Czerwone chusty dziewczyn i kobiet, czapki krakuski, kolorowe wianki, pawie pióra pięknie odbijają się kolorem od pierwszego śniegu. Barwny korowód z muzyką na ustach zamierza do Rydlówki, dworku, w którym bawili się weselnicy Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Bronowice na chwile znów stały się wsią, w której rozkochali się młodopolscy poeci. Do dziś są tu zresztą zakątki, gdzie czas jakby na chwilę się zatrzymał...
Na pamiątkę słynnego wesela
20 listopada 1900 roku w kościele Mariackim odbył się ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, a dzień później, w trakcie wesela celebrowano uroczystość czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. Świadkiem pary młodej był Stanisław Wyspiański. Dla poety bronowickie uroczystości stały się inspiracją do napisania dramatu „Wesele”.
W rocznicę wesela, już od ponad 50 lat czyli od otwarcia Rydlówki dla zwiedzających, mieszkańcy Bronowic, przed tym domem, w którym bawili się weselnicy, osadzają chochoła, czyli okrywają krzak róży słomą.
Bronowicka tradycja
Osadzanie chochoła nie ma źródeł w żadnych ludowych obrzędach, nie odbywało się również w dawnych Bronowicach. Od 55 lat funkcjonuje jako lokalna tradycja nawiązująca do słynnego wydarzenia - uroczyste okrycie krzewu róży słomą to upamiętnienie rocznicy wesela Lucjana i Jadwigi Rydlów i oddanie hołdu autorowi arcydramatu „Wesele” – Stanisławowi Wyspiańskiemu.
W tym roku osadzanie poprzedził korowód weselny prowadzony przez drużbów z teatru Złoty Róg. Przed Rydlówką odbyło się spotkanie, podczas którego odczytano fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, zabrzmiały także tradycyjne pieśni.
Tradycyjnie już w wydarzenie angażuje się zarówno lokalna społeczność - w tym uczniowie, których przed Rydlówką można zobaczyć w tradycyjnych strojach, jak i liczni sympatycy bronowickiej tradycji, nadając jej koloryt. W tym roku Osadzanie Chochoła współtworzą razem z muzealnikami: CAS Bronowice – Stowarzyszenie Carpe Diem, Kapela Kasi Chodoń, Koło Gospodyń Wiejskich z Maszyc, Szkoła Podstawowa nr. 4 im. Stanisława Wyspiańskiego z Skawiny, Szkoła Podstawowa nr 50 im. Włodzimierza Tetmajera, Szkoła Podstawowa nr. 51 im Stanisława Wyspiańskiego, Szkoła Podstawowa nr. 93 im Lucjana Rydla, Podolski Regiment Odprzodowy z Krakowa i Galicyjskie Towarzystwo Historyczne, Rada Dzielnicy VI Bronowice, Rodzina Rydlów, Grupa Teatralna "CREDO" z Rusocic w Gminie Czernichów, Teatr Złoty Róg, Towarzystwo Przyjaciół Bronowic oraz liczni wolontariusze.