https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To niemieckie bomby lotnicze znaleziono przy ul. Blich

Piotr Subik
Aneta Zurek / Polska Press
Jak powiedział nam mjr Ireneusz Stasiński z Dowództwa 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, saperzy z 32. patrolu rozminowania - przy zbiegu ul. Kopernika i Blich - zabezpieczyli w czwartek, 5 września pięć niemieckich bomb lotniczych typu SD-50. To bomby burzące, wykorzystywane podczas wojny przez Luftwaffe. Każda z nich waży około 55 kilogramów. - Nie miały zapalników – mówi mjr Ireneusz Stasiński.

Co to oznacza? Nie zostały w tym miejscu zrzucone z samolotów.

I to, zdaniem krakowskiego historyka Mateusza Drożdża, znanego z łamów m.in. „Dziennika Polskiego”, największa zagadka w tej sprawie. - Być może bomby te przygotowano w celu wysadzenia wiaduktu przed nadejściem Armii Czerwonej. Nie było w bliskim sąsiedztwie żadnego lotniska, więc z pewnością ich w tym miejscu nie magazynowano – zwraca uwagę Mateusz Drożdż.

Zanim saperzy określili pochodzenie bomb lotniczych, wiele wskazywało na to, że są to bomby zrzucone przez Sowietów najprawdopodobniej w 1945 r. To wtedy Armia Czerwona poprzez ostrzał artyleryjski i bombardowania przygotowywała się do „oswobodzenia” miasta, do którego doszło ostatecznie 18 stycznia 1945 r.

- Z tego okresu pochodzą przekazy o bombardowaniu nasypu, na którym stał lub jechał niemiecki pociąg z amunicją. W tym samym okresie doszło też do uszkodzeniu dachu pobliskiego kościoła świętego Mikołaja, a także kaplicy Batorego na Wawelu – mówi Mateusz Drożdż. Z kolei niemieckie bombardowania z września 1939 r. skierowane były głównie na Dworzec Główny i dworzec w Płaszowie.

Czytaj także:

Bomby lotnicze znaleziono w centrum Krakowa

Oczywiście, celem było również lotnisko Rakowice-Czyżyny. I to właśnie podczas jego rozminowywania po wojnie – 13 maja 1946 r. - doszło do najtragiczniejszego w historii Krakowa zdarzenia związanego z „zardzewiałą śmiercią”, bo takim mianem określa się niewybuchy i niewypały pozostałe po II wojnie światowej. Wskutek detonacji odkopanych m.in. bomb lotniczych zginęło 11 saperów z 13. Kołobrzeskiego Batalionu 6. Pomorskiej Dywizji Piechoty. Pochowano ich na cmentarzu Rakowickim.

3e349b32-33c3-7e7f-7ee8-5abb6339bb58,dee51261-998b-de19-bbfe-f7542a969997

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Beata
Psze tyle lat my tamtendy hodzili koło tych bąbuw z dzieciami i do kościoła i do szpitalu i nic my nie wjedzieli o nih to cut że my nie wylecieli w powjecze

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska