FLESZ - Oto nowe zasady szczepień
Jak czytamy na stronie www.forty.waw.pl w czasie I wojny światowej, w dniach 16-25 listopada 1914 roku, na przedpolu fortu rozgrywały się walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackimi. Okazuje się jednak, że fort nie brał bezpośredniego udziału w walkach ale prawdopodobnie wspierał działania swoją artylerią.
W okresie międzywojennym fort miał swój udział w łamaniu szyfrowania słynnej Enigmy. Umieszczono na nim potężną radiostację i na jego terenie pracowali polscy specjaliści zajmujący się łamaniem szyfrowania niemieckiej maszyny.
Po II wojnie światowej fort nadal był wykorzystywany przez wojsko oraz jako miejsce noclegowe dla robotników budujących Nową Hutę. W latach 70. XX wieku wojsko postanowiło odzyskać złom z pancerzy, które zostały wysadzone w powietrze. Niestety w efekcie cały fort popękał i nie nadawał się już do celów koszarowych i magazynowych ze względu na przenikanie wody do wnętrza i konstrukcji murów. Został więc przekazany na cele cywilne.
Obecnie fortem opiekuje się Muzeum Twierdzy Kraków, które dba o obiekt, sprzęt i regularnie oprowadza wycieczki. Aby zwiedzić obiekt należy śledzić profil muzeum na FB: Muzeum Twierdzy Kraków. Fort jest na co dzień zamknięty.
Kraków. Hangar w Czyżynach zostanie zmodernizowany [WIZUALIZACJE]
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
