WIDEO: Krótki wywiad
Sprawa dotyczy sędziów z sądu rejonowego i okręgowego w Krakowie, którzy w połowie grudnia ub.r. wywiesili około 100 plakatów z postulatami dotyczącymi naprawy wymiaru sprawiedliwości. Domagali się oni m.in. przywrócenia do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna, rozwiązania Izby Dyscyplinarnej SN, powołania niepolitycznej KRS oraz odwołania rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba i jego zastępców, czyli Michała Lasoty i Przemysława Radzika.
Pod żądaniami podpisało się stowarzyszenie Themis, Iustitia, Pro Familia i Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. W akcji wieszania plakatów wzięło udział 60 – 70 sędziów z krakowskiego sądu okręgowego i rejonowego.
Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie Katarzyna Wysokińska-Walenciak poinformowała, że zawiadomienie na policję zostało złożone w sprawie popełnienia wykroczenia z artykułu 63a par. 1 kodeksu wykroczeń. Mówi on, że "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.
- Potwierdzamy, że otrzymaliśmy zawiadomienie, że ktoś nielegalnie rozwieszał plakat w sądzie. Zabezpieczyliśmy monitoring i badamy sprawę - mówi Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.
Policja nie może w sprawie o wykroczenia stawiać sędziom zarzutów ponieważ chroni ich immunitet. Zgodnie z przepisami sędziowie za wykroczenia odpowiadają tylko dyscyplinarnie.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
