https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: rozstrzygnięto konkurs na spalarnię śmieci (GALERIA)

Piotr Rąpalski
Jan Hubrich
W piątek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną spalarni odpadów. Nadesłano na niego 15 prac. Była wśród nich spalarnia jako elegancki czołg bez kółek, połączenie kopca Wandy z wiszącymi ogrodami Babilonu oraz spalarnia jako gra komputerowa "tetris", w której układa się kolorowe klocki.

Wygrała praca zespołu Manufaktura Numer 1 z Wrocławia. Autorami projektu są Bogusław Wowrzeczka (Manufaktura nr 1), Michał Teller (Teller architekci) oraz Filip Łapiński. Spalarnia będzie wyrastać z ziemi w formie falujących pagórków. W każdym znajdzie się inny proces obróbki śmieci. Dachy pokryje niska roślinność w różnych kolorach. Pełno będzie jej też wokół obiektu. Pojawi się również oczko wodne. Z kolei na przeszklonym wjeździe od strony trasy S7 zawiśnie tablica gdzie monitoruje się to co wylatuje z dwóch kominów.

Zobacz galerię projektów spalarni śmieci

- Spalarnia stanowi jedność ze środowiskiem. Wyrasta z ziemi. Ta praca wytyczna nowe ścieżki projektowania budynków przemysłowych w Polsce - powiedział architekt miejski i członek sądu konkursowego, Andrzej Wyżykowski.

W jury zasiadali też mieszkańcy Nowej Huty. - Baliśmy się, że po kombinacie będzie to kolejna blaszana fabryka. Tymczasem projekt jest świetny - mówi Paweł Majewski z komitetu "Tak dla rozwoju Mogiły". Z kolei władze Krakowa mają nadzieję, że projekt przekona protestujących przeciwko budowie spalarni

Przetarg na jej wykonawcę ma zostać ogłoszony z początkiem 2011 roku. Ten kto go wygra będzie musiał wykorzystać zwycięską pracę. Inwestycja ma być gotowa w 2014 roku. Będzie kosztować 641 mln zł. Realizuje ją Krakowski Holding Komunalny uzyskując pieniądze od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest jednak duża szansa na to, że 62 proc. kosztów pokryje Unia. Spalarnia ma rocznie usuwać 220 tys. ton śmieci. Kiedy powstanie Kraków będzie ich produkował aż 340 tys. ton.

Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na prezydenta Krakowa
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**
Usłyszał wyrok za... oblanie wodą żandarma**

Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.euA może to Ciebie szukamy? Zostańmiss internetuwojewództwa małopolskiego**

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fsd
Projekt świetny i można do tej formy wpisać jeszcze inne rzeczy, ważne dla współoddziaływania tej instalacji z jej rolą, oraz marketingiem dzielnicy. To obok technologii jest ważne. Gdyby było pudło betonowe - to mielibyśmy do czynienia z następną w NH halą przemysłową - czego by nawet malowanie i lifting nie zmieniały. Dla mnie jest bardzo złe i to na przyszłość - łamanie prawa przy procedowaniu zezwoleń, kpiny z konsultacji, tworzenie winogrona beneficjentów tego interesu itd. Budowa może się zamknąć sprawami zbliżonymi do stadionu Wisły - a tu będzie chodziło o duże i Unijne pieniądze. Żartów nie ma. Drugie - zainteresowanie jest kierowane na gwarancje bezpieczeństwa instalacji - a to inne być nie może. Nie mówi się w ogóle o roli tej instalacji w systemie. Co innego zapisy, a czym innym jest to, w jakim kierunku wędruje realizacja PGO. Tu jest się czego bać. Pyły i dioksyny to w tych instalacjach - to są wolne żarty.Monopol władztwa nad strumieniem odpadów - to pachnie kosztami i mafią.
No i rzeczywiście - co ma projekt - nawet rewelacyjny - do systemu?
Bo to jest moim zdaniem rewelacyjny projekt - tylko dalej nie jest jest sprecyzowany koszt dla systemu. Za ten Krakowianin może zapłacić bardzo dużo.
P
PIC NA WODĘ
Przecież już działają w Europie instalacje o monitoringu w czasie rzeczywistym.
Tylko ,że tam temperatura spalania wynosi ok.1200-1300 oC i jest "prawdziwa"segregacja.

Jeżeli w Krakowie powstała by spalarnia o takich parametrach, to za śmieci płacilibyśmy 5-6 razy więcej jak dziś.No to wybudujmy taką ,ale koszt jej będzie wynosił około 1 200 000,00PLN a nie 700 000,00PLN.

A jaką instalację planują w Krakowie :temperatura spalania do 800 oC ,bez segregacji (jak ma wyglądać na wielkich blokowiskach). No i co, okazało by się ,że spalarnia nie może pracować z powodu całodobowych przekroczeń emisji dioksyn i nie tylko.
Oczywiście było by z tego wyjście "zezwolić na jej pracę ze względu na dobro społeczne" i straszyć Neapolem.
v
vulture
skuteczną metodę monitoringu dioksyn (w czasie rzeczywistym), a wyrażenie "słyszałem już kiedyś" to niezbyt precyzyjne określenie problemu. Ja słyszałem już kiedyś że nie mamy żadnych autostrad ani lokomotyw jeżdżących 160km/h. Czytałem też gdzieś brednie jakoby Ziemia krążyła wokół Słońca, toż to nonsens....
k
krakowianin
>Z kolei władze Krakowa mają nadzieję, że projekt przekona protestujących przeciwko budowie spalarni
Nadzieja matką ... Co ma piernik do wiatraka- projekt, a sposób procedowania inwestycji? Spalarnia na Giedroycia prawdopodobnie jest przykładem łamania prawa w wielu sprawach. Sprawy w SKO.
P
PIC NA WODĘ
vulture- jak często bada się emisję zanieczyszczeń na dioksyny (2 razy w roku z przesortowanych,przygotowanych wcześniej śmieci).Słyszałem już kiedyś te brednie ,że spalarnia będzie
mniej szkodzić jak 1 papieros.
v
vulture
spalarni śmieci, to powinieneś wiedzieć, że w przypadku dioksyn norma dla spalarni odpadów wynosi 0,1 ng I-TEQ/m3. Silniki spalinowe emitują do otoczenia od 1 do 20 ng I-TEQ/m3 dioksyn, a w dymie papierosowym ich zawartość wynosi około 1 ng I-TEQ/m3. Poza tym do spalenia przeznacza się śmieci nienadające się do recyklingu, więc żadne 340tys ton rocznie bo to ilość wszystkich odpadów! Gospodarka spalarni będzie oparta na segregacji.. więc najpierw doczytaj.
W
W.P.
Wydano już dużo pieniędzy na rzecz budowy spalarni. Kto za to odpowie, gdy pojawi się ściana i nie dojdzie do jej realizacji:
- gdy nie będzie pieniędzy z Unii
- gdy nie będzie w dalszym wariancie prywatnej firmy, która wybuduje ją z własnych środków (chyba że na pożarcie pójdzie za półdarmo MPEC, MPK i MPWiK - łakome kąski dla zagranicznych firm)
- gdy nie będzie pieniędzy od rządu PO na dalszą budowę S7 (spalarnia pewnie będzie wyspą bez dojazdu do niej)
No i dobrze że jej nie będzie, bo nie ma żadnych racjonalnych przesłanek by była ona zlokalizowana w Krakowie. Szkoda tylko tych bez sensu wydanych pieniędzy, w tym na projekty, które znajdą się w szufladzie.
P
PIC NA WODĘ
Jestem ciekaw ile pieniędzy wydano już niepotrzebnie na opinie,raporty,wycieczki itd.na temat " spalarnia".
Przypuszczam ,że kilka milionów złotych zostało wyrzuconych w błoto. Przecież do dnia dzisiejszego KHK
nie ma jeszcze prawomocnej Decyzji Środowiskowej ,która jest w odwołaniu i raczej nie obroni się przed ogromem zarzutów.
Co do jury to jeden z nich Paweł Majewski jest z komitetu "TAK DLA ROZWOJU MOGIŁY", ale tak przy okazji
pracuje w KHK.
Pragnę uspokoić mieszkańców Krakowa ,że spalarnia nie powstanie a wszystkie doniesienia prasowe to tylko
"kiełbasa wyborcza"Pana Majchrowskiego.
P
Pisk
Fantastyczny projekt! Ale pozostałe też niezłe, szczególnie "Tetris". Ten projekt- jeśli zostanie porządnie zrealizowany- stanie się wizytówką Nowej Huty w Europie :) Brawo :)
W
Witold
Z tego co mi wiadomo S7 jako główna trasa dowożąca śmieci do spalarni nie będzie budowana, bo brakło pieniędzy. Wtedy wszystkie śmieciarki jeździłyby przez centrum Nowej Huty, a na to nie było i nie będzie zgody mieszkańców.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska