Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tony kostki granitowej w parku Bednarskiego. Miejscy aktywiści oburzeni

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
W parku Bednarskiego część ścieżek będzie wyłożona kostką granitową
W parku Bednarskiego część ścieżek będzie wyłożona kostką granitową Akcja Ratunkowa dla Krakowa
Robotnicy remontujący zabytkowy park Bednarskiego wykładają ścieżki spacerowe tonami granitowej kostki - alarmują społecznicy z Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po zakończeniu robót miejsce ma być dostępne dla wszystkich, tymczasem tego typu nawierzchnia może się przecież okazać problematyczna dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami. Miejscy urzędnicy przekonują jednak, że wszystko było uzgadniane m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

FLESZ - Bezpłatne testy na covid jedynie na skierowanie

od 16 lat

Od kilku dni do miejskich aktywistów z Akcji Ratunkowej dla Krakowa napływają informacje od mieszkańców, że robotnicy remontujący zabytkowy park Bednarskiego układają tam tony granitowej kostki. - To miejsce ma służyć wszystkim, a tego typu nawierzchnia to przecież same kłopoty - nie kryją oburzenia społecznicy. Po kostce trudno będzie się poruszać nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale również rodzicom z wózkami oraz jeżdżącym na rolkach, hulajnogach czy rowerach. - Również dla pieszych, szczególnie osób starszych, nie jest to przyjazna nawierzchnia - przekonują nas społecznicy z Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Urzędnicy zapewniają, że rodzaje nawierzchni "były przedmiotem narad projektowych i zostały uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i zaopiniowane m.in. przez Zespół Konsultacyjny ds. Dostępności Infrastruktury Miejskiej do Potrzeb Osób Niepełnosprawnych". - Kostka kamienna została uznana za najwłaściwszy materiał dla ścieżek w historycznym parku z przełomu XIX i XX wieku o charakterze reprezentacyjnym - twierdzi Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu. Chodzi też o względy bezpieczeństwa. Kostka granitowa jest szorstka, dlatego zostaną nią wyłożone ścieżki o stromych spadkach, czyli łącznie cztery w całym parku. - Większość ścieżek nie będzie wyłożona kostką - zapewnia nas Tabaszewska.

Kolejne kontrowersje budzi fakt, że odpowiedzialny za remont parku Zarząd Zieleni Miejskiej zaplanował w nim zupełnie nowe ścieżki, które mają przeciąć na pół zieloną polanę za placem zabaw. - Mają prowadzić do glorietty - twierdzą aktywiści i postulują, by zrezygnować z budowy niektórych fragmentów ścieżek, tak by nie dewastować zieleni. Wydaje się, że urząd miasta nie zamierza wsłuchać się w głos społeczników. Przekonuje, że lokalizacje nowych ścieżek również zostały uzgodnione m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków...

Jeśli nawet tym razem urzędnicy nie przychylą się do próśb Akcji Ratunkowej dla Krakowa, społecznicy i tak mogą mówić o dużym sukcesie, bo to właśnie po ich protestach zakres prac remontowych w parku został mocno okrojony. ZZM zrezygnował m.in. z postawienia w parku dużej sceny do występów, a także punktu widokowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska