Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków pożegnał Marię Rydlową. Wieloletnia kustoszka Rydlówki spoczęła w ukochanych Bronowicach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W czwartek 10 marca odbyło  się ostatnie pożegnanie Marii Rydlowej
W czwartek 10 marca odbyło się ostatnie pożegnanie Marii Rydlowej Anna Kaczmarz / Polska Press
W czwartek 10 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe Marii Rydlowej. Wieloletnia kustoszka muzeum w Rydlówce spoczęła na Cmentarzu Bronowickim. Maria Rydlowa zmarła 17 grudnia 2021 roku, w wieku 97 lat.

FLESZ - Marcin Mamoń- Relacja z Żytomierza

od 16 lat

„Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same” – pożegnało Marię Rydlową Muzeum Krakowa, którego jednym z oddziałów jest także Rydlówka.

Maria Rydlowa zmarła 17 grudnia 2021 roku, w wieku 97 lat, była wieloletnią kustoszką muzeum w Rydlówce, redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego, żołnierzem Armii Krajowej.

„Wyspiański zdezorganizował mi życie - mówiła Maria Rydlowa przed laty w rozmowie z Agnieszką Malatyńską - Stankiewicz. - Za tę dezorganizację jestem zresztą losowi niezmiernie wdzięczna. Tu spotkałam wielki interesujący świat. Do dziś dziękuję za to Bogu”.

Maria Rydlowa, z domu Trąbka, urodziła się nieopodal Rydlówki, w Bronowicach Małych 24 lutego 1924 roku. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat była redaktorką w Wydawnictwie Literackim. Prywatnie była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub uwiecznił Wyspiański w "Weselu".

Jak wspominała, nigdy nie sądziła, że ona sama wejdzie do rodziny Rydlów, a wiele lat później, będąc już wdową na emeryturze opuści, Kraków i zamieszka w niewielkich pokoikach na poddaszu Rydlówki; stanie na straży pamięci miejsca, gdzie rozegrał się słynny dramat: "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Ona sama poznała wielu z bohaterów dramatu, a babka Marii Rydlowej była jednym z gości słynnego wesela.

„Wesele” stało się też ważnym elementem je dorobku historycznoliterackiego – jest, m.in. autorką wielotomowego opracowania „Listy Stanisława Wyspiańskiego” oraz opublikowanych w 2013 roku wspomnień „Moje Bronowice, mój Kraków”.

"Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających Muzeum w Rydlówce. Jej osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia ukształtowały to miejsce. Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same” – żegnało swoją wieloletnią kustoszkę muzeum.

Za swoją pracę Maria Rydlowa została odznaczona w 2014 roku Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze Polskiej „Gloria Artis”.

11 marca o godz. 18.00 w Rydlówce odbędzie się wieczór wspomnień o Marii Rydlowej, spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska