Rejestracja kandydatów na studia I stopnia na najstarszej polskiej uczelni rusza we wtorek 5 czerwca o godz. 12 i potrwa do 6 lipca. W tym roku Uniwersytet Jagielloński przygotował dla maturzystów 9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych oraz 1,5 tys. indeksów na studiach zaocznych.
W ramach tych pierwszych od października absolwenci liceów i techników będą mogli rozpocząć naukę na 117 różnych kierunkach. Z kolei niestacjonarne zajęcia zostaną uruchomione w 16 dyscyplinach.
- Zależy nam na tym, żeby Uniwersytet Jagielloński był uczelnią elitarną. Stąd dużo wyższe wymagania jakie stawiamy maturzystom. W ubiegłym roku, żeby dostać się na studia trzeba było zdobyć minimum 30 naszych wewnętrznych punktów rekrutacyjnych, co przekłada się na wynik ok. 60 proc. na podstawowym egzaminie maturalnym. W tym roku podnieśliśmy ten próg do 70 proc., a od następnej rekrutacji będziemy już brać pod uwagę wyłącznie egzaminy zdane na poziomie rozszerzonym – mówi prof. dr hab. Armen Edigarian, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki.
Jak podkreśla prorektor Edigarian, UJ nieustannie stara się dostosowywać swoją ofertę studiów do zmieniających się realiów i trendów na rynku pracy oraz zachęcić żaków z całego świata do kontynuowania edukacji właśnie nad Wisłą. W tym roku do wachlarza studiów I stopnia dołączyło sześć kierunków – w tym dwa prowadzone w języku angielskim.
Nowością są m.in. studia z zakresu biofizyki molekularnej i komórkowej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz studia dla przyszłych specjalistów organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia uruchamiane przez Wydział Nauk o Zdrowiu.
W języku angielskim dyplom licencjata po raz pierwszy będzie można zdobyć w ramach Global and Development Studies, które mają dać żakom wiedzę z zakresu współczesnych procesów globalizacji oraz w ramach kierunku Earth Sciences in a Changing World, dedykowanego maturzystom zainteresowanym geografią, geologią i procesami antropogenicznymi.
UJ przygotował także nowości na studiach II stopnia. Do oferty dołączyły dwa kierunki w języku polskim (chemia medyczna oraz kulturoznawstwo: studia nad buddyzmem współczesnym) oraz sześć w języku angielskim, m.in. Drug Discovery and Development, poświęcone opracowywaniu nowych leków.
Letnia rekrutacja kandydatów wystartowała już również na innych małopolskich uczelniach. Akademia Górniczo-Hutnicza w październiku chce przyjąć na studia I stopnia 7330 osób: 6060 na studiach stacjonarnych i 1270 na zaocznych.
Jak informuje Natalia Wójs z biura prasowego AGH, tegoroczni maturzyści mogą wybierać spośród 62 różnych kierunków, w tym czterech nowych. Do oferty największej regionalnej uczelni technicznej dołączyły: energetyka odnawialna i zarządzanie energią, geoinformatyka, rewitalizacja terenów zdegradowanych oraz geoinformacja.
Politechnika Krakowska na studiach dziennych I stopnia przygotowała 3196 indeksów, a na zaocznych 688. W ofercie PK są 24 kierunki. Po raz pierwszy maturzyści mogą wybrać studia inżynierskie z architektury prowadzone w języku angielskim, uczelnia przygotowała także kilka nowych specjalności m.in. technologię druku 3D (na kierunku inżynieria materiałowa I stopnia) oraz zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów (na kierunku inżynieria środowiska).
Na Uniwersytecie Rolniczym bezpłatną naukę w październiku będzie mogło rozpocząć 2070 absolwentów liceów i techników. Uczelnia oferuje studia w ramach 31 kierunków i 74 specjalności, a nowością jest m.in. specjalizacja z inżynierii produkcji i towaroznawstwa rolno-spożywczego na kierunku rolnictwo.
Z kolei Uniwersytet Papieski na studiach stacjonarnych I stopnia przygotował 882 miejsca, a na studiach zaocznych 130. Do oferty uczelni dołączyły m.in. oparte o nowy program studia licencjackie z zakresu archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz specjalność z komunikowania promocyjno-wizerunkowego dla studentów dziennikarstwa.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto