Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prądnik Czerwony miał być bardziej zielony dzięki parkom. Na razie powstał jeden

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Rada Dzielnicy Prądnik Czerwony
Zgodnie z urzędniczymi zapowiedziami Prądnik Czerwony miał się zazielenić. Powstał już park Reduta, teraz mieszkańcy czekają na drugi duży projekt: bulwary rzeki Białuchy - ten jest już na finiszu. Choć z obserwacji mieszkańców wynika, że prace idą mozolnie.

Barometr Bartusia - krakowska gastronomia walczy z pandemią i niemądrym prawem

W niektórych częściach Prądnika Czerwonego dominuje niska zabudowa: domy jednorodzinne i niewielkie bloki. Radni i mieszkańcy już kiedyś musieli protestować przeciwko próbom budowy tam np. wysokiego budynku, który miał mieć od siedmiu do dziesięciu pięter (według różnych koncepcji zabudowy). Z niecierpliwością natomiast wyczekiwali budowy nowych parków w swojej dzielnicy. Z jednego już mogą korzystać, choć po jego otwarciu narosło wiele kontrowersji.

Mowa o Parku Reduta. Został ukończony i otwarty w wakacje minionego roku. Mieszkańcy Prądnika Czerwonego mają do dyspozycji blisko 8 hektarów powierzchni zielonych terenów. Gdy jednak na jesień opadły liście, mieszkańcy śmiali się, że wyłonił im się park pełen koszy na śmieci. Tych jest aż 135 i ich nadmiar mocno rzuca się w oczy.

Urzędnicy tłumaczyli, że wrażenie dominacji koszy na śmieci bierze się stąd, że są skumulowane w jednym miejscu. Efektem tego jest, że przy jednej ławce znajduje się kilka koszy, a wzdłuż alejek ciągną się rzędy pojemników na śmieci. Niestety, koszy na razie nie można ruszyć, bo park powstał przy dofinansowaniu unijnym. W zadaniach realizowanych ze środków unijnych nie można dokonywać zmian przez pewien czas. W przypadku parku Reduta jest to 5 lat.

Kosze będzie można przestawić więc za 4,5 roku. - Niestety, tak wyszło. Nie dopilnowaliśmy trochę projektanta i tak to poszło we wniosku o dofinansowanie UE - mówi nam Piotr Kempf, dyrektor ZZM. - Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Te kosze są bardzo dobrej jakości i po 4,5 roku będzie je można przenieść w inne miejsca i wymienić za starsze kosze - dodaje.

Prace przy budowie linii tramwajowej na Górkę Narodową

Tramwaj na Górkę Narodową. Ogrom prac, zdemontowane ekrany a...

Plan urzędników był jednak taki, żeby jeszcze bardziej zazielenić ten rejon Krakowa. W połowie lipca radny miejski Łukasz Wantuch zwrócił się do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z prośbą o informację, jaka jest przyczyna opóźnień, związanych z budową parku rzecznego Białucha. Oraz kiedy zakończą się prace. Zgłaszali się do niego mieszkańcy, którzy są zaniepokojeni ich zdaniem powolnym tempem prowadzonych prac. W odpowiedzi otrzymał informację, że budowa tzw. bulwarów Białuchy przebiega zgodnie z zapisami, wynikającymi z umowy. Natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił wykonawcy prac budowlanych wymianę oświetlenia parkowego na nowe i w związku z tym wydłużył się termin realizacji inwestycji. - Zakończenie robót budowlanych "obecnego etapu prac planowane jest na 30 września" - brzmi odpowiedź urzędników.

Nam odpisali z kolei, że do tej pory wykonano: "część podbudów pod alejki oraz pomosty drewniane, trwają prace związane z branżą drogową, elektryczną i zieleni". Niestety osoba, która odpowiada za projekt, przebywa na urlopie, więc nie udało nam się z nią porozmawiać, by poznać więcej szczegółów, związanych z realizacją inwestycji.

Projekt zagospodarowania bulwarów rzeki Białuchy na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony powstał w wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych. Inicjatorem jest radny miejski Dominik Jaśkowiec. - Mówimy o obszarze pomiędzy al. 29 Listopada z jednej strony, a ul. Wileńską z drugiej - czyli półkole rzeki Białuchy. Powstała cała infrastruktura rekreacyjna, place zabaw itp. Wszystko projektowali mieszkańcy, odbywały się warsztaty - mówi Jaśkowiec.

Urzędnicy, dopytywani, jakie jeszcze inne zielone inwestycje zostaną zrealizowane na terenie Prądnika Czerwonego, wymieniają m.in. zagospodarowanie terenu zielonego pomiędzy ul. Mogilską a ul. Chałupnika oraz projekt Odpocznij w Parku Zaczarowanej Dorożki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska