https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 124 lata temu w Bronowicach odbyło się najsłynniejsze wesele. W Rydlówce powróci tamten klimat

Anna Piątkowska
Tak przed rokiem świętowano Osadzanie chochoła - wydarzenie upamiętniające najsłynniejsze bronowickie zaślubiny
Tak przed rokiem świętowano Osadzanie chochoła - wydarzenie upamiętniające najsłynniejsze bronowickie zaślubiny Andrzej Banas
20 listopada 1900 roku w dworku Włodzimierza Tetmajera odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny uwiecznione przez Stanisława Wyspiańskiego. Dziś w bronowickim dworku mieści muzeum - Rydlówka, które od przeszło pół wieku świętuje te najsłynniejsze bronowickie zaślubiny. W sobotę, 23 listopada, przez Bronowice Małe przejdzie weselny orszak, by wspólnie z mieszkańcami wziąć udział w osadzaniu chochoła.

W sobotę Bronowice znów będą żyły słynnym Weselem. Przez dzielnicę przejdzie korowód weselny, a przed Rydlówką - dworkiem, w którym Wyspiański podpatrywał tańczących weselników - odbędzie się osadzanie chochoła.

Jak wyjaśnia Muzeum Krakowa, którego oddziałem jest Rydlówka, osadzanie chochoła nie ma źródeł w żadnych ludowych obrzędach, nie odbywało się również w dawnych Bronowicach. Od 55 lat funkcjonuje jako lokalna tradycja nawiązująca do słynnego wydarzenia - uroczyste okrycie krzewu róży słomą to upamiętnienie rocznicy wesela Lucjana i Jadwigi Rydlów i oddanie hołdu autorowi arcydramatu „Wesele” – Stanisławowi Wyspiańskiemu.

Program wydarzenia

  • godz. 11.00 – korowód weselny wyruszy spod Stodoły Bronowickiej (ul. Pod Strzechą 16c) i przemaszeruje do Rydlówki. To okazja do wspólnego przeżycia obrzędów weselnych, śpiewu i tańca. W przypadku skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych korowód zostanie odwołany.
  • ok. godz. 12.00 – uroczystość osadzania chochoła przed Rydlówką. Wydarzenie rozpocznie się z chwilą, gdy do Rydlówki dotrze barwny korowód.
  • od godz. 15.00 do 17.30 Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzania performatywne, podczas których zwiedzający będą mogli zwiedzić wnętrze Rydlówki.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc w cenie biletu na wystawę – Centrum Obsługi Zwiedzających: tel. 12 426 50 60, e-mail: [email protected].

Organizatorzy zachęcają wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów.

W tym roku Osadzanie Chochoła współtworzą razem z muzealnikami: CAS Bronowice – Stowarzyszenie Carpe Diem, Kapela Kasi Chodoń, Koło Gospodyń Wiejskich z Maszyc, Szkoła Podstawowa nr. 4 im. Stanisława Wyspiańskiego z Skawiny, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera, Szkoła Podstawowa nr. 51 im Stanisława Wyspiańskiego, Szkoła Podstawowa nr. 93 im Lucjana Rydla, Podolski Regiment Odprzodowy z Krakowa i Galicyjskie Towarzystwo Historyczne, Rada Dzielnicy VI Bronowice, Rodzina Rydlów, Grupa Teatralna "CREDO" z Rusocic w Gminie Czernichów, Teatr Złoty Róg, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic oraz liczni wolontariusze.

Tu odbyło się najsłynniejsze polskie wesele
Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna wzięli ślub 20 listopada 1900 r. w kościele Marii Panny w Krakowie. Dzień później, w trakcie hucznej zabawy celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych.

To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania sztuki teatralnej, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera dramatu.

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska