Kraków. Targi sprzętu, którym chroni się nasze dziedzictwo...

  Kraków. Targi sprzętu, którym chroni się nasze dziedzictwo [ZDJĘCIA]

  Adam Wojnar

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Targi sprzętu, którym chroni się nasze dziedzictwo [ZDJĘCIA]
  1/33
  przejdź do galerii
  Po raz pierwszy w Krakowie przez dwa dni odbywają się Targi Dziedzictwa "Zabezpieczenie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń". Jak podkreślił o. Łukasz Brachaczek z klasztoru Franciszkanów, który obok Biblioteki Kraków oraz Zespołu Skanowania.pl jest organizatorem tej konferencji: celem konferencji jest przybliżenie problemów jakim jest zabezpieczenie Dziedzictwa Kulturowego całego naszego narodu dla przyszłych pokoleń. W czasie dwóch dni poruszane są tematy związane zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów przede wszystkim na papierze, zarówno w teorii jak i w praktyce. Zaprezentowane zostały najnowsze metody digitalizacji i najbardziej trwałe metody archiwizacji. Przedstawione zostaną profesjonalne opakowania dla zabezpieczenia zbiorów.
  O. Łukasz Brachaczek podkreślił, że w czasie konferencji będzie też mowa o wielu doświadczeniach historycznych dziejów czego przykładem może być pożar Krakowa w 1850 roku, który zniszczył praktycznie cały skarbiec i księgozbiór Krakowa, próbowany później latach odbudować szczątkowo.

  Moderator spotkania o. Rafał Antoszczuk podkreśla,że w tym roku głównym aspektem jest digitalizacja - cyfrowy zapis tak aby naukowcy, badacze mogli korzystać z zasobów różnych bibliotek, nie niszcząc zabytkowego zbioru.

  Obok konferencji naukowej towarzyszy jej wystawa i prezentacja firm pokazujących swoje pomysły, formy zabezpieczenia, digitalizacji.

  - Technologia poszła tak do przodu, że pozwala i pomaga zabezpieczyć coś co może bezpowrotnie ulec zniszczeniu - podkreśla o. Łukasz Brachaczak.

  Dwudniowe spotkanie w klasztorze oo. Franciszkanów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce, które jest adresowane do archiwistów, bibliotekarzy, muzealników, konserwatorów zabytków oraz ekspertów z dziedziny kultury a wybrane miejsce spotkania i jego historia sprzyja wymianie wiedzy i doświadczeń.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie