Kraków. Przez bałagan w dokumentach miasto traci kamienice....

  Kraków. Przez bałagan w dokumentach miasto traci kamienice. Cierpią ich lokatorzy

  Katarzyna Janiszewska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wypłacono odszkodowania za mienie powojenne, ale ciągle zgłaszają się spadkobiercy. Dokumenty poginęły. Nie wiadomo, kto wziął już raz pieniądze.
  Kraków. Przez bałagan w dokumentach miasto traci kamienice. Cierpią ich lokatorzy

  ©Andrzej Banaś

  Halina Gociewicz mieszka przy ul. Sarego 22 od urodzenia. W połowie lat 90. XX wieku pojawili się spadkobiercy dawnych właścicieli. Odzyskali nieruchomość. Później kupiła ją spółka i przerobiła na luksusowe apartamenty.

  - To już ostatni akord mojej sprawy - przewiduje Gociewicz. - Z 40 rodzin jakie tu mieszkały, zostały cztery. Większość lokatorów nie wytrzymaćła podwyżek czynszów. Brali kredyty, wynajmowali coś mniejszego albo wyprowadzali się do rodziny na wieś. Ja długo się broniłam, ale pewnie też będę musiała opuścić mieszkanie.

  Najwięcej takich nieruchomości jest na Starym Mieście: przy ul. Berka Joselewicza, Sebastiana, Biskupiej, Brzozowej, Łobzowskiej. W centrum. Dlatego radni dzielnicy I wystąpili do prezydenta z wnioskiem, by wydobył z Ministerstwa Finansów informacje o wypłaconych odszkodowaniach.

  - Sprawy własnościowe trzeba uregulować - mówi Tomasz Daros, przewodniczący „jedynki”. - Bo Polska wypłaciła już raz rekompensaty za mienie pozostawione po II wojnie światowej. Ale dokumenty przepadły i nie wiadomo kto i za co dostał już odszkodowanie.

  W latach 1948-1971 rząd PRL podpisał 12 umów z rządami państw zachodnich. Na ich mocy Polska wypłaciła odszkodowania obywatelom tych państw za mienie pozostawione na terenie naszego kraju. Francja dostała ponad 65 mln dolarów, Stanom Zjednoczonym zapłaciliśmy 40 mln dolarów, Szwecji 22 mln dolarów.

  - Istotą układów było uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli państw zachodnich - tłumaczy Maria Kolińska, dyrektor Wydziału Geodezji UMK. - Tyle tylko, że nie dopilnowano, by informacje o rekompensatach zostały odnotowane w księgach wieczystych.

  W Urzędzie Miasta został powołany referat, który bada sprawy własności kamienic. Gdy pojawia się spadkobierca, urzędnicy sprawdzają czy właścicielowi nie wypłacono już odszkodowania. W 2000 r. Pracownicy UMK przeszukali ministerialne archiwa. Dopasowywali adresy kamienic do nazwisk ich właścicieli. Zdobyli w ten sposób np. wykaz nieruchomości, za które Polska wypłaciła odszkodowania rządowi USA. - I tylko na podstawie dokumentów o układzie z USA udało się uregulować stan prawny 29 nieruchomości w całości i udziały w 43 budynkach - mówi dyrektor Kolińska. - Aktualnie w stosunku do siedmiu nieruchomości toczą się postępowania w Ministerstwie Finansów o przejęcie ich na rzecz skarbu państwa.

  Ale miasto próbuje też przejmować kamienice w inny sposób: przez zasiedzenie, spadkobranie, uznanie nieruchomości za majątek opuszczony - w sądzie toczy się 41 takich spraw. W stosunku do 345 miasto prowadzi postępowania pod kątem ewentualnego przejęcia nieruchomości przez skarb państwa.

  Najczęściej nowy właściciel podnosi czynsz i wypowiada umowy najmu. Dlatego mieszkańcy na własny koszt próbują uregulować stan prawny kamienic, w których mieszkają.

  - Nie przypominam sobie jednak spornej sprawy, która skończyłaby się sukcesem po stronie lokatorów - mówi Gociewicz. - Nie mamy dostępu do wielu dokumentów. Są za to kancelarie adwokackie, które specjalizują sie w poszukiwaniu „spadkobierców”.

  Mechanizm zwykle jest podobny: przeprowadza się postępowanie spadkowe, unieważnia decyzję o komunalizacji i kamienica zaraz jest wystawiana na sprzedaż.

  Barbara Zarzycka-Rzeźnik jest kuratorem spadku kamienicy przy pl. Biskupim 2. Przez 10 lat szukała spadkobierców i nie było nikogo. - A gdy nieruchomość miała przejść na własność skarbu państwa, spadkobiercy zaczęli wyskakiwać jak króliki z kapelusza - mówi. - Teraz jest ich pięciu. Ale żaden nie przedstawił oryginalnego dokumentu. Same kserokopie. A sądy ich wnioski przyjmują. Takich kamienic w Krakowie jest więcej. To majątek wart kilkaset milionów złotych. Zastanawiające, że oddajemy go lekką ręką...

  Dyrektor Kolińska podkreśla, że prezydent już kilkakrotnie występował do Ministerstwa Finansów z prośbą o udostępnienie dokumentacji. I ministerstwo co jakiś czas robi kwerendę, publikuje nowe wykazy nieruchomości za które zostały wypłacone odszkodowania. Ale nie ma tam danych z Krakowa.

  - To co mogliśmy uregulować, już uregulowaliśmy - podkreśla Kolińska. - W tej chwili ten problem można rozwiązać już wyłącznie ustawowo: ustalając datę, do której spadkobierca może ubiegać się o zwrot mienia. Przecież nie można czekać w nieskończoność.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starowiślna 27

  krakowianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak samo było na Starowiślnej27 w Krakowie, nie było nikogo w księgach wieczystych i nagle znalazł sie jak z kapelusza wyskoczył i pozbył się lokatorów

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  E tam

  MK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Większa afera to "wykup" mieszkań przez "lokatorów". Ktoś dostaje od miasta (czyli nas wszystkich) mieszkanie warte np. pół miliona tylko za to że łaskawie w nim zamieszkuje. A ktoś kto mieszka u...rozwiń całość

  Większa afera to "wykup" mieszkań przez "lokatorów". Ktoś dostaje od miasta (czyli nas wszystkich) mieszkanie warte np. pół miliona tylko za to że łaskawie w nim zamieszkuje. A ktoś kto mieszka u siebie nie dostaje nic, za to musi płacić podatki żeby miasto zapewniało mieszkania biednym. KTO NA TYM KORZYSTA? Moim zdaniem przekręt stulecia (30.000 mieszkań x 500.000 średnia wartość = 15.000.000.000 w skali jednego miasta)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  utrzymanie

  ps (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  wystarczy tzw. "spadkobiercom" wystawić rachunek za utrzymywanie nieruchomości przez 70 lat od wojny i zobaczymy ilu będzie chętnych do przejęcia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żydostwo

  icek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Przecież wiadomo, że żydostwo bezprawnie dostaje polskie kamienice! Ci, którzy to umożliwili powinni trafić do więzienia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czas na bunt

  czas na bunt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU ---- 11 CZERWCA --- WARSZAWA ----- WIELKA MANIFESTACJA "FRANKOWICZÓW", POLISOLOKATOWCÓW I KLIENTÓW AMBER GOLD. BANKI OSZUKAŁY MILIONY LUDZI!! I MUSZĄ PONIEŚĆ KONSEKWENCJIE...rozwiń całość

  STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU ---- 11 CZERWCA --- WARSZAWA ----- WIELKA MANIFESTACJA "FRANKOWICZÓW", POLISOLOKATOWCÓW I KLIENTÓW AMBER GOLD. BANKI OSZUKAŁY MILIONY LUDZI!! I MUSZĄ PONIEŚĆ KONSEKWENCJIE SWOICH OSZUSTW I BEZPRAWIA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak pamieci

  obserwe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  wracac na wies buroki basta

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  J/n

  P (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  A kto Polsce wypłaci odszkodowanie za zniszczenie całego kraju????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedni mogli wykupić mieszkanie z 98% bonifikatą jeśli należało do gminy,

  mm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  drudzy musieli się wyprowadzić jeśli znalazł się prywatny spadkobierca.
  Jednym słowem loteria organizowana przez władze gminy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to jest sprawiedliwość po polsku

  wt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  przykłady "sprawiedliwości" można spotkać na każdym kroku, taki z biegu przykład to zakaz palenia w kominkach - bo jedni palą śmieciami, inni nie, to zabronimy wszystkim - i będzie św. spokój.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom