https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę antysmogową dla Małopolski [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
W poniedziałek na sesji sejmiku województwa małopolskiego rozpoczęła się dyskusja na temat problemu smogu. Radni głosowali nad projektem uchwały antysmogowej, która uzyskała już akceptację władz województwa.

Smog w Krakowie. Sytuacja jest fatalna

Radni przegłosowali uchwałę antysmogową. 33 radnych było za, ani jednego głosu przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego przyjęta. Przeciwny był tylko jeden radny, Jacek Soska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 37 radnych było za.

Na sesji sejmiku województwa małopolskiego było 30 z 39 radnych. Wiadomo, że ci z klubu PiS poprą uchwałę antysmogową, bo jest zgodna z projektem rządowego programu. - Najważniejszym założeniem uchwały jest to, aby kotły, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, nie miały być prawa montowane w nowo budowanych domach - powiedział Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Uchwała zakłada, że od 1 lipca przyszłego roku w przydomowych piecach nie będzie można palić mułem węglowym oraz drewnem, którego wilgotność przekracza 20 procent. Z kolei dla mieszkańców, którzy już obecnie korzystają z ekologicznego ogrzewania – sieci ciepłowniczych, gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pomp ciepła – uchwała nie wprowadzi żadnych nowych obowiązków lub ograniczeń. Gdyby chcieli jednak zrezygnować z obecnego ogrzewania na rzecz węgla lub drewna, będą musieli od razu zainstalować nowoczesny kocioł, spełniający wymagania ekoprojektu określone w unijnych rozporządzeniach.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy będą mieli 6 lat na wymianę tych kotłów. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości – po zakończeniu programów dofinansowania – użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy będą mieli na ich wymianę 10 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Tweets by gaz_krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
też to widujemy!
w Balinie i nie tylko,są tacy specjaliści,że palą olejami z pojazdów mechanicznych!
e
ekoTAK
oj kwik górników z chrzanowa trzebini lubiąża brzeszcza, ale nic to! za kilka lat zakażemy w małopolsce palić węglem to zostawcie sobie tego kwiku na później
P
PKP INTERCITY
JAK to oceni Pan Andrzej Szkaradek , który ze swoim plakatem antyklimatycznym w portalu Sądeczanin
bronił .....................
e
ewa
dopiero od przyszłego roku?? to wielu znas juz nie doczeka !!! Tarnów ul. boczna -każdy wyrzucony mebel na smietnik zaraz zostaje zabrany a w nocy czuć jego zastosowanie !!!
J
Juri
Skoro co roku w Polsce w wyniku złej jakości powietrza umiera 47 tys osób to nasi rządzący dosyć luźno podchodzą do sprawy!!! 10 lat to jakaś kpina - do tego czasu nie oddychać?
B
Blad
Błąd w artykule!!! Od 1 lipca TEGO roku a nie przyszłego zakaz spalania mółow. Poprawcie to!!!
J
JS
Fantastyczna wiadomość, w końcu. Kraków chce oddychać.
A
A
Wypalił 30 cygar ....
W
Witek
"Aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego przyjęta." - chyba dość jednoznacznie można wyczytać
J
Jacek
Chodzi o resztę województwa
J
Jacek
Z tego co wiem - całego województwa.
j
ja
czegoś nie rozumie, przecież w Krakowie ustalili, że od 2019 nie będzie można palić węglem i drewnem ? o co tu chodzi ?
g
gość
nauczcie ludzi palić w piecach, paląc metodą "od góry" z komina leci ledwo widoczny dymek, a dokładając kilka szufli węgla na mały żar z komina buchają kłęby siwo-czarnego dymu
b
byk
tam na pewno zyska trzeźwość osądu sytuacji jak się nawdycha tego co napływa też do Małopolski !!!
g
gosc
Czy ta uchwała która ma wejść 1 lipca, dotyczy:
- tylko krakowa
- miekszkanców całego województwa małopolskiego
Pytam bo z tekstu nie mozna tego jednoznacznie wyczytać
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska