Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rusza sprzątanie hulajnóg – jak zgłosić porzucony, denerwujący sprzęt

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Umowy z operatorami hulajnóg elektrycznych podpisane – może więc wystartować oczekiwana przez wielu mieszkańców usługa odwożenia/odnoszenia (czyli tzw. relokacji) nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg. Na razie w obszarze nieco większym niż ten, który wyznacza druga obwodnica.

Na tym terenie (wychodzącym przeważnie około kilkudziesięciu metrów poza: Aleje Trzech Wieszczów, ulicę Wita Stwosza, Aleję Powstania Warszawskiego oraz ulicę M. Konopnickiej) wyznaczono 163 punkty mobilności. I tylko tam użytkownicy znajdujący się w tej części miasta mogą legalnie oddać hulajnogę. Aplikacje do obsługi powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu, niż w punkcie mobilności.

Tak wygląda mapa obszaru objętego relokacją (zaznaczony na niebiesko):

Kraków. Rusza sprzątanie hulajnóg – jak zgłosić porzucony, denerwujący sprzęt

Za nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę wewnątrz wyznaczonego terenu (czyli taką, która kwalifikuje się do relokacji) będziemy uznawać każdy pojazd, który znajduje się poza wyznaczonym punktem mobilności, oznaczonym liniami i wyraźnym znaczkiem na ziemi.

Porzucone hulajnogi należy zgłaszać do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie (ze zdjęciem – tzn. z załączonym plikiem jpeg w mailu lub w MMSie) mailowo na adres: [email protected] ​lub pod numerem telefonu: 501 678 116.

Każde potwierdzone naruszenie będzie zgłaszane firmie, która na koszt danego operatora odstawi hulajnogę we właściwe miejsce.

Jednocześnie przypominamy: na pozostałym obszarze Krakowa hulajnogi należy parkować zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, czyli możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, zostawiając przynajmniej 1,5 metra na przejście czy przejazd! Zgłoszenia łamania tego przepisu należy kierować do Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

"Liczymy, że wprowadzone nowe zasady i usługa relokacji pozwolą skutecznie i szybko poradzić sobie z problemem zagracania przestrzeni miejskiej hulajnogami elektrycznymi, należącymi do prywatnych wypożyczalni. Jeśli ten projekt – na razie wprowadzony pilotażowo na 3 miesiące – sprawdzi się, w przyszłym roku będziemy chcieli rozszerzyć go na kolejne obszary miasta" - zaznaczają miejscy urzędnicy.

Chcesz porozmawiać z Lincolnem? Meta tworzy chatboty z osobowością

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska