczące się na jedną zmianę. Od września, na początek, zamierza otworzyć trzy klasy pierwsze. Wstępnie planuje profile: ogólny (z nauką na poziomie rozszerzonym języka polskiego, matematyki i języka angielskiego), historyczno-humanistyczny (z rozszerzoną historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim) oraz biologiczno-chemiczny (z rozszerzoną biologią, chemią i językiem angielskim). Dyrektor prowadzi już rozmowy z krakowskimi uczelniami w sprawie potencjalnej współpracy.
- Przynajmniej dwie klasy chciałbym oprzeć na takiej współpracy. Na przykład chciałbym, żeby klasa biologiczno-chemiczna miała zajęcia laboratoryjne na uczelni, albo żeby zajęcia poświęcone przynajmniej niektórym tematom, zwłaszcza tym bardziej praktycznym, prowadzili pracownicy uczelni - oczywiście przy obecności nauczyciela, który będzie odpowiadała za cały cyk dydaktyczny - wyjaśnia dyr. Dobrucki.
Trwa już także kompletowanie kadry pedagogicznej przyszłego liceum. Miałaby być kadra mieszana: w części złożona z nauczycieli, którzy pracują już w podstawówce przy ul. Dietla, a ponadto z pozyskanych nowych dydaktyków, w tym wykładowcy szkół wyższych, którzy mają również uprawnienia do uczenia w szkole średniej (oni nauczaliby przede wszystkim przedmiotów rozszerzonych).
To magistrat zwrócił się do dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, by tam rozpoczął działalność również nowy krakowski samorządowy ogólniak. Odzew był pozytywny, ponieważ istnieje możliwość pomieszczenia się tu razem.
Dyrektor szkoły planuje już pewne przeorganizowanie przestrzeni, określenie, która jej część zostaje oddana licealistom, a w której pozostają młodsi uczniowie. Kiedyś w tutejszym gmachu działały równolegle szkoły żeńska i męska, co teraz ułatwi sytuację.
- Mamy dwie bramy wejściowe obok siebie i dwa skrzydła budynku, w których można osobno rozlokować dwie szkoły. Nie będziemy tworzyć sztywnych przegród, ale trzeba będzie określić przestrzeń dla szkoły podstawowej i dla liceum - mówi dyr. Bogdan Dobrucki.
Szkoła będzie musiała jeszcze rozwiązać kwestię zajęć wychowania fizycznego dla licealistów, ma bowiem tylko małą salę gimnastyczną, która jest przeznaczona dla uczniów podstawówki. Gmach szkolny przy ul. Dietla 70 jest zabytkiem i wykluczona jest jego przebudowa. Nie ma też miejsca na nowe inwestycje w bezpośrednim sąsiedztwie, ponieważ budynek stoi w ścisłej zabudowie. Licealiści muszą mieć zajęcia z wuefu poza budynkiem szkoły. W związku z tym trwają rozmowy, by liceum mogło korzystać z obiektów sportowych w tym rejonie miasta - albo z pływalni Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Powstania Warszawskiego, albo z basenu „Korony”, może z lodowiska przy Hali Targowej, lub też z sali gimnastycznej AWF przy ul. Śniadeckich czy np. w podstawówce przy ul. Miodowej.
Dlaczego warto rozważyć wybór tej nowej szkoły? - Zaczynamy z pełnym zaangażowaniem, z nową energią do kształcenia, jest szansa na coś nowego, dynamicznie się rozwijającego. Jesteśmy w centrum, z każdej części miasta jest do nas dobry dojazd, niedaleko też mamy dworzec kolejowy Kraków Główny, a niedługo będzie też przystanek PKP pryz Hali Targowej. A jeżeli uda się nawiązać współpracę z uczelniami, to też będzie niewątpliwy plus - wymienia atuty powstającego nowego ogólniaka dyr. Bogdan Dobrucki.
Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie