https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Sprawa umorzona, choć mężczyzna przygotowywał się do zamachu na szefa MON

Artur Drożdżak
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum PPG
Sąd Okręgowy w Krakowie umorzył postępowanie karne w sprawie podejrzanego, który zdaniem śledczych, czynił przygotowania do zamachu na Antoniego Macierewicza. Mężczyznę umieszczono w zakładzie psychiatrycznym.

Na 36-letnim Marcinie P., mieszkańcu Krakowa, ciążyły dwa zarzuty. Pierwszy dotyczył czynienia w lutym br. przygotowań w celu fizycznej likwidacji osoby pełniącej funkcję Ministra Obrony Narodowej.

Podejrzany za pośrednictwem jednego z portali internetowych zwrócił się do mieszkańców Warszawy o wskazanie mu miejsca zamieszkania Antoniego Macierewicza i wykonywania przez niego czynności urzędowych „w celu usunięcia go przemocą poprzez fizyczną likwidację”.

Mężczyzna dwa miesiące później czynił przygotowania do usunięcia przemocą konstytucyjnych organów RP jakim są prezydent, Sejm i Senat poprzez werbowanie telefonicznie osoby, które miały w tym współuczestniczyć.

Udało się ustalić, że autorem wpisów jest Marcin P. Prokurator małopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej postawił mu dwa zarzuty. Było to konieczne, by przebadać mężczyznę, który już wcześniej miał problemy psychiczne i powinien trafić do specjalistycznego szpitala. Zdecydował o tym krakowski sąd rejonowy.

Prokurator podobnej treści wniosek do Sądu Okręgowego po uzyskaniu opinii biegłych. Są zaakceptował to stanowisko. Postanowienie nie jest prawomocne.

Dowodami w sprawie były wpisy w internecie, laptop, twarde dyski i telefony podejrzanego, które zabezpieczono w jego mieszkaniu.

Podobnej treści zarzuty postawiono w 2012 r. Brunonowi Kwietniowi, naukowcowi z Akademii Rolniczej z Krakowa. Za przygotowania do zamachu i posiadanie broni został skazany an 9 lat więzienia. Wyrok jest prawomocny. Obrońca mężczyzny zapowiada kasację do Sądu Najwyższego.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie odcinek 27

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sad pod sad
Takie tam drobne asymetrie w interpretacjach. Oto nadzwyczajna kasta komoruskich od brunobomberow.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska