Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ukryj auto przed papieżem

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Na parkingu Politechniki przy ul. Szlak dostępnych będzie ok. 440 miejsc postojowych dla osób korzystających z samochodów w trakcie ŚDM.
Na parkingu Politechniki przy ul. Szlak dostępnych będzie ok. 440 miejsc postojowych dla osób korzystających z samochodów w trakcie ŚDM. Anna Kaczmarz
Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańcy muszą zabrać swoje auta z tras przejazdu papieża na ŚDM. Część samochodów będzie można przestawić na dwa parkingi na ok. 500 miejsc. Czy to wystarczy?

Marcin Karkosza

Kraków. ŚDM: ruch trudny, ale możliwy

W trakcie Światowych Dni Młodzieży mieszkańcy będą musieli zabierać swoje samochody z tras przejazdu kolumny papieskiej. Jeśli tego nie zrobią, ich auta będą odholowane na ich koszt.

O tym z jakich ulic i na jaki czas będzie trzeba zabrać pojazdy, będą informować m.in. znaki drogowe (o zamykanych ulicach pisaliśmy wczoraj). To może być spory problem dla mieszkańców centrum Krakowa, którzy mogą nie mieć gdzie przestawić samochodu. Urzędnicy udostępnią co prawda ponad 500 miejsc na dwóch parkingach, ale nie wiadomo czy to wystarczy. Tymczasem jutro ma być oddany do użytku parking przy Koronie, ale władze miasta nie zamierzają go udostępniać mieszkańcom, którzy będą musieli przeparkować swoje pojazdy.

Papież Franciszek do Krakowa przylatuje w środę za tydzień. Będzie przejeżdżał z lotniska, do Łagiewnik, do Brzegów, do szpitala w Prokocimiu i do Tauron Areny Kraków. W tym czasie auta nie mogą stać nie tylko na głównej ulicy przejazdu kolumny, ale i do 50 metrów na każdej ulicy prostopadłej. Im bliżej centrum, tym większy z tym problem. Ponieważ urzędnicy nie zamierzają zawieszać strefy płatnego parkowania na ŚDM, to istnieje ryzyko, że ktoś nie znajdzie miejsca w swojej strefie. Wtedy musiałby sporo zapłacić za postój poza nią.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016 W KRAKOWIE. ORGANIZACJA RUCHU

O tym, że auta będzie trzeba zabierać z tras przejazdu papieża, było wiadomo już dawno temu. Urzędnicy postanowili coś z tym zrobić dopiero tydzień przed startem ŚDM.

Na mieszkańców 27 ulic (Kościuszki, Włóczków, Tatarska, Lelewela, Jaskółcza, Komorowskiego, Dojazdowa, Flisacka, Senatorska, Zwierzyniecka, Powiśle, Retoryka, Felicjanek, Mała, Straszewskiego, Piłsudskiego, Podzamcze, Franciszkańska, Podwale, Dunajewskiego, św. Tomasza, św. Jana, św. Marka, Reformacka, al. 3 Maja, Kraszewskiego, al. Focha) przygotowane będą dwa parkingi - jeden pod Muzeum Narodowym i drugi na terenie Politechniki Krakowskiej (przy Warszawskiej, wjazd od ul. Szlak), łącznie na ponad 500 miejsc.

Pierwszy ma działać od północy 27 lipca do północy 31 lipca i jest sugerowany tym krakowianom, którzy chcą zostawić auto na całe ŚDM. Parking nie będzie działał 24 godziny na dobę, zwłaszcza podczas uroczystości na Błoniach. W trakcie ŚDM wykupionych na parkingu będzie 28 stałych abonamentów. Drugi parking czynny będzie od 7 rano 25 lipca do 1 sierpnia do godz. 19. Ma służyć tym, którzy z auta będą korzystać podczas ŚDM.

Żeby wjechać na parkingi, potrzebne będą wjazdówki. Aby je otrzymać, należy wysłać do22 lipca e-mail na adres: [email protected] ze skanem abonamentu postojowego na strefę parkowania P1 lub P6 III oraz skan dokumentu potwierdzającego zamieszkanie przy jednej z 27 wymienionych ulic. Parkować będzie mogła tylko osoba ubiegająca się o wjazdówkę.

Czy trochę ponad 500 miejsc wystarczy? Urzędnicy nie zdołali nam wczoraj odpowiedzieć, ile abonamentów postojowych mają mieszkańcy z wymienionych ulic. O wjazdówki na parkingi można się starać od wczoraj. Na razie zainteresowało się ok. 10 osób, wydano dwa identyfikatory, a cztery czekają na wydanie. Urzędnicy deklarują jednak, że w razie czego są gotowi uruchomić kolejne parkingi.

- Jeśli będzie większe zainteresowanie, jesteśmy w stanie przeznaczyć jakiś dodatkowy parking wydzielony dla mieszkańców, z puli parkingów, które mamy, np. przy ul. Orlej - proponuje Piotr Hamarnik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Urzędnicy uważają, że nie każdy będzie zainteresowany ekstra parkowaniem, bo część wyjeżdża na ŚDM, a inni „inaczej sobie organizują parkowanie”.

Dodatkowym parkingiem na pewno nie będzie ten niedawno wybudowany przy Koronie (na niecałe 200 miejsc). Oficjalne otwarcie w czwartek, ale jeszcze nie wiadomo, na jakich zasadach będzie działał.

- Szczegóły jutro - mówi Jan Machowski z biura prasowego magistratu. Dodaje, że parking przy Koronie nie będzie udostępniony za darmo mieszkańcom, którzy muszą przeparkować auta, bo w tym rejonie miasta nie będzie aż tak dużych ograniczeń w ruchu na ŚDM.

*****
Bilet ŚDM bez logo
Od wczoraj można już kupować bilet komunikacyjny na czas ŚDM (26-31 lipca) za 15 zł. Będzie on ważny we wszystkich liniach aglomeracyjnych i miejskich transportu publicznego w Krakowie. Bilet można kupić w ok. 300 kioskach, punktach sprzedaży biletów oraz automatach biletowych na przystankach czy w tramwajach i autobusach. Biletu nie trzeba kasować, wystarczy go kupić. Można się do woli przesiadać. Choć bilet ma działać w trakcie ŚDM i jest z nimi powiązany, to nie ma oficjalnego loga wydarzenia.

- Nie ma logo, bo były problemy techniczne z jego naniesieniem - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że Komitet Organizacyjny ŚDM zażądał zbyt dużej opłaty licencyjnej za wykorzystanie znaku.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska