Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Smog atakuje. Darmowej komunikacji nie będzie

Redakcja
Dobowe normy zanieczyszczenia powietrza w środę zostały przekroczone blisko trzykrotnie. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska średnia z pięciu stacji w ciągu ostatnich 18 godzin wyniosła 144 mikrogramów na metr kwadratowy. Aby darmowa komunikacja mogła zostać wprowadzona dobowa norma musiałaby wynieść 150 mikrogramów na metr sześcienny, czyli zabrakło niewiele. Tymczasem smogu w czwartek ma być jeszcze więcej niż dziś.

Zostałaś (-eś) skontrolowana (-ny) 2 stycznia w komunikacji miejskiej? Miałaś (-eś) przy sobie dowód rejestracyjny? Jak to wyglądało? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

Tymczasem prognozy na czwartek nie są optymistyczne. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie ma być przekroczone czterokrotnie. Podobnie będzie w Małopolsce Zachodniej, Nowym Sączu i Tarnowie. Blisko trzykrotnie normy zostaną przekroczone na Podhalu. Wyjątkami jest gmina Ochotnica Górna (powiat nowotarski) oraz południowo-wschodnia część powiatu tatrzańskiego. Tam jakość powietrza będzie dobra.

Kto ma możliwość, jutro po Krakowie powinien poruszać się w maseczce antysmogowej

CZYTAJ TEŻ: Kraków. Darmowa komunikacja podczas smogu

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Uchwała o wprowadzaniu darmowej komunikacji miejskiej w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza w Krakowie weszła w życie 26 grudnia 2015 roku. Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich pięciu stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny lub w jednej stacji poziom 200 mikrogramów, kierowcy będą mogli za darmo jeździć autobusami i tramwajami.

Decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji podejmowana będzie na podstawie wyliczeń średniej z pomiarów stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także pomocniczo w oparciu o prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pod uwagę będą brane wyniki z danej doby ze stacji przy al. Krasińskiego, ulicy Bujaka (Kurdwanów), ul. Bulwarowej (Nowa Huta), nowej stacji mobilnej przy ul. Dietla oraz stacji przy ul. Złoty Róg (Bronowice). Pomiary odczytane zostaną w godzinach 16-18. Zebrane wyniki będą podstawą do publikacji komunikatu o bezpłatnej komunikacji przez całą następną dobę.

Informacje o tym, że kierowcy mogą jeździć bez biletu powinny pojawić się na urzędowych stronach internetowych, w mediach i na elektronicznych tablicach przystankowych.

CZYTAJ TAKŻE Kraków. Darmowa komunikacja, zabrakło informacji [LIST CZYTELNIKA]

Z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające ważny dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, z aktualnym badaniem technicznym, bez względu na miejsce jego wydania. Osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie, będzie mogła korzystać z bezpłatnych przejazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska