https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: przy Wielopolu 15 było więcej rannych

Michał Sikora
Liczba poszkodowanych w niedzielnej katastrofie budowlanej przy Wielopolu 15 wzrosła do ok. 30 osób. Tuż po wypadku hospitalizowanych było 12, głównie z potłuczeniami. Jedna osoba ma złamaną rękę. Teraz zgłaszają się kolejni imprezowicze z kamienicy pełnej dyskotek, m.in. ze zwichnięciami.

Czytaj także: Schody przy ul. Wielopole zawalone, efekty śledztwa za tydzień

Śledztwo w sprawie katastrofy prowadzi krakowska prokuratura. Nadzór budowlany z kolei szuka jej przyczyn i bada stan budynku. Niemal pewne jest, że wpływ na nią miały odwierty zrobione w schodach dla zainstalowania elementów antypoślizgowych.

Katastrofa ujawniła niemoc urzędników. Nadzór budowlany zakazał w 2007 roku prowadzenia w budynku dyskotek, ale jego decyzja nie mogła zostać prawnie wyegzekwowana. Gmi-na nie mogła odebrać funkcjonującym w budynku czterem lokalom koncesji na alkohol, bowiem naruszenie przepisów budowlanych nie jest do tego przesłanką.

Dlaczego jednak wydano klubom zgodę na działalność gospodarczą? - My tylko rejestrujemy firmę w ewidencji. W sprawie tego, gdzie prowadzi ona działalność wypowiada się nadzór budowlany i strażacy - mówi dyrektor Tomasz Popiołek z wydziału spraw administracyjnych. I koło się zamyka, bo właściciel kamienicy nie reagował ani na zakazy nadzoru, ani na zalecenia straży pożarnej.

Klub Kitsch, do którego prowadziły zerwane schody, często kontrolował sanepid. Dawał mandaty po kilkaset złotych i nakazywał malowanie, poprawiene stanu sanitarnego. O kontrolach inspektorzy informowali nadzór budowlany. Sanepid w dniach 18-19 listopada planował zabadać poziom hałasu w budynku po skargach okolicznych mieszkańców. Teraz jest to bezcelowe. Po katastrofie imprezy się skończyły.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GRANIWID SIKORSKI
Forum w Obronie Godności Kraków, 13 listopada 2011r.
i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3468-11
Forum w Obronie Praw Emerytów,
Rencistów i Bezrobotnych
31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
KRS: 0000-3509-68

PAN ANDRZEJ SEREMET

PROKURATOR GENERALNY

02-315 WARSZAWA UL. BARSKA 28/30

Szanowny Panie Prokuratorze
Po raz kolejny w Krakowie doszło do zdarzenia które zagrażało życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać katastrofy budowlanej przy ul. Wielopole 15. Wcześniej w tym roku do podobnych katastrof doszło przy ul. Krakowskiej 34 oraz Czarnowiejskiej 4. Wszędzie w tych przypadkach przyczyny tych zdarzeń, jak i przebieg był podobny. W każdym z tych przypadków widać było indolencję organów Państwa zwłaszcza nadzoru budowlanego i Prezydenta Miasta Krakowa. Nie bez winy, poprzez swe działanie lub zaniechanie działania były także inne organy państwowe, jak na przykład Prokuratura. Forum w każdej z tych spraw zwracało się do wszystkich możliwych organów, niestety reakcją było milczenie lub pozorowanie działania. I tak w przypadku katastrofy przy ul. Krakowskiej 34 sprawa do dziś nie została zakończona, gdzie zginęło dwoje lokatorów tej kamienicy. W tej sprawie zapadła cisza. Obawiamy się, że sprawę tą zamierza się umorzyć i winni tej katastrofy nie poniosą kary. Podobna sytuacja rysuje się odnośnie katastrofy budowlanej w kamienicy przy ul. Czarnowiejskiej 4. Dopiero na wskutek pisma Forum zostało wszczęte śledztwo w Prokuraturze Rejonowej Kraków Śródmieście- Zachód pod sygn. 4 Ds. 207/11/Sp(c). A gdzie były inne organy państwa które winny donieść o podejrzeniu tego przestępstwa jak np. : straż pożarna, straż miejska, Policja. Niestety także w tej sprawie zapadło milczenie. Forum pismem z dnia 20 września 2011 r. zwróciło się do Prokuratury Rejonowej o możliwość uczestniczenia w sprawie, tak na etapie śledztwa jak i postępowania sądowego w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Zwróciło się także o zawieszenie w urzędowaniu osób które są odpowiedzialne za te sytuację jak na przykład Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – Powiat Grodzki w Krakowie, czy też osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Urzędzie Miasta Krakowa.
Prosiliśmy też o możliwość uzyskiwania informacji o postępach w tym śledztwie. Pomimo długiego czasu do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi na swoje wystąpienia. Zadawaliśmy wszak podstawowe pytania o odpowiedzialność takie jak : - jakie były wnioski organów nadzoru budowlanego oraz innych uprawnionych organów dotyczących stanów budynków i ich decyzje z tym związane ? - dlaczego tolerowano katastrofalny stan budynku i jakie kroki podejmowano przeciw administratorowi i właścicielowi budynku ? - dlaczego dopuszczono w tym budynku pobyt ludzi, pomimo jego katastrofalnego stanu ? - czy w tym budynku dokonywano przewidzianych prawem budowlanym i innym niezbędnych kontroli i inspekcji ? - czy właściciel otrzymywał ulgi podatkowe i inne od władz miasta oraz inne zwolnienia i ulgi ? - kto zapłaci poszkodowanym za zagrożenie utraty życia, zdrowia i mienia ? - jakie koszty związane z katastrofą zostały poniesione i kto za to zapłaci ?
Na te pytania ze strony prokuratury do dzisiaj nie ma odpowiedzi.
O tych zdarzeniach informowaliśmy także inne organy jak Najwyższą Izbę Kontroli i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Właśnie ten brak odpowiedzialności doprowadził do katastrofy budowlanej przy ul. Wielopole 15. Każdy z organów przerzuca się tu odpowiedzialnością tak Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jak i prokuratura i Prezydent Miasta Krakowa. W Krakowie mówi się że za tym stały wielkie interesy, a tam gdzie one występują jest też zwykle niemoc Państwa w regulowaniu prawa i jego egzekwowaniu. Trzeba do głębi wyjaśnić o przyczyny takiego postępowania urzędników w tej sprawie. Działania wszystkich organów i ich wnioski w tej sprawie. Doszło nawet do tego, że mimo wiedzy o powszechnym zagrożeniu i wielokrotnych protestach w tej sprawie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego równocześnie prowadził postępowanie w sprawie legalizacji samowoli właściciela. Także postępowanie prokuratury w tej sprawie wydaje się wysoce naganne.
Szczególnie bulwersuje fakt, że nadzór budowlany nie czuje się winny, a Prezydent Miasta Krakowa twierdzi, że nie jest Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego i stan kamienicy nie leżał w jego kompetencji. Widać z tego, że Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego czuje się całkowicie bezkarny. Zdumiewa przy tym fakt, że Pan Janusz Żbik wieloletni Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie jest obecnie Wiceministrem Infrastruktury. Wszak to on odpowiadał i nadzorował pracę nadzoru budowlanego w Krakowie. Ze zdumieniem dowiedzieliśmy się, że to właśnie Pan Minister Żbik ma zreformować pracę nadzoru budowlanego. Nie potrafił tego zrobić w Krakowie, a ma zamiar zrobić to w całej Polsce. A przecież lisowi nie powierza się pilnowanie kurnika Panie Prokuratorze.
- 2 -
Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych oraz Forum w Obronie Praw Emerytów, Rencistów i Bezrobotnych apeluje do Pana o pilne przyglądnięcie się i zajęcie sprawami katastrof budowlanych w Krakowie. Uważamy że osoby za to odpowiedzialne czują się bezkarne. W tym stanie rzeczy wnosimy o przeniesienie śledztw dotyczących katastrof budowlanych w Krakowie poza obręb apelacji. Wnosimy o przeniesienie tych śledztw do Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Dotyczy to śledztw dotyczących katastrof budowlanych na ul. Krakowskiej 34, ul. Czarnowiejskiej 4, ul. Wielopole 15. Należy także skomasować śledztwa związane z tymi wydarzeniami w jednym ręku. Ponownie wnosimy o zawieszenie na okres toczącego się śledztwa następujących osób: - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki Pani Małgorzata Boryczko - Pełniący Obowiązki Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie Pan Artur Kania - Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski - Dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Krakowie Pani Katarzyna Bury
Informujemy jednocześnie, że Pani Elżbieta Lęcznarowicz Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa której dotyczył poprzedni wniosek sama w październiku 2011 r. odeszła ze swego stanowiska.
Panie Prokuratorze są to kroki niezbędne aby śledztwa wreszcie mogły się posuwać dalej, a wszyscy winni katastrof zostali ukarani.
Jeszcze raz powtarzamy, wymagają tego zasady prewencji ogólnej jak i szczególnej oraz niedopuszczenia aby takie zdarzenia w przyszłości się nie powtórzyły.
Na to liczymy i tego oczekujemy.

Przewodniczący Forum
Za Forum:
Graniwid Sikorski

- 3 -

Otrzymują:
1x adresat
1 x Pan Janusz Żbik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury
00-928 Warszawa, ul. Chałubińskiego 4-6
1 x Pan Robert Dziwiński Główny Inspektor Nadzoru Budowlany
00-926 Warszawa, ul. Krucza 38/42
1 x Pan Artur Wrona Prokurator Apelacyjny 31-553 Kraków, ul. Cystersów 18
1 x Pani Lidia Jaryczkowska Prokurator Okręgowy 30-965 Kraków, ul. Mosiężnicza 2
1 x Pani Lucyna Czechowicz Prokurator Rejonowy Kraków Śródmieście – Zachód
30-965 Kraków, ul. Mosiężnicza 2

1 x Pani Krystyna Kowalczyk Prokurator Rejonowy Kraków Śródmieście - Wschód
30-695 Kraków, ul. Mosiężnicza 2




- 4 -
U
Uważny
Szanowny Panie Popiołek.Mówi Pan że nie mogliście odebrać koncesji na alkohol.Mało że Pan mógł,to był Pan do tego zobowiązany.Czy prawie 400 interwencji podczas trzech tygodni na Wielopolu to mało?Jest to Panu na pewno wiadomo.Straż Miejska była tam co noc.Pisała mandaty ,karała pijanych ludzi,Czy myśli Pan że Ci ludzie ,wracali w nocy z kościoła?Proszę o wskazanie konkretnych dni,kiedy Pana pracownicy przeprowadzali kontrole w tej dyskotece?Tam alkohol lał się strumieniami.A Pan powinien dbać o przestrzeganie Ustawy o Przeciwdziałaniu Alkoholizmu Takich knajp gdzie podają alkohol prawie leżącym jest wiele.Zabierz śię Pan do roboty Panie Popiołek.Jak Pan nic nie zrobi,to może pewnego dnia ,Pana dzieci wpadną w alkoholizm.I co Pan wtedy powie?Nie Było podstaw do odebrania koncesji.Jak Pan sobie nie radzi z tym problemem ,to może powołać na Pana miejsce inną osobę.Na pewno Pana do najniższych nie należą,i chętni się znajdą.
?
o, widze, ze policja nie lubi sugestii do co tego czym ma sie zajmowac.
?
Się zgłaszają, narkotyków już we krwi nie ma?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska