MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prawie 10 mln zł na stypendia dla małopolskich uczniów w trudnej sytuacji materialnej

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Minister Edukacji i Nauki rozdzielił środki na wypłatę stypendiów i zasiłków szkolnych w pierwszym półroczu 2023 roku. Do małopolskich uczniów trafią stypendia socjalne o łącznej wartości prawie 10 mln złotych. Małopolski Urząd Wojewódzki podsumowuje: biorąc pod uwagę liczbę osób w wieku od 6 do 18 lat, która w Małopolsce wynosi 466,1 tys., można powiedzieć, że tą formą wsparcia objętych jest ponad 3 procent uczniów.

- Młodzież jest przyszłością naszego kraju, dlatego troska o ich wykształcenie jest naszą powinnością. Nie wszyscy młodzi ludzie, z różnych względów, mają jednak odpowiednie warunki do nauki. Czasem potrzebują do tego wsparcia. Jego formą są stypendia szkolne. W Małopolsce otrzyma je 15 322 uczniów, a kwota przyznana dla naszego województwa to prawie 10 mln zł - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do 182 jednostek samorządu terytorialnego z Małopolski trafi łącznie 9 mln 764 tys. 280 złotych. Najwięcej środków otrzyma gmina Limanowa - 399 tys. 276 zł. Dofinansowanie powyżej 300 tys. zł otrzymają także samorządy: Łącko (377,4 tys. zł), miasto Nowy Sącz (360 tys. zł), Łukowica (332,5 tys. zł) oraz Kraków (306 tys. zł).

Wysokość stypendium wypłacanego uczniowi wynosi od 99,20 zł do 248 zł miesięcznie i może być wypłacone od jednego do dziesięciu miesięcy w danym roku szkolnym.

1 stycznia 2022 r. uległa zmianie wysokość kryterium dochodowego, które wynosi teraz 600 zł netto.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń będący w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, zwłaszcza gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Udzielanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym stanowi zadanie własne gminy, na realizację którego gminy otrzymują dofinansowanie z budżetu państwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej, wypełniając zadanie dotyczące udzielania pomocy materialnej dla uczniów w formie stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych, opiera się na środkach rezerwy celowej budżetu państwa, która zwiększa środki na pomoc materialną realizowaną przez gminy.

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska