Spis treści
Krakowskie Kuratorium Oświaty o snusach i papierosach elektronicznych
- Problem używania przez młodzież szkolną papierosów elektronicznych jest znany od lat. Alarmował o tym jeszcze poprzedni Rzecznik Praw Dziecka, publikując w 2020 roku obszerny raport z badań - tłumaczy nam Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jednocześnie odnosi się również do stosunkowo nowej używki, która pojawia się wśród młodzieży: "Snusy to swoista nowość wśród młodzieży, również nagminnie stosowana. Do Kuratorium Oświaty w Krakowie wpłynęła o tym informacja z jednej szkoły (red. wg stanu na dzień 9 października). Niemniej, wobec rozmiaru zjawiska w skali kraju – stosowne kroki podjęło już Ministerstwo Zdrowia, o czym w mediach poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna" - informuje nas Kuratorium Oświaty w Krakowie.
- Mamy gotowy projekt ustawy, w którym zabronimy saszetek z nikotyną syntetyczną - zapowiedziała na antenie TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jest to odpowiedź na powszechne na polskim rynku groźne środki, które uzależniają młodych ludzi, a które tworzą pozór, że są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów.
Apel Federacji Przedsiębiorców Polskich w sprawie saszetek nikotynowych
"Od tygodnia widzimy przetaczającą się falę komentarzy na temat saszetek nikotynowych. Wypowiedzi instytucji rządowych takich jak Ministerstwo Zdrowia, czy Główny Inspektorat Farmaceutycznych dotyczą głównie gróźb w stosunku do wielu produktów. We wszystkich bardzo emocjonalnych wystąpieniach urzędników znika troska o obywateli, a w szczególności o dzieci. Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich uczestniczymy w merytorycznym dialogu na temat uregulowania saszetek nikotynowych od ponad 3 lat. Nad objęciem ograniczeniami wiekowymi i reżimem akcyzowym pracował wspólny zespół Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Produkt jest uregulowany na wielu rynkach Europy i Stanów Zjednoczonych, a Polska jako jedna z ostatnich nie posiada legislacji. Efektem braku regulacji jest obecna sytuacja.
W Polsce pojawiły się podmioty proponujące niebezpieczne stężenia nikotyny, a dodatkowo produkt może być sprzedawany bez ograniczeń wiekowych. Poważne firmy same się uregulowały i wprowadziły te ograniczenia, ale to nie firmy tytoniowe powinny regulować dostępność produktów nikotynowych dla dzieci w Polsce. Od tego jest ustawodawca, który od 4 lat pracuje nad legislacją.
Cieszą nas obecne zapowiedzi chęci uregulowania tego produktu, o które dopominamy się od lat. Przypomnę, że gotowy projekt objęcia tego produktu reżimem akcyzowym trafił już nawet na Radę Ministrów w lipcu 2024 r., jednak po tym czasie ponownie nic się z nim nie wydarzyło.
Potrzebne są natychmiastowe działania legislacyjne i objęcie saszetek nikotynowych reżimem akcyzowym, ograniczeniami wiekowymi i minimalizacją dostępnych stężeń. Jednak do tych prac potrzebna jest racjonalna praca nad ustawami, a nie nieskoordynowana z polityką zdrowotną legislacja, która obecnie się odbywa.
Ponownie, jak to robimy od ponad 4 lat apelujemy o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie
uregulowania saszetek nikotynowych."
Podpisał Marek Kowalski, Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich
Jak wygląda snus?
Snus występuje w postaci woreczków, które mogą mieć różne stężenie nikotyny, od 0 do 50mg/g. Woreczek waży ok. 0,5 g. Jedna sztuka może dostarczyć nawet do 25 mg nikotyny. W przypadku zażycia doustnego ostre zatrucie następuje przy dawce 5 mg na kilogram masy ciała. Szczyt stężenia nikotyny we krwi występuje po ok. 30 min. od zażycia saszetki. Bezpośrednio po umieszczeniu snusu w ustach, można poczuć mrowienie lub pieczenie dziąseł.
- Woreczki nikotynowe przybyły do nas ze Skandynawii, z jedynego regionu, gdzie są aprobowane i stały się popularną nowością. Jest wokół nich dużo przekłamań związanych z ich mniejszą szkodliwością dla zdrowia. Tak jak każda nowość, również w środowisku młodzieżowym rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Także dlatego, że używając snusy łatwiej jest ukryć fakt zażywania nikotyny, która w takiej formie jest bezwonna - mówiła w rozmowie z Gazetą Krakowską lek. Karolina Grządziel specjalista psychiatra, ordynator Oddziału Psychiatrycznego Dziennego 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale:
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
