https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Specjalny koncert Czerwonych Gitar na rzecz chorych na raka

Paweł Gzyl
11 marca w ICE Kraków zabrzmią wielkie przeboje Czerwonych Gitar. Zespół zagra specjalny koncert dedykowany Stowarzyszeniu Krakowski Komitet Zwalczania Raka. Podczas spotkania odbędzie się aukcja i kwesta.

WIDEO: Krótki wywiad

3 stycznia 1965 roku w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary. W pierwszym składzie byli: Bernard Dornowski, Jerzy Kossel, Krzysztof Klenczon, Jerzy Skrzypczyk, Henryk Zomerski. Wszyscy w zespole mieli gitary w kolorze czerwonym, stąd wziął się pomysł na nazwę grupy. Pod koniec 1965 roku dołączył Seweryn Krajewski.

- Chodziło nam o to, żeby robić własne piosenki. Wydawało nam się, że Polska na nie czeka. I to się sprawdziło - mówił w Polskim Radiu Krzysztof Klenczon, lider zespołu. - Piosenki były nowe, łatwo wpadały w ucho. Nasz pierwszy wielki przebój to była piosekna "Bo ty się boisz myszy".

Pięć pierwszych lat Czerwonych Gitar to zawodowe pasmo sukcesów. Każda z płyt zyskiwała miano "złotej płyty". Na krajowych festiwalach i listach przebojów królowały piosenki "Takie Ładne oczy", "Kwiaty we włosach" czy "Biały krzyż". Przeboje "Nie zadzieraj nosa", "Historia jednej znajomości" weszły do kanonu.

W 1970 roku ze składu odszedł Krzysztof Klenczon, lider zespołu. Po jego odejściu liderem zespołu został Seweryn Krajewski. Zmieniło się wtedy brzmienie piosenek Czerwonych Gitar - zamiast rock'n'rollowego nabrało ono bardziej lirycznego charakteru, czego najlepszym przykładem był przebój "Nie spoczniemy".

Po odejściu Klenczona Czerwone Gitary koncertowały w Polsce oraz w krajach bloku socjalistycznego przez całe lata 70. W latach 80. zespół zniknął z polskiej sceny muzycznej. Powrót w latach 90., w zmienionym składzie, został przez słuchaczy gorąco przyjęty, czego uhonorowaniem był Marmurowy Krążek, nagroda przyznana w 2006 roku za największą liczbę sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

Dziś jedynym muzykiem z oryginalnego składu Czerwonych Gitar pozostał perkusista Jerzy Skrzypczak. Towarzyszą mu młodzi muzycy: Mieczysław Wądołowski – gitara akustyczna, śpiew (od 1997), Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa, śpiew (od 2003) i
Dariusz Olszewski – gitara solowa, śpiew (2000–2004, od 2010).

Bilety do nabycia:
www.eventim.pl,
Filmotechnika - Pasaż Bielaka,
Info Kraków przy ul. św. Jana 2 oraz na Placu Wszystkich Świętych w Pawilonie Wyspiańskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wstyd

Nie "Skrzypczak" - a Skrzypczyk. Nie "Kossel" - ale "Kossela". Pierwszym liderem był Kossela - a Klenczon drugim, właśnie po odejściu Kosseli.

Niechlujnie napisany artykulik.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska