https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: remont Rynku Głównego pogrążył ZIKiT

Piotr Rąpalski
Remont Rynku trwa w sezonie turystycznym, co denerwuje architektów i restauratorów. Ma się skończyć 10 lipca
Remont Rynku trwa w sezonie turystycznym, co denerwuje architektów i restauratorów. Ma się skończyć 10 lipca Adam Wojnar
Architekci żądają reformy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Mają dość złego nadzorowania inwestycji, niechlujnego wykonywania projektów i opóźnień. Podobne zdanie zdaje się mieć prezydent Jacek Majchrowski, bo tworzy nową jednostkę - Zarząd Inwestycji Miejskich. Jednak według radnych - zbyt późno.

Zobacz także: Weekend w Krakowie: utrudnienia w ruchu

ZIM ma powstać w tym roku i przejąć większość zadań krytykowanego za nieudolność ZIKiT-u. - Chcemy stworzyć profesjonalny zespół ludzi, który będzie dbał o przygotowanie i przeprowadzenie inwestycji - tłumaczy wiceprezydent ds. infrastruktury Tadeusz Trzmiel. Przyznaje, że ZIKiT realizował cieknące muzeum pod Rynkiem Głównym i przedłużającą się w nieskończoność budowę stadionu Wisły tylko dlatego, że nie było innej miejskiej jednostki. - ZIM ma przejąć duże inwestycje. ZIKiT zajmie się głównie utrzymaniem i remontami infrastruktury miejskiej - mówi Trzmiel.

- Taką instytucję trzeba było stworzyć cztery lata temu, gdy startowało wiele inwestycji finansowanych z unijnych pieniędzy - zauważa Grzegorz Stawowy, radny PO. - A tak pozwoliliśmy, by spece od dróg budowali stadion.

Trzon ZIM mają stanowić urzędnicy z wydziału inwestycji UMK. To on przeprowadził budowę stadionu Cracovii czy Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu. - Mam nadzieję, że nowa jednostka pozwoli skoncentrować w jednym miejscu ludzi pracujących nad inwestycjami w Krakowie - ocenia architekt Borysław Czarakcziew.

- Miarka się przebrała. Dość! - mówią architekci, widząc kolejny remont prowadzony przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Tym razem chodzi o jezdnię wokół płyty Rynku Głównego.

Robotnicy ściągają starą kostkę, kładą kabel i z powrotem układają bruk. Sęk w tym, że jest on biały i kłuje w oczy. Nie pasuje do reszty placu.

Krakowscy architekci wyliczają inwestycje, w których realizacji ZIKiT się nie sprawdził. Domagają się także gruntownej reformy tej jednostki miejskiej. Wydaje się, że nawet sam prezydent ma dość jej wpadek. Chce stworzyć nowy Zarząd Inwestycji Miejskich, który przejmie od "starszego brata" ważniejsze zadania gminy.

Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Piotr Gajewski, gdy zobaczył, co dzieje się na Rynku Głównym, zapowiedział w rozgłośni "Radiofonia", że poprosi prezydenta o zlikwidowanie ZIKiT.

- Jakość wykonania inwestycji w Krakowie jest zastraszająco niska. ZIKiT wydaje się nie mieć profesjonalnych architektów. Nie potrafi przypilnować prawidłowego wykonania projektów - wylicza prezes Gajewski.

W zanadrzu ma całą listę fuszerek. Otwiera ją stadion Wisły Kraków, dalej mamy fontannę na Rynku Głównym, projekt dobry, ale źle wykonany, cieknący sufit podziemnego muzeum, plac Szczepański, który mimo długiego remontu, według ekspertów, nie jest zapowiadaną perłą renesansowej architektury. Ostatnim "hitem" była regularnie wyskakująca po remoncie szyna tramwajowa na ulicy Wielickiej.

- A teraz mamy sprawę płyty Rynku. Jak można potraktować tę inwestycję jak remont zwykłej, podrzędnej ulicy? - oburza się Gajewski.

Autor projektu płyty, prof. Andrzej Kadłuczka nawet nie chciał komentować sprawy. Nie dość, że prace prowadzone są w sezonie, co denerwuje restauratorów i zwiedzających, to jeszcze ich wynik szpeci Stare Miasto.

ZIKiT broni się, jak może. - Jasna barwa układanej kostki, to wynik zalewania jej zaprawą. Po oczyszczeniu nabierze ciemniejszej barwy - zapewnia Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy ZIKiT. - Z kolei mocno ubrudzona kostka wokół prowadzonych prac, będzie wyczyszczona i tym samym, kolor całości będzie jednolity.

Prezes Gajewski nie zamierza patrzeć na to, co się dzieje w Krakowie, spokojnie. Wczoraj spotkał się z wiceprezydent do spraw rozwoju miasta, Elżbietą Koterbą. Rozmawiał co prawda już o modernizacji ZIKiT, a nie jego likwidacji. Uzyskał deklarację, że urzędnicy uproszczą procedury, które utrudniają architektom współpracę z ZIKiT.

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek
CO OZNACZA TEN SKROT ZARZAD IDIOTOWI KRETYNOW I TUMANOW
a
architekt
tragiczni ci krakowscy urzędnicy- oj Panie Prezydencie Majchrowski glosowałem na Pana- niech się Pan obudzi!!!
a
aramis
jak moznabylo tak dlugo tolerowac koszmarnie wykonywane remonty lub przebudowy,zgadzac sie na niskia jakosc materialow uzywanych do tychze renowacji lub akceptowac zle projekty potworki nie pasujace do calosci,np.fontanna na rynku glownym,dlazcego nie przywrocono stara fontanne ktora pasowala do tego miejsca i mialla swoj wyjatkowy urok,komu przyszlo do glowy aby tam postawic nowoczesna ze szkla i stalli piramide do tego podswietlana ronymi kolorami ,wyglada to szpetnie ii bez zadnego dobrego gustu juz nie mowiac ,ze ta fontanna ma sie nijak do otaczajacej architektury,apeluja o przywrocenie starej fonntanny i zlikwidowanie tej dykotekowej
w
wera
w koncu - koniec zikitu!!!! nic nie obia jest ich za dużo brak kompetencji i propaganda bzdur jak to w Krakowie jest dobrze na drogach i jak to my k.... zle jezdzimy
k
kjk
Nowi urzędnicy, nowi kolesie. Za to wszystko zapłaci społeczeństwo, a prezydent niech nie robi z obywateli idiotów!
K
Krakus
Dzięki prezydentowi i jego urzędnikom od kilku lat widać jak Kraków się stacza, co dostrzegają nie tylko w kraju, ale także turyści poza granicami Polski. Nieudolność magistrackich urzędników widać na każdym kroku i w ten sposób marnowane są pieniądeze podatników oraz zwiększa się zadłużenie miasta ! Przykładów jest wiele. Np. szkieletor, stadion Wisły, rondo obok Makro itp. Mam nadzieję, że nieustający remont Rynku nie będzie trwał lat kilka jak inne obniekty ! Czy wreszcie ktoś się zajmie marnotrastwem pieniędzy magistratu ?
e
ewgrhjty
Cóż może być innego skoro zarządowi dróg zleca się budowę podziemnego muzeum czy też stadionu .Przecież ZIKiT to zarząd dróg a nie główny inwestor w imieniu gminy . Nie bez znaczenia jest ,że zadania te zarząd dróg dostał od Majchrowskiego wówczas gdy obsadził tam swego najulubieńszego dyrektora. Jest to o tyle ciekawe ,że przecież utworzony został Zarząd Infrastruktury Sportowej ,który tym własnie powinien się zajmować a czym się zajmuje ? Ponadto jest przecież w strukturze urzędu biuro czy wydział inwestycji to po co tworzyć następny zarząd .Czyżby utworzono kolejną przechowalnię i miejsca pracy dla kolesiów , którzy tylko rezydują i biora kasę bo jak inaczej można interpretować taką sytuację . Ile jeszcze wytrzyma podatnik ? Kiedy ilość urzędników zrówna się z ilością pracujących na nich przedsiębiorców w rachunku jeden na jeden ? Szlag człowieka trafia .
G
Gość
ZIKiTto firma wykluczonych z drogownicta byłych dyrektorów i działaczy ,którzy są niekompetentni w tym co robią , tępią prywatnych inwestorów i za marnotrawstwo pieniędzypodatnika nikt nie jest w stanie ich rozliczyć.Oni są są niereformowalni jak wszystkie firmy podległe Magistratowi .
J
Jan
"projekt dobry, ale źle wykonany". Toż to badziew zwykły jest ! Wygląda jak chińska podróbka do Rynku pasuje jak pieść do nosa. Fuj
c
czapel
Zikit to nie "starszy brat" ale opóźniony w rozwoju PRL-owski konglomerat miernot i partaczy. TA instytucja powinna zostać już dawno zaorana bo tyle w niej czarnoziemia i buractwa. Nie słyszałem jeszcze żeby tej "niestety" głównej instytucji do "niestety" remontów cokolwiek wyszło. Stoicie drogi Zikicie nad przepaścią, a ja was błagam!! zróbcie wreszcie zdecydowany krok naprzód!!! Cokolwiek po was nastanie nawet stado szympansów prostu z afryki, to lepiej będzie zarządzać miejskimi remontami!
K
KKK
Dodać jeszcze można remonty Długiej i skrzyżowania Lubicz-Basztowa oraz hit - Rondo Mogilskie. Na pierwszej jest tania kostka, która utrudnia poruszanie się z wózkiem i na wózku. Tu pełnomocnik ds. niepełnosprawnych powinien interweniować. Na Lubicz z kolei pojawiły się koleiny w parę miesięcy po remoncie i jakoś nikt się kwapi na jakieś naprawy gwarancyjne. O rondzie szkoda gadać - schody nieczynne od 2 lat, sypiące się cegły i budka rodem z PRLu dla strażnika pilnującego wjazdu (przypomnę, że w zeszłym roku do tunelu wjechał samochód:)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska