MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczął się sezon kąpielowy! Mieszkańcy tłumnie ruszyli na Bagry i Zakrzówek

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W upalny dzień 19 czerwca rozpoczął się sezon kąpielowy w Krakowie, oficjalnie. Potrwa do 8 września. Będą ratownicy, przygotowane plaże i pomosty, patrole straży miejskiej, ale przede wszystkim bezpieczne miejsce do plażowania i kąpieli. Mieszkańcy z powodu wysokich temperatur już ruszyli na Zakrzówek i Bagry, najbardziej popularne kąpieliska w Krakowie.

Bagry i Zakrzówek - pod okiem ratowników

W Parku Bagry funkcjonują trzy kąpieliska na zbiorniku wodnym Bagry Wielkie: „Plaża Bagry” „Plaża Bagry Wschód ”oraz „Plaża Bagry II ”. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwać będą wykwalifikowani ratownicy codziennie w godz. 10.00-18.00. W weekendy oraz dni świąteczne liczba ratowników będzie większa.

W Parku Zakrzówek funkcjonuje 5 niecek basenowych o różnej głębokości. Ratownicy będą czuwać od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Korzystanie w basenów po wyznaczonych godzinach odbywa się na własną odpowiedzialność.

W weekendy oraz dni świąteczne liczba ratowników będzie większa. Jak w poprzednim roku poniedziałki będą dniem technicznym, dlatego kąpielisko będzie w tym dniu nieczynne. Jednak nadal będzie można korzystać z wszystkich innych atrakcji tego ponad 50 ha terenu.

Zasady korzystania z kąpielisk w Krakowie

Przypominamy, że na terenie parku Bagry Wielkie i Zakrzówka funkcjonuje regulamin, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Obowiązuje zakaz płoszenia i chwytania ptactwa oraz innych dzikich zwierząt, dokarmiania ptaków i dzikich zwierząt, nie wolno zaśmiecać i zanieczyszczać wody oraz jej otoczenia.

Na Bagrach obowiązuje zakaz wpływania na teren strefy ochronnej - wyznaczonej bojami. A wędkowanie musi odbywać się zgodnie z regulaminem Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego. Natomiast w parku Zakrzówek obowiązuje zakaz wędkowania.

Zawsze na terenie kąpieliska nie znajdujemy się sami, pamiętajmy aby każde nasze zachowanie odbywało się z poszanowaniem innych użytkowników oraz flory i fauny tego miejsca.

Zachęcamy do legalnego korzystania z zorganizowanych miejsc dostępu do wody. Należy przestrzegać godzin otwarcia kąpielisk, ponieważ tylko wtedy na terenie znajdują się ratownicy.

Na pomostach przy basenach w Parku Zakrzówek obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, jedzenia oraz picia.
Załatwiaj potrzeby fizjologiczne tylko w wyznaczonych miejscach.

Nie zostawiaj swoich śmieci zarówno na brzegu jak i w wodzie zawsze pamiętaj o wyrzucaniu śmieci do pojemników do tego przeznaczonych. Jeśli nie ma śmietnika w pobliżu – zabierz śmieci ze sobą i wyrzuć, kiedy będziesz mieć taką możliwość.

Nie używaj w wodzie środków do mycia, detergentów do prania lub innych środków czyszczących, ponieważ zawierają szkodliwe związki chemiczne, które przyczyniają się do eutrofizacji, a w efekcie ograniczenia przejrzystości wody, deficytu tlenu, śnięcia ryb i zanikania wielu gatunków roślin i zwierząt.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska