"Jordanówka", która od wiosny 2020 roku nie jest już dzierżawiona, stoi cały czas pusta, w oczekiwaniu na remont i modernizację. Za obiekt odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej. Dla budynku w 2022 roku opracowana została dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz wydana decyzja pozwolenia na budowę, ale słynny okrąglak zamiast wracać do świetności - niszczeje i jest pokrywany bagrołami przez pseudografficiarzy.
Koszt inwestycji dotyczącej "Jordanówki" - jak przekazuje krakowski magistrat - to ok. 5,6 mln złotych. Urzędnicy zaznaczają, że termin i czas realizacji przedsięwzięcia będzie możliwy do określenia po zabezpieczeniu środków na ten cel.
- Obecnie nie ma środków na prace przy obiekcie i nie zostały przewidziane w Wieloletniej Prognozie Finansowej na kolejne lata. Każdego roku ZZM wnioskuje o umieszczenie tego zdania na liście rankingowej - informuje Dominika Jaźwiecka z biura prasowego urzędu miasta.
Jak zaznaczał ZZM w październiku ubiegłego roku, budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego dopiero po zakończonej modernizacji możliwe będzie oddanie go w dzierżawę. Operator tego miejsca miałby wówczas zostać wyłoniony w przetargu.
- Utrzymanie budynku, czyli sprzątanie, usuwanie liści z dachu, usuwanie graffiti wykonywane jest sukcesywnie przez pracowników ZZM, natomiast akty wandalizmu powtarzają się, a wyeliminowanie ich jest problemem znacznie szerszym - poinformowała Dominika Jaźwiecka z magistratu, gdzie pytaliśmy o usunięcie pseudograffiti i zabezpieczenie obiektu, który ulega degradacji.
Ostatecznie przedstawicielka Aleksandra Mikolaszek z ZZM poinformowała we wtorek (30.01) po południu, że w sprawie dewastowanej "Jordanówki" zostanie złożone zawiadomienie na Policje. - A ze względu na zwiększenie się ilości aktów wandalizmu, ZZM zwróci się do Policji jak i Straży Miejskiej o częstsze patrole tego miejsca - zapowiedziała przedstawicielka ZZM.
Przypomnijmy: "Jordanówka" została wybudowana w 1974 r. w miejscu zburzonego drewnianego pawilonu o tej samej nazwie. To budynek w kształcie rotundy, w kondygnacji parteru z pełnymi przeszkleniami ścian w części kawiarnianej i biurowej. Jest otoczony zadaszonym balkonem. Pawilon ma też piwnice, w których funkcjonowała dotąd sala muzealno-wystawiennicza pamięci Henryka Jordana oraz zaplecze kawiarni - sanitariaty, część socjalna i magazyny.
Budynek należy do miasta. Od 1995 r. był nieodpłatnie oddany w użytkowanie Towarzystwu Parku im. dra Henryka Jordana. Towarzystwo wykorzystywało budynek na potrzeby swojej działalności oraz prowadziło w nim kawiarnię i serwowało dania barowe. W 2020 roku wygasła 25-letnia umowa z najemcą obiektu i od tego czasu "Jordanówka" znów jest w rękach miasta.
Tzw. Okrąglak czeka wciąż na zapowiadany gruntowny remont i przebudowę. W 2022 roku przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których miasto pytało krakowian o oczekiwaną funkcję i sposób zagospodarowania pawilonu. Mieszkańcy wtedy opowiedzieli się za funkcją kulturalną i społeczną tego obiektu. Upadł z kolei lansowany wcześniej przez magistrat pomysł utworzenia w pawilonie muzeum sportu.
Również w 2022 roku dla budynku "Jordanówki" opracowana została kompletna dokumentacja oraz uzyskano pozwolenie na budowę. Pawilon ma zachować swój kształt z czasu powstania 50 lat temu. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi utrzymane mają zostać: obecna bryła budynku, podziały architektoniczne, komunikacja.
"Projekt uwzględnia modernizację tego miejsca z troską o szczegóły charakterystyczne dla obiektu, który wpisany jest do rejestru zabytków. Utrzymana zostanie chociażby drewniana podbitka podcieni, kamienna posadzka składająca się z charakterystycznych marmurów, wapieni i dolomitów, przywrócenie pierwotnej kolorystyki baru, czy specyficznych punktowych lamp w czarnych oprawach w kształcie walca" - przekazywał z kolei jesienią ubiegłego roku Zarząd Zieleni Miejskiej, prezentując wizualizacje "Jordanówki" po modernizacji.
Projekt zakłada przeznaczenie tego miejsca na całoroczną kawiarnię lub punkt gastronomiczny z dodatkową funkcją społeczną (jak przestrzeń służąca integracji i organizacji spotkań, np. miejsce spotkań dla młodzieży) lub kulturalną - tak jak postulowali mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.
Budynek ma mieć zaplecze sanitarne dostosowane do pełnionych funkcji, a modernizacja ma pozwolić na wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. "Projekt modernizacji to stworzenie miejsca odpowiadającego na potrzeby mieszkańców odwiedzających park oraz wpisującego się w idee założyciela oraz patrona parku doktora Henryka Jordana" - czytamy na stronie internetowej ZZM.
Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?
