https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. To tutaj dominikanie urządzą muzeum, w którym pokażą skarby krakowskiego - i nie tylko - klasztoru

Małgorzata Mrowiec
U dominikanów właśnie dokonano odbioru prac budowlanych i konserwatorskich, które trwały cztery lata i prowadzone były ze wparciem SKOZK
U dominikanów właśnie dokonano odbioru prac budowlanych i konserwatorskich, które trwały cztery lata i prowadzone były ze wparciem SKOZK Konrad Kozłowski
Gotowa jest już przestrzeń, którą wypełnią niezwykłe eksponaty tworzonego Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów. To muzeum, które pokaże najcenniejsze zbiory krakowskie, a także zabytki z innych klasztorów dominikańskich w Polsce. Są pośród nich m.in. unikatowe w skali europejskiej szaty liturgiczne z różnych wieków, starodruki, rękopisy, średniowieczne i nowożytne rzeźby oraz chorągiew kanonizacyjną św. Jacka Odrowąża z XVI wieku - najstarszy zachowany obiekt tego typu na świecie.

FLESZ - Niepełnosprawni bez środków z 1 proc. podatku

Koszt budowy muzeum to ponad 5 mln złotych. Prace finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (wkład SKOZK to 2,8 mln zł) i ojcowie dominikanie.

Zakończyły się właśnie prace konserwatorskie i budowlane w najstarszej, romańskiej części klasztoru dominikanów, które służyły stworzeniu miejsca dla muzeum. Na przyszłą ekspozycję czekają teraz pomieszczenia parteru oraz część podziemna, która powstała dzięki pogłębieniu piwnic klasztornych. Powierzchnia ekspozycyjna to 500 metrów kw. W piątek (11 grudnia) wykonane prace zostały odebrane przez komisję z udziałem członków SKOZK.

- Powstała wysokiej klasy nowa przestrzeń ekspozycyjna, z elementami również nowoczesnej architektury, które trzeba było wprowadzić ze względów konstrukcyjnych, a które zarazem porządkują tę przestrzeń - zwraca uwagę Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Podkreśla, że członkowie SKOZK są bardzo zadowoleni z rezultatów prac.

Prace te trwały cztery lata. Teraz finalizowane jest przygotowanie scenariusza ekspozycji, ojcowie dominikanie będą też instalować gabloty i elementy multimedialne. Muzeum za około rok zostanie otwarte dla zwiedzających.

Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów powstaje w najstarszym klasztorze dominikańskim w Polsce, o prawie 800-letniej historii, bo założonym w 1222 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska