Kraków. Prezydent chce przejściowej uchwały ws. śmieci. Wszystko po staremu, ale drożej o 20 proc.

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kraków czekają podwyżki za wywóz śmieci
Kraków czekają podwyżki za wywóz śmieci Karolina Misztal
W piątek ma się odbyć nadzwyczajna sesja rady miasta. Prezydent Jacek Majchrowski chce, aby radni zajęli się na niej kadłubową wersją uchwały śmieciowej. Ta zakłada, że system odbioru śmieci będzie funkcjonował na dotychczasowych zasadach, ale będzie droższy o 20 proc. Urzędnicy tłumaczą się, że brakuje pieniędzy, a właściwą uchwałą radni zajmą się, gdy sytuacja wokół koronawirusa się uspokoi.

WIDEO: Krótki wywiad

20 marca na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa radni zapoznają się z projektem uchwały zmieniającej zasady systemu odbierania odpadów z naszych domów i mieszkań. Nowe regulacje wynikają ze zmiany przepisów krajowych z zeszłego roku. Sesja ma się odbyć w czasie stosowania różnych obostrzeń z powodu walki z koronawirusem.

- Prezydent Jacek Majchrowski ma świadomość, jaka jest sytuacja, dlatego w piątek przedstawi radnym argumenty, dlaczego uchwałę trzeba rozpatrzyć teraz. Liczy, że radni zdecydują się nią zająć właśnie w piątek – mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

Segregacja po nowemu. Gdzie wrzucać kłopotliwe odpady? [AKTUALIZACJA]

Jak przekonują urzędnicy, uchwała zabezpieczy finansowanie systemu odbioru śmieci do momentu, gdy radni podejmą właściwą uchwałę. Ta piątkowa ma bowiem pozostawić dotychczasowe zasady odbioru odpadów bez zmian. Jedyna różnica to podwyżka o 20 proc. Urzędnicy podkreślają, że po zmianie przepisów krajowych, gmina nie może dopłacać z budżetu do gospodarki śmieciami, a system musi się bilansować sam.

Uchwała śmieciowa zablokowana przez koronawirusa

- Rozumiemy argumenty radnych, że nad właściwą uchwałą, która ustali sposób naliczania opłat za odbiór śmieci, potrzebna jest dyskusja i udział mieszkańców, stąd apel o uchwałę tymczasową – dodaje Monika Chylaszek.

Radni mieli podjąć decyzje w tej sprawie w lutym. Jednak na prośbę mieszkańców i aktywistów miasto wydłużyło czas konsultacji społecznych. Ostatecznie uchwała miała zostać przedstawiona na sesji w połowie marca. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce najbliższe sesje odwołano i na ten moment nie wiadomo, kiedy radni będą mogli normalnie pracować.

- Podwyżka opłat o 20 proc. pozwoli zapewnić bezpieczeństwo finansowania systemu w sytuacji, gdy trudno przewidzieć rozwój dalszych wydarzeń – twierdzi Jacek Majchrowski. Prezydent zaznacza, że gdy rada miasta powróci do normalnego funkcjonowania, miasto wróci do dyskusji, który sposób naliczania opłat jest najlepszy. Konsultacje społeczne odnośnie zasad funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi odbyły się w lutym.

Prezydentowi zabraknie podpisów?

Plany prezydenta mogą jednak spełznąć na niczym. Piątkowa sesja została zwołana na jego wniosek, ale żeby wprowadzić na nią projekt uchwały z 20-procentową podwyżką, musi zdobyć 18 podpisów radnych pod projektem.

- Druk nie wpłynął siedem dni przed terminem sesji, więc podpisy są wymagane. Uważam, że prezydent ich nie zbierze i nie będzie tego wniosku na sesji – mówi przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec (Koalicja Obywatelska).

Podobnie uważają w Prawie i Sprawiedliwości. - Prezydent na spotkaniu z radnymi starał się nas przekonać, ale raczej mu się nie udało. Lepiej zająć się tym na spokojnie, jak będzie możliwość przeprowadzenia normalnej sesji. Poza tym wciąż czekamy na dokładne dane, ile kosztuje nas system śmieciowy i ile brakuje pieniędzy – mówi Michał Drewnicki, rzecznik klubu PiS w radzie miasta.

Jak dodaje, prezydent powtarza, że trzeba przyjąć szybko uchwałę, bo brakuje pieniędzy i system musi się zbilansować. - Według szacunków urzędników brakuje ok. 17-20 mln zł. Te pieniądze, wbrew temu, co mówi urząd, moglibyśmy jednak dopłacić z budżetu. Mamy opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, że w sytuacji niedoszacowania systemu śmieciowego można tak zrobić, o ile nie jest to systemowe rozwiązanie powtarzane co roku – przekonuje radny. RIO taką możliwość wskazała w odpowiedzi na pytanie rady miasta Kalwarii Zebrzydowskiej w styczniu tego roku.

Dominik Jaśkowiec uważa, że nie ma żadnego argumentu logicznego, żeby podwyżkę wprowadzać już teraz. - Mamy nadzwyczajną sytuację z koronawirusem. Przedsiębiorcy w większości przypadków nie zarabiają, więc to będzie dla nich kolejny cios. Urząd mówi, że brakuje pieniędzy, bo firmy nie mają wpływów, ale tym samym nie generują też śmieci. Jak więc są skonstruowane umowy? Mamy pusty przebieg śmieciarek? To wszystko nie jest proste i musi być na spokojnie rozwiązane, a nie na sesji za pięć dwunasta – stwierdza Dominik Jaśkowiec.

Podwyżki nieuniknione. Jaki wariant wybrać?

Od podwyżek za wywóz śmieci raczej nie uciekniemy, ponieważ zmiany w przepisach krajowych przełożyły się na wyższe koszty całego systemu gospodarowania odpadami. Z około 200 mln zł w 2018 roku koszty te skoczyły w zeszłym roku do 229 mln zł, a w tym sięgną 256 mln.

Dotychczasowy projekt uchwały dotyczącej opłaty zakładał naliczenie opłaty bez uwzględnienia liczby osób mieszkających w domu czy mieszkaniu. Brał pod uwagę tylko podział na zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną. Wynosiłaby odpowiednio 59 i 49 zł miesięcznie. Dla samotnych oznaczało to ponad 300 proc. obecnej opłaty - bo teraz płacą 15 zł na miesiąc.

Na takie propozycje nie chcieli przystać ani radni, ani spółdzielnie mieszkaniowe. Dlatego w lutym urzędnicy zaproponowali nowe warianty naliczania opłat: od osoby (29 zł lub 36 zł w zabudowie jednorodzinnej i 27 zł w wielorodzinnej), od ilości zużytej wody (8,1 zł za m3) oraz od powierzchni mieszkania (0,85 zł za mkw lub stawka degresywna: za pierwsze 40 mkw mieszkania 0,97 zł, za 40-80 mkw 0,85 zł, za 80-120 mkw 0,65 zł i za powyżej 120 mkw 1 grosz; czyli przy mieszkaniu o powierzchni 58 mkw liczymy pierwsze 40 mkw po 97 groszy, a kolejne 18 mkw po 85 groszy). O tym, który wariant będzie obowiązywał, zdecydują radni.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

B
Burmistrz Nowej Huty

Kiedy podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej? Obecnie jest ona darmowa bo przecież nikt nie kasuje biletów. Czy pan pre-zydent wie o tym?

K
Krakus

Niech napiszą prawdziwą argumentację podwyżki- narobili,spółek,dyrektorów,urzędników(kolesiostwo),którzy zaraz dadzą sobie podwyżki płac,premie itd

G
Gość

Te podwyżki dla Mieszkańców na śmieci to na nowe felgi do nowego LEXUSA i kubańskie cygara tego red. Ogórek dziwnym trafem nie napisał.

M
Michel
18 marca, 10:50, KRAKUS28:

Na odbiór standardowych śmieci nie ma pieniędzy...A dzikie wysypiska wzdłuż Dlubni na Zeslawickiej,Kocmyrzowskiej czy Wańkowicza?

A tam zalegają przy Dłubni- ujęciu wody pitnej dla Krakowa chemikalia,odpady budowlane, toksyczne odpady motoryzacyjne itp. świństwa...

K
Krakus
18 marca, 08:40, Dąbie:

Jak rządzą komuniści wszystko jest dwa razy droższe i na nic nie ma pieniędzy

18 marca, ‎08‎:‎54, Urzędas:

Wiesz,kto spowodował podwyżke opłat za śmieci?

Rząd. Płaca minimalna w górę, opłata marszałkowska w górę, cena odbioru przez firmy zajmujące sie recyklingiem tony odpadów (szkła, makulatury, plastiku)o 400% w górę, obowiązek PPK w górę, cena pradu w górę, Myśl, to nie boli

Tak rząd ale PO który wprowadzając ustawę śmieciową zlikwidował konkurencje i podwyższył cenę odbioru śmieci dodatkowo nakładając segregację na obywateli.

K
KRAKUS28

Na odbiór standardowych śmieci nie ma pieniędzy...A dzikie wysypiska wzdłuż Dlubni na Zeslawickiej,Kocmyrzowskiej czy Wańkowicza?

j
jan
17 marca, 20:18, Machlojski:

Dziwnym trafem zanim przepisy wykluczyły jakąkolwiek konkurencję system finansował się sam. Teraz dzięki spółce komunalnej, co chwilę będą podwyżki.

Radni, a tacy bezradni !!! Nie potrafią pracować on line? Po co mają robić spęd?

G
Gość

Czyli sie dalo zrobic normalna podwyzke z 30 na 35 zl a nie z 30 na 50zl co oszusci chcieli oskubac ludzi

K
Krakus

Niech Majchrowski obetnie pensje i premie swoim przydupasom z PO,PSL i SLD to nie będzie żadnych podwyżek.

Z
Z boku
18 marca, 08:40, Dąbie:

Jak rządzą komuniści wszystko jest dwa razy droższe i na nic nie ma pieniędzy

18 marca, 08:54, Urzędas:

Wiesz,kto spowodował podwyżke opłat za śmieci?

Rząd. Płaca minimalna w górę, opłata marszałkowska w górę, cena odbioru przez firmy zajmujące sie recyklingiem tony odpadów (szkła, makulatury, plastiku)o 400% w górę, obowiązek PPK w górę, cena pradu w górę, Myśl, to nie boli

Bzdury powiadasz, pewnie piszesz z adm.MPO. Jaka płaca minimalna przy obsłudze śmieci? Pomnóż x 2 zapewne. Dlaczego nie ma wolnego rynku przy obsłudze śmieci?

G
Gość

Rozliczcie drogi system z MPO. Zadania z gospodarki odpadami zamiast urzędników prowadzą pracownicy spółki. Czytaj ich pensje są powiększone w VAT. Do tego dochodzi rozrzutność spółki na prezes i ferajne jego znajomych.

Nie brakuje pieniędzy w systemie, ale to miasto (przekazując zadania z gospodarki komunalnej MPO) nieefektywnie wydaje pieniądze.

U
Urzędas
18 marca, 08:40, Dąbie:

Jak rządzą komuniści wszystko jest dwa razy droższe i na nic nie ma pieniędzy

Wiesz,kto spowodował podwyżke opłat za śmieci?

Rząd. Płaca minimalna w górę, opłata marszałkowska w górę, cena odbioru przez firmy zajmujące sie recyklingiem tony odpadów (szkła, makulatury, plastiku)o 400% w górę, obowiązek PPK w górę, cena pradu w górę, Myśl, to nie boli

D
Dąbie

Jak rządzą komuniści wszystko jest dwa razy droższe i na nic nie ma pieniędzy

T
Tomek

Śmietniki są niewywozone całymi dniami a ktoś pierniczy o pustym przebiegu śmieciarek?

A dziad Machlojski cały czas w kolejnych projektach planów zagospodarowania przekwalifikowuje tereny zielone na tereny budowlane.

k
krakrakra

Szkoda, że prezydent nie ma świadomości w innych obszarach funkcjonowania miasta i betonuje gdzie wlezie uznając to a rozwój miasta.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3