WIDEO: Krótki wywiad
Zgodnie z umową z miastem wieżowiec przy rondzie Mogilskim, potocznie nazywany "szkieletorem", miał być gotowy w stanie surowym zamkniętym do końca 2019 r. Tak się nie stało. Urzędnicy zapowiedzieli więc kontrolę tej inwestycji.
Przedstawiciele firmy GD&K Group, która jest współinwestorem budowy wieżowca przy rondzie Mogilskim, wyjaśniali nam, że z powodu niesprzyjającej pogody, głównie chodzi o silny wiatr, nie udało się w terminie, do końca 2019 r., ukończyć w stanie surowym zamkniętym budynku Unity Tower, w który zamienia się obiekt potocznie nazywany "szkieletorem". Inwestorzy zapewniali, że zadanie zostanie wykonane najszybciej jak się da i liczą na to, że stanie się tak jeszcze w styczniu.
Wieżowiec przy rondzie Mogilskim, nazwany Unity Tower, powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre.
Kraków. Wyścig z czasem przy przebudowie szkieletora. Czy zn...
Na pierwszy kwartał 2020 r. zaplanowano prace wykończeniowe w wieżowcu. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.
Plan jest taki, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale przyszłego roku. Na razie nie określono jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Wszystko będzie zależeć od tempa prac wykończeniowych, a także terminów podpisania umów z najemcami.
Dwie ostatnie kondygnacje wieżowca zostały zarezerwowane na restaurację i kawiarnię. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także powstać w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.
Pomieszczenia pod restaurację na ostatnich kondygnacjach wieżowca, jak i usługowe w parterach pozostałych budynków, tak jak powierzchnie biurowe czy pomieszczenia mieszkalne, mają zostać przekazane najemcom w drugim kwartale 2020 r. W przypadku przestrzeni usługowych od ich najemców będzie już zależeć w jakim czasie zaadaptują je do swojej działalności.
Kondygnacje na restaurację na szczycie wieżowca zostały już wynajęte. To ma być lokal o wysokim standardzie, ale inwestor - zasłaniając się tajemnicą handlową - na razie nie podaje, kto będzie prowadził restaurację.
Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości - 27 kondygnacji naziemnych. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Na 26. piętrze wieżowca powstanie Unity Eye - najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją.
Unity Centre ma być największym w Krakowie, wielofunkcyjnym centrum biznesowym złożonym z pięciu budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem klasy A. W budynkach biurowych znajdą się 24 szybkobieżne windy.
Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany „szkieletorem”. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
