Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

- Na Wawelu muzykę inaczej się gra, inaczej się interpretuje, inaczej się słucha niż na sali koncertowej. To muzyka wpisana w piękną przestrzeń – podkreślił Paweł Przytocki, który poprowadzi orkiestrę podczas koncertu zamykającego festiwal.
W tym roku publiczność będzie miała okazję po raz piętnasty wysłuchać koncertów w niezwykłych sceneriach Zamku Królewskiego na Wawelu. Do tej pory w ramach muzycznych spotkań z cyklu „Wawel o zmierzchu” zagranych zostało 121 koncertów z udziałem 940 artystów. Wawelskich koncertów o zmierzchu wysłuchało blisko 94 tys. melomanów. Jak zaznaczają organizatorzy jubileuszowa odsłona letniego festiwalu na wzgórzu wawelskim wraca do korzeni.
Po pandemicznej przerwie, kiedy festiwal odbywał się online lub tylko na dużych przestrzeniach dziedzińca arkadowego, w tym roku do repertuaru wracają kameralne spotkania muzyczna na dziedzińcu Batorego. To w tym przepięknym zakątku zamkowego kompleksu, ulokowanym między renesansowym zamkiem a krakowską katedrą, odbył się piętnaście lat temu pierwszy koncert cyklu.
To również tu zaplanowano cztery z sześciu koncertów tegorocznego festiwalu „Wawel o zmierzchu”:
„Polski ton romantyczny” 5 sierpnia, o godz. 20.00, w programie Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski i Mykola Lysenko; wystąpią Aleksandra Kuls-Koziak – skrzypce i Marcin Koziak – fortepian);
„W kręgu liryki romantycznej z udziałem Pauli Maciołek, Piotra Kaliny i Olgi Tsymbaluk, którzy wykonają pieśni polskie Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego oraz arie duety z oper Mozarta, Donizettiego i Pucciniego (6 sierpnia, godz. 20.00);
„Romantyzm – projekt niedokończony” (7 sierpnia, godz. 20.00), w którym utwory Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego wykonają Agnieszka Bugla-Bylica, Krzysztof Katana, Damian Kułakowski, Krzysztof Sadłowski i Krzysztof Książek;
„Romantycznie w duecie” (13 sierpnia, godz. 20.00) to z kolei koncert utworów Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna oraz Maurice`a Ravela w autorskich transkrypcjach na duet gitarowy Ewy Jabłczyńskiej i Dariusza Kupińskiego.
- Staram się tak układać program, by odpowiadać na pewne gusta publiczności, a jednocześnie tę publiczność edukować - podkreśliła Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektorka artystyczna festiwalu.
W programie jubileuszowego festiwalu nie zabraknie koncertów symfonicznych na dziedzińcu arkadowym. W piątek, 12 sierpnia (godz. 20.00) „Klasycyzująco i romantyzująco” w wykonaniu CORda Cracovia w wariancie smyczkowym pod batutą Daniela Stabrawy. Zabrzmią utwory Grażyny Bacewicz, Marka Stachowskiego, Arnolda Schönberga i Mikołaja Góreckiego.
Finałowy mocny akord będzie należał do Jakuba Kuszlika, laureata czwartej nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz COR-dy Cracovii w składzie symfonicznym pod batutą maestro Pawła Przytockiego. Artyści wykonają kompozycje Fryderyka Chopina i Edvarda Griega.
- Nie ma lepszego miejsca dla muzyki Chopina niż Zamek Królewski na Wawelu – zapowiadała koncert finałowy Małgorzata Janicka-Słysz.
Tradycyjnie na dziedzińcu arkadowym zagrają młodzi pianiści: Michał Basista, Gabriela Jakimowicz oraz Yehuda Prokopowicz. Wstęp na te recitale jest wolny (piątek, 12 sierpnia, godz. 11.00-14.00).
Bilety (60 zł normalny, 40 zł ulgowy) dostępne są na stronie internetowej zamku.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!