Autor: Piotr Ogórek
- To pierwsze spotkanie robocze, kolejne dwie wizyty w innych szpitalach (szpital Rydygiera i Jana Pawła II) odbędą się w przeciągu miesiąca – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Jak dodał, podczas wizyty sprawdzano możliwości przyjmowania zwiększonej liczby pacjentów, a także możliwość przyjęcia osób z podejrzeniem chorób zakaźnych. - Jestem zbudowany tym, co zobaczyłem. Z punktu widzenia zabezpieczenia medycznego ŚDM potencjał szpitala jest bardzo duży – dodał Tombarkiewicz.
Dyrektor szpitala im. Żeromskiego Zbigniew Król zaznaczył, że jego placówka do ŚDM szykuje się już od kilku miesięcy.
- Na czas lipcowego wydarzenia jesteśmy w stanie podwoić liczebność personelu oddziałów newralgicznych, czyli przede wszystkim chirurgicznego, urazowego i ortopedycznego. Na SOR liczba personelu będzie większą o jedną trzecią. Co do pacjentów, to dziennie na SOR przyjmujemy do 150 osób. Jesteśmy w stanie podwoić tą liczbę. Jeśli zajdzie potrzeba będziemy rozbijali namioty – mówił Zbigniew Król. Jak dodał, w szpitalu jednocześnie można przeprowadzić 9-10 operacji.
Co do wsparcia finansowego, to kończone są negocjacje kontraktu. - Nasze potrzeby szacujemy na 350-400 tys. zł co do gotowości. Pamiętajmy, że trafią do nas pacjenci z UE lub osoby z ubezpieczeniem – mówi dyrektor. Zbigniew Król przyznaje, że jak zawsze brakuje anestezjologów, ale szpital ma dużą grupę rezydentów.