https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tak wygląda mała elektrownia jądrowa, która może powstać w Nowej Hucie. "Bezpieczna", "szansa dla rozwoju dzielnicy"

Bartosz Dybała
Takie elektrownie mają powstawać w Polsce
Takie elektrownie mają powstawać w Polsce https://nuclear.gepower.com/
Plany budowy w Polsce przez Orlen i Synthos małych elektrowni jądrowych odbiły się szerokim echem. Jedna z instalacji, prawdopodobnie model BWRX-300, ma powstać w Nowej Hucie. Co o niej wiemy? Eksperci twierdzą, że takie obiekty nie zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. - W przypadku jakiejkolwiek awarii reaktor wyłącza się automatycznie, bez udziału człowieka - mówią. Reaktory umieszcza się pod ziemią w specjalnej obudowie, dzięki której do środka nie dostają się wody gruntowe. Część radnych upatruje w inwestycji szansy na rozwój dzielnicy. "Otworzy drogę do rozbudowy sieci ciepłowniczej. Powstaną też miejsca pracy".

Kraków. Mała elektrownia jądrowa BWRX-300

Spółka Synthos z Oświęcimia oraz PKN Orlen chcą zbudować w Polsce nawet kilkadziesiąt małych reaktorów jądrowych o mocy 300 megawatów każdy. Realizacja inwestycji ma zapobiec potencjalnemu kryzysowi energetycznemu. W Synthosie zwracają uwagę, że zapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok jest coraz większe, a w 2040 roku może zabraknąć nawet 14 gigawatów mocy wytwórczych.

W praktyce może to doprowadzić m.in. do regularnych wyłączeń prądu.

Jedna z elektrowni miałaby powstać w krakowskiej Nowej Hucie.

Nie wiadomo jeszcze jednak kiedy i w którym dokładnie miejscu. Jak chodzi o lokalizację, pierwszy na myśl przychodzi oczywiście nowohucki kombinat, na którym działalność prowadzi koncern ArcelorMittal.

- Na tę chwilę jest zbyt wcześnie, by mówić o możliwości postawienia tego typu instalacji na naszym terenie - twierdzi w odpowiedzi na nasze pytania Monika Olech, rzecznik prasowa spółki.

Czas budowy reaktora to od 24 do 36 miesięcy. Może działać 90 lat. Tzw. SMR-y buduje się na stosunkowo niewielkim obszarze. Cała instalacja z reaktorem zmieści się na terenie o powierzchni między 8 a 9 hektarów (teren nowohuckiego kombinatu, na którym działa Arcelor, to ponad 900 ha).

Sam blok energetyczny (reaktor, turbiny itp.), zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego.

Małe reaktory jądrowe. Bezpieczeństwo mieszkańców

Radny miejski z Nowej Huty Łukasz Sęk (Platforma-Koalicja Obywatelska) twierdzi, że nim podano wstępne lokalizacje pod małe elektrownie jądrowe, wcześniej należało je skonsultować z krakowianami.

- Mieszkańcy dowiedzieli się z telewizji, że Daniel Obajtek chce obok nich zbudować mały reaktor jądrowy. Należało zacząć od rozmowy z mieszkańcami i przekazania pełnych informacji. Póki co jednak rzucono deklaracje, szczegółów nie ma, a mieszkańcy zadają mnóstwo pytań - przekonywał radny Sęk.

Jednak radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Drewnicki zauważa, że to tylko propozycje i wiążące decyzje jeszcze nie zapadły. - Dlatego zarzuty radnego Sęka są nietrafione. Wstępne lokalizacje zostały podane właśnie po to, żeby rozpocząć proces konsultacji z mieszkańcami - mówi radny. Jego zdaniem trzeba teraz sprawdzić, czy w Nowej Hucie są odpowiednie warunki techniczne do budowy elektrowni.

- Dodajmy, że chodzi o mały obiekt, a nie jakiś wielki reaktor - przekonuje Drewnicki.

Nie dostrzega negatywnego poruszenia pomysłem wśród nowohucian.

Nowa Huta zyska na budowie reaktora?

- Nowa Huta bardzo by skorzystała na budowie elektrowni. Realizacja inwestycji otworzyłaby drogę do rozbudowy sieci ciepłowniczej w naszej dzielnicy. Powstałyby również wysokopłatne miejsca pracy. Elektrownie, które mają powstać w Polsce, są budowane w bardzo bezpiecznej technologii. Nie ma ryzyka dla zdrowia i życia mieszkańców - przekonuje nas Michał Drewnicki.

Przedstawiciele koncernu chemicznego Synthos z siedzibą w Oświęcimiu, którzy wspólnie z Orlenem będą pracować przy budowie małych elektrowni, również zwracają uwagę na bezpieczeństwo reaktorów.

Specyfikacja techniczna reaktora
Specyfikacja techniczna reaktora ORLEN Synthos Green Energy

- Stosowany w nich system pozwala reaktorowi na samoczynne chłodzenie przez siedem dni. W przypadku jakiejkolwiek awarii reaktor wyłącza się automatycznie, bez udziału człowieka, a do samoczynnego schłodzenia nie potrzebuje zasilania energią elektryczną - zapewniają w spółce Synthos.

Reaktor wstawia się pod ziemię, w obudowie z betonu, dzięki której do środka nie dostaje się woda.

- Warto też zauważyć, że paliwo jądrowe i inne odpady będą składowane w bezpieczny sposób w specjalnych obiektach, przygotowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami - mówi Dawid Piekarz, który jest ekspertem do spraw transformacji energetycznej w Orlen Synthos Green Energy.

Małe reaktory, które chcą budować Orlen i Synthos, mają moc do 300 megawatów.

- 300 megawatów to tyle, ile wytwarza Skawina - twierdził niedawno na naszych łamach Marian Łyko, który jest prezesem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.

Małe reaktory mogą wytwarzać energię elektryczną oraz cieplną dla domów i przedsiębiorstw. W taką technologię inwestuje wiele krajów na świecie, w tym m.in. Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania.

W nadchodzących dziesięcioleciach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych możliwe jest zastąpienie nawet kilkuset elektrowni węglowych blokami jądrowymi, w tym małymi reaktorami. Produkowana w nich energia będzie tańsza niż ta pochodząca z węgla, a także gazu ziemnego.

"To przyszłość"

W Polsce mają powstać reaktory BWRX-300, projektowane przez amerykańsko-japońską firmę GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwsza elektrownia z takimi reaktorami powstanie w 2028 r. w Kanadzie. Z kolei w Polsce pierwsza może zacząć działać dwa lata później. Czy będzie to krakowska elektrownia?

- Trudno określić kolejność inwestycji w poszczególnych lokalizacjach - mówi nam Piekarz.

Miejscy urzędnicy przychylnie patrzą na projekt Orlenu.

- To oczywisty kierunek z punktu widzenia energetyki. Teraz sobie tego nie wyobrażamy, ale na terenie naszego miasta będzie nie jedna, a wiele małych elektrowni jądrowych w przyszłości - przekonuje nas Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZM
Jak nie atomówka to postawcie sobie wiatraki i dmuchajcie w nie bo w Krakowie wiatru brak. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, zrezygnujcie z prądu.
j
jak_zwykle_bez_hejtu
Was ktoś opłaca, jakieś lobby gazowe czy węglowe, ze tak skamlecie z powodu tej mini elektrownie ? A może zamiast pisać głupoty wypadało by troszkę doczytac ! Nikt Wam reaktorów jak w Czarnobylu budować nie będzie, nie te czasy, nie ta technologia.... zagrożenia zero, emisji zero, czysta, zielona energia na dziesiątki lat !!! Jak dla mnie to mogą te elektrownie postawić koło Tauron Areny 100 metrów od mojego mieszkania (blizej sie nie da, bo betonoza i blokowisko)
c
cbfdbd bf
wszystko w nowej hucie.. spalarnia śmieci, spalarnia zwłok, cmentarz dla zwierzat, taeraz atomówka.... huta to bedzie taki mini czarnobyl... dlaczego nie w pcimiu? woda jest potrzebna a tam raba jest .. i ludzie hetni
r
roki
Za czasów PIS Odra została zatruta...to teraz kolej na Wisłę? lub okolice Nowej Huty?...a co z wodą napromieniowaną?....nie wierzę w pisowskie standardy i krakowski chaos!
w
wow !
No teraz to pismaki z GK będą się prześcigać w pisaniu głupot o bezpieczeństwie i wogole ze wszystko ok. Polecenie poszło z góry od oligarchy z pcimia, prezesa gazet związanych z tępym obozem władzy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska