Teatralne święto dla dzieci i młodzieży w Teatrze Łaźnia Nowa wraca w ulubionej formule młodych widzów – na żywo, na scenie, w bezpośrednim spotkaniu z odbiorcami. Jak co roku w programie znajdą się najciekawsze produkcje dla młodszych widzów i odważne tytuły dla nastolatków. Łączy je chęć nawiązania partnerskiego dialogu z odbiorcą, próby szukania nowych środków wyrazu, czy oswajanie trudnych i niewygodnych tematów.
- W tegorocznym programie znalazły się spektakle, które podejmują ważne kwestie. Będziemy z dziećmi rozmawiać o kryzysie migracyjnym i nietolerancji czy dojrzewaniu, odwadze i buncie. Nastolatkowie zastanowią się nad hejtem i cyberprzemocą, ale też nad cielesnością, czy w ogóle – światem z perspektywy żyjących ciał. Wydarzenia festiwalowe zaplanowaliśmy na wrzesień, listopad i grudzień – zapowiada Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa.
We wrześniu zobaczymy w Krakowie propozycję dla młodzieży: „Wszechmocnych w sieci” Teatru Kamienica w Warszawie (17.09 godz. 18:00) oraz dla młodszych widzów – „Wędrówkę Nabu” Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (19.09 godz. 17:00), zeszłorocznego laureata Grand Prix Festiwalu. Festiwalowe spektakle obejrzy demokratyczne dziecięco-młodzieżowe Jury i przygotuje recenzje zwrotne dla twórców.
Działania w ramach uruchomionej w zeszłym roku w platformy współpracy z młodzieżą, mają swoją kontynuację w nowym sezonie. STUDIO teatrgaleria w Warszawie oraz Teatr Polski w Bydgoszczy we współpracy z Łaźnią Nową przygotowują spektakl „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha, którego głównym tematem jest dorastanie. Do udziału w tworzeniu przedstawienia zaproszono nastoletnie osoby z Bydgoszczy i Warszawy oraz wychowanków domu dziecka w Szamocinie, z którymi reżyser rozwijał w ostatnich latach szereg projektów teatralnych.
- Projekty partycypacyjne są szczególnie bliskie Łaźni Nowej. W zeszłym roku inaugurowaliśmy sezon projektem „Granice otwarte” w reżyserii Łukasza Zaleskiego z udziałem grupy młodych ludzi z Krakowa. W tym roku o przyszłość – tym razem samego teatru – pytamy młodych dorosłych z sześciu miast w Polsce – mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.
W Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii przy Teatrze Łaźnia Nowa, od 15 do 19 września pracować będzie grupa młodych osób, które na co dzień są związane z: Teatrem Horzycy w Toruniu, TR Warszawa, Wrocławskim Teatrem Lalek, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Wspólnie z kuratorką projektu „21 postulatów dla przyszłości teatru” - Dorotą Kowalkowską oraz reżyserem – Michałem Buszewiczem nakreślą wizję teatru, jakiego potrzebują młodzi ludzie, za jakim tęsknią i od którego wolą się trzymać z daleka.
W ramach warsztatów młodzież przygotuje autorską instalację performatywną złożoną z 21 postulatów, po której zostanie dźwiękowy ślad w postaci podcastu. Warsztatom towarzyszyć będzie wieczorne oglądanie spektakli i dyskusje o repertuarze dla młodzieży w Polsce. Instalacja stanie się pretekstem do podjęcia szerszej debaty – z udziałem artystów, twórców, dyrektorów – o kierunkach współpracy z młodzieżą, które warto wyznaczyć w teatrach instytucjonalnych, wsłuchawszy się w jej głos.
Instalację będzie można zobaczyć 19 września o 19:00 w Domu Utopii.
