https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Saszetki nikotynowe w szkołach. Kuratorium dostrzega problem, ministerstwo zapowiada ze snusami walkę

Aleksandra Łabędź
Szkoły ostrzegają przed snusami. Krakowskie Kuratorium Oświaty informuje ile szkół zgłosiło problem woreczków nikotynowych
Szkoły ostrzegają przed snusami. Krakowskie Kuratorium Oświaty informuje ile szkół zgłosiło problem woreczków nikotynowych Freepik.com/Wikipedia/Autorstwa Aleko
Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało konkretne działania. Federacja Przedsiębiorców Polskich wydała specjalny apel. Materiał o "snusach", który jako pierwsi opublikowaliśmy 3 października, rozgrzał nie tylko media, ale i zwrócił uwagę na wielki problem, z którym borykają się szkoły w całym kraju. Woreczki nikotynowe to kolejne niebezpieczne zjawisko, które pojawia się m.in. wśród krakowskiej młodzieży. Jedna ze szkół wydała specjalny apel do rodziców. Kuratorium Oświaty w Krakowie również odnosi się do sprawy.

Spis treści

Krakowskie Kuratorium Oświaty o snusach i papierosach elektronicznych

- Problem używania przez młodzież szkolną papierosów elektronicznych jest znany od lat. Alarmował o tym jeszcze poprzedni Rzecznik Praw Dziecka, publikując w 2020 roku obszerny raport z badań - tłumaczy nam Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jednocześnie odnosi się również do stosunkowo nowej używki, która pojawia się wśród młodzieży: "Snusy to swoista nowość wśród młodzieży, również nagminnie stosowana. Do Kuratorium Oświaty w Krakowie wpłynęła o tym informacja z jednej szkoły (red. wg stanu na dzień 9 października). Niemniej, wobec rozmiaru zjawiska w skali kraju – stosowne kroki podjęło już Ministerstwo Zdrowia, o czym w mediach poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna" - informuje nas Kuratorium Oświaty w Krakowie.

- Mamy gotowy projekt ustawy, w którym zabronimy saszetek z nikotyną syntetyczną - zapowiedziała na antenie TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jest to odpowiedź na powszechne na polskim rynku groźne środki, które uzależniają młodych ludzi, a które tworzą pozór, że są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów.

Apel Federacji Przedsiębiorców Polskich w sprawie saszetek nikotynowych

"Od tygodnia widzimy przetaczającą się falę komentarzy na temat saszetek nikotynowych. Wypowiedzi instytucji rządowych takich jak Ministerstwo Zdrowia, czy Główny Inspektorat Farmaceutycznych dotyczą głównie gróźb w stosunku do wielu produktów. We wszystkich bardzo emocjonalnych wystąpieniach urzędników znika troska o obywateli, a w szczególności o dzieci. Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich uczestniczymy w merytorycznym dialogu na temat uregulowania saszetek nikotynowych od ponad 3 lat. Nad objęciem ograniczeniami wiekowymi i reżimem akcyzowym pracował wspólny zespół Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Produkt jest uregulowany na wielu rynkach Europy i Stanów Zjednoczonych, a Polska jako jedna z ostatnich nie posiada legislacji. Efektem braku regulacji jest obecna sytuacja.

W Polsce pojawiły się podmioty proponujące niebezpieczne stężenia nikotyny, a dodatkowo produkt może być sprzedawany bez ograniczeń wiekowych. Poważne firmy same się uregulowały i wprowadziły te ograniczenia, ale to nie firmy tytoniowe powinny regulować dostępność produktów nikotynowych dla dzieci w Polsce. Od tego jest ustawodawca, który od 4 lat pracuje nad legislacją.

Cieszą nas obecne zapowiedzi chęci uregulowania tego produktu, o które dopominamy się od lat. Przypomnę, że gotowy projekt objęcia tego produktu reżimem akcyzowym trafił już nawet na Radę Ministrów w lipcu 2024 r., jednak po tym czasie ponownie nic się z nim nie wydarzyło.

Potrzebne są natychmiastowe działania legislacyjne i objęcie saszetek nikotynowych reżimem akcyzowym, ograniczeniami wiekowymi i minimalizacją dostępnych stężeń. Jednak do tych prac potrzebna jest racjonalna praca nad ustawami, a nie nieskoordynowana z polityką zdrowotną legislacja, która obecnie się odbywa.

Ponownie, jak to robimy od ponad 4 lat apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie
uregulowania saszetek nikotynowych."

Podpisał Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

Jak wygląda snus?

Snus występuje w postaci woreczków, które mogą mieć różne stężenie nikotyny, od 0 do 50mg/g. Woreczek waży ok. 0,5 g. Jedna sztuka może dostarczyć nawet do 25 mg nikotyny. W przypadku zażycia doustnego ostre zatrucie następuje przy dawce 5 mg na kilogram masy ciała. Szczyt stężenia nikotyny we krwi występuje po ok. 30 min. od zażycia saszetki. Bezpośrednio po umieszczeniu snusu w ustach, można poczuć mrowienie lub pieczenie dziąseł.

- Woreczki nikotynowe przybyły do nas ze Skandynawii, z jedynego regionu, gdzie są aprobowane i stały się popularną nowością. Jest wokół nich dużo przekłamań związanych z ich mniejszą szkodliwością dla zdrowia. Tak jak każda nowość, również w środowisku młodzieżowym rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Także dlatego, że używając snusy łatwiej jest ukryć fakt zażywania nikotyny, która w takiej formie jest bezwonna - mówiła w rozmowie z Gazetą Krakowską lek. Karolina Grządziel specjalista psychiatra, ordynator Oddziału Psychiatrycznego Dziennego 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale:

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska