W piątek zostało wydane pozwolenie na budowę dla inwestycji w pasie parku Młynówka Królewska, u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze. Zarząd Zieleni Miejskiej ma tu na nowo zagospodarować teren po pomniku marszałka Koniewa, po którym pozostał okazały cokół, zarastające trawą schody i plac. Miejsce jest nieuporządkowane od prawie 30 lat, ale plany miasta teraz wzbudzają emocje.
Realizację projektu, który został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie, właśnie stara się powstrzymać architekt Krzysztof Bień. Jest projektantem osiedla Widok, przy którego budynkach - oddalone zaledwie o kilkadziesiąt metrów - znajdują się pozostałości pomnika Iwana Koniewa. Architekt wysłał pisma do urzędników, w tym do miejskiego konserwatora zabytków, prosząc go o „ratowanie Krakowa przed chaosem, który zamierza urządzić Zarząd Zieleni Miejskiej na terenie osiedla Widok”.
Zobacz jak Kraków się zmienił przez 74 lata. Zdjęcie lotnicz...
- Na takie zagospodarowanie terenu w tym miejscu nie można się zgodzić! - alarmuje Krzysztof Bień. Wytyka, że projekt autorów z Warszawy, który wygrał konkurs, nie nawiązuje do otoczenia i lekceważy historię tego miejsca. Główny zarzut dotyczy przewidzianego placu publicznego, który usytuowano „po skosie” do wszystkich istniejących wokół obiektów i w stosunku do ulic obiegających ten narożnik osiedla, a także traktu Młynówki Królewskiej.
„Plac powinien mieć boki równoległe i prostopadłe do osi ul. Armii Krajowej - tak wynika z prostego rozumowania urbanistycznego” - podkreśla w swoich pismach architekt. Krytykuje zakomponowanie również po skosie toalety publicznej; jego zdaniem tak zaprojektowany budyneczek urasta do rangi pomnika. Bień uważa, że projekt wprowadza chaos w przestrzeni osiedla i nazywa go knotem.
Architekt wskazuje, że istnieje przecież w najbliższym sąsiedztwie plac, użytkowany jako parking - po co lać beton i tworzyć nowy? A już za absurdalne uważa dobudowywanie do cokołu po pomniku klatki schodowej, która będzie prowadziła na urządzany na szczycie taras widokowy. Z cokołu można przecież „podziwiać” co najwyżej auta na arterii obok lub wozy strażackie wyjeżdżające do akcji z jednostki vis a vis.
Krzysztof Bień podkreśla też: jego projekt osiedla Widok, zatwierdzony w 1971 r., jest chroniony prawem autorskim.
ZZM przypomina, że zwycięski pomysł na rewitalizację tej przestrzeni wygrał konkurs w 2016 r. Konkurs uwzględniał oczekiwania mieszkańców. Projekt został doceniony za trafność i atrakcyjność rozwiązań. Uwzględniono komunikację miejsca z otoczeniem. Punkt widokowy ma pozwalać na podziwianie terenu parku Młynówka Królewska. Toaleta zostanie wykonana z naturalnych materiałów i zamaskowana zielenią, co sprawi, że nie będzie elementem wyeksponowanym, lecz wtopionym w otoczenie placu.
Wcześniej przeciwko realizacji tego projektu zaprotestował już Komitet Obywatelski Widok i Widok-Zarzecze, w którym działa grupa mieszkańców tych osiedli.
- Zarząd nie przewiduje wycofania się z realizacji zadania budżetowego - informuje ZZM. Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony w lipcu. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec tego roku. Szacowany koszt to 3 mln złotych.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
