Smog w Krakowie. Sytuacja jest fatalna
Radni przegłosowali uchwałę antysmogową. 33 radnych było za, ani jednego głosu przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego przyjęta. Przeciwny był tylko jeden radny, Jacek Soska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 37 radnych było za.
Na sesji sejmiku województwa małopolskiego było 30 z 39 radnych. Wiadomo, że ci z klubu PiS poprą uchwałę antysmogową, bo jest zgodna z projektem rządowego programu. - Najważniejszym założeniem uchwały jest to, aby kotły, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, nie miały być prawa montowane w nowo budowanych domach - powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Uchwała zakłada, że od 1 lipca przyszłego roku w przydomowych piecach nie będzie można palić mułem węglowym oraz drewnem, którego wilgotność przekracza 20 procent. Z kolei dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą musieli od razu zainstalować nowoczesny kocioł, spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.
Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy będą mieli 6 lat na wymianę tych kotłów. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości – po zakończeniu programów dofinansowania – użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy będą mieli na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.
